پنجشنبه ۱ آبان ۱۳۹۹ | Oct 22, 2020
تصاویر / همایش شب یمن در تجلیل از از مقاومت و رشادت بزرگ مردم مظلوم یمن

حوزه/ حسین امیرعبداللیهان در «شب شعر یمن» با بیان مجاهدت های مردم یمن، گفت: از طرف محمد بن سلمان ولیعهد عربستان با من تماس تلفنی گرفته شد، درخواستشان این بود که می‌خواهیم مقامی را به تهران به صورت سرّی بفرستیم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری«حوزه»   از تهران، حسین امیرعبداللهیان دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین الملل، شب گذشته در همایش «شب یمن» که در تجلیل از مقاومت و رشادت مردم مظلوم  یمن در مدرسه عالی شهید مطهری  تهران برگزار شد با اشاره به تحولات سریع و گسترده در منطقه غرب آسیا و شمال آفریقا گفت: تردید ندارم با لطف خدای متعال و مقاومتی که در چند سال گذشته مردم مجاهد یمن داشته‌اند به زودی در کشورهای محور مقاومت شاهد برپایی جشن پیروزی یمن خواهیم بود که نمونه ای این تحولات را در کشور یمن هستیم و خواهیم بود.

 وی در ادامه  با بیان مطلبی خاطره انگیز از عادل الجبیر سفیر وقت عربستان  در واشنگتن گفت: قبل از تجاوز آل سعود به کشور یمن در خاطر دارم که آقای عادل الجبیر سفیر عربستان در آمریکا بود و شروع جنگ علیه مردم مظلوم یمن را از واشنگتن اعلام کرد و این امر عجیب و غیرمتعارفی بود که سفیر یک کشور به جای مقام نظامی شروع جنگ را اعلام کرد.

دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین الملل افزود: بعد از چند روز عادل الجبیر به عنوان وزیر امور خارجه عربستان انتخاب شد و در نشست وزرای خارجه سازمان همکاری اسلامی و در حاشیه این اجلاس  با او درباره مسائل منطقه و یمن صحبت کردم. او فردی بسیار عصبی بود و تصور می‌کرد که عربستان سعودی از چنان قدرتی برخوردار است که یمن حتی چند روز هم نمی‌تواند در مقابل فشارهای عربستان است دوام بیاورد. آن هم با حمایت آمریکا، انگلیس و اسرائیل که می تواند ظرف چند روز کار را تمام کند. من به او گفتم که راه حل یمن جنگ نیست و شما خواهید دید که در جنگ یمن بازنده خواهید شد، با ناراحتی و عصبانیت گفت خواهید دید که ما حوثی‌ها را در شمال یمن در کمتر از سه هفته نابود خواهیم کرد و دو باره تکرار کرد نابود خواهیم کرد، نابود خواهیم کرد، من لبخندی زدم و به او گفتم آقای وزیر منتظر آینده می‌مانیم، ولی شما اشتباه می‌کنید.

وی با بیان این مطلب که سران آل سعود در همان اوایل جنگ دریافته بودند به زانو در آوردن مردم یمن غیر ممکن است  درخواست یک دیدار سری را داشتند، گفت: از طرف محمد بن سلمان ولیعهد عربستان با من تماس تلفنی گرفته شد، درخواستشان این بود که می‌خواهیم مقامی را به تهران به صورت سری بفرستیم. با هماهنگی از مقامات کشور از جمله سردار شهید حاج قاسم سلیمانی به من گفتند نماینده آنان را بپذیرید، فرستاده سعودی به ما گفت که قادر به ادامه این وضعیت نیستیم و از شما می‌خواهیم کمک کنید آتش بس برقرار شود. بحث‌های طولانی شکل گرفت و در نهایت این پیام به آقای سید عبدالملک الحوثی منتقل شد. توافق شد یک سرلشکر و ژنرال عالی‌رتبه سعودی با یکی از اعضای شورای مرکزی انصارالله در نقطه مرزی مشترک دیدار کنند، هدفشان برقراری آتش بس بود. سعودی‌ها تصور نمی‌کردند جنگی که قرار است در سه هفته مارش پیروزی در آن نواخته شود حالا با گذشت نزدیک به ۹ ماه از جمهوری اسلامی ایران درخواست وساطت آتش بس کنند.

امیرعبداللهیان ادامه داد: علی‌رغم اینکه در آن مقطع صحنه جنگ به نفع مقاومت یمن بود. مذاکرات در نقطه مرزی برگزار شد، قرار شد ابتدا به صورت آزمایشی هفت روز آتش بس برقرار شود، اما پس از برقراری آتش بس عربستان به یکباره متوجه شد که قادر به ادامه این وضعیت نیست و آمریکایی‌ها، انگلیسی‌ها و رژیم صهیونیستی که عربستان را هدایت می‌کردند این کشور را تشویق کردند که ما از شما حمایت می‌کنیم و این آتش بس نباید برقرار شود و در نهایت به خاطر وعده‌های آن ها آتش بس از سوی رژیم سعودی نقض شد.

وی افزود: علی‌رغم  همه مصائبی که به یمن تحمیل می‌شود و از سوی دیگر مشکلاتی که عربستان سعودی تحمل می‌کند، سعودی‌ها هیچ‌گاه در میز مذاکره صادق نخواهند بود، چرا که آنها به دنبال تغییر نقشه یمن هستند. مقامات سعودی بعد از گذشت ۵ سال و مذاکرات مختلف محرمانه و آشکار در نهایت پشت پرده توافق کرده‌اند جزیره استراتژیک و بی‌نظیر سقطری را به صورت مشترک به رژیم صهیونیستی و امارات واگذار کنند.

دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین الملل گفت: خوش خدمتی امروز سعودی ها به رژیم صهیونیستی و حمایت مالی و تسلیحاتی از تروریست‌ها برای تجزیه کشور عراق، سوریه و یمن در نهایت گریبان خودشان را خواهد گرفت و عربستان سعودی از سوی اسرائیل تجزیه خواهد شد.

امیرعبداللهیان با بیان اینکه اقدامات عربستان و امارات به نفع امنیت منطقه نخواهد بود، گفت: امروز یک صحنه روشن و سفید یمن صفحه مقاومت و ایستادگی مردم یمن است. زنان و کودکانی که در سخت‌ترین شرایط محاصره انسانی قوی‌ترین ایستادگی و پایداری را از خودشان به نمایش گذاشته‌اند. طولانی شدن جنگ عربستان در یمن به علت سرازیر شدن تسلیحات غربی در یمن است و یمن برای رژیم سعودی، آمریکا و انگلیس آزمایشگاه خطرناکترین بمب‌ها و سلاح‌ها شده است.

دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین الملل تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران هیچ جانبداری خاصی بین گروه‌های یمنی ندارد و معتقد است که آینده یمن متعلق به همه یمنی‌هاست. در آینده یمن نباید هیچ کشور خارجی ازجمله ایران، عربستان، انگلیس، آمریکا و صهیونیست‌ها مداخله‌ای داشته باشند. به لحاظ جمعیتی و مقاومتی سهم اصلی را انصارالله و متحدین در یمن دارند و یمنی‌ها بسیار فهیم هستند و قدیمی‌ترین تمدن را منطقه ما دارند.

وی گفت: سردار سلیمانی سهم بزرگی در برملا کردن و فروپاشی نقشه‌های صهیونیستی آمریکایی در منطقه داشت. اگر تدبیر مقام معظم رهبری، جانفشانی شهدای مدافع حرم، مستشاران نظامی و نیروهای بسیج مردمی نبود امروز منطقه ما شکل دیگری داشت.

امیرعبداللهیان در بخش دیگری از سخنان خود به توافق عادی سازی کشورهای عربی با رژیم صهیونیستی اشاره کرد و گفت: امروز حاکمان برخی کشورهای کوچک و میکروسکوپی را به حالت تحقیر به بالکن کاخ سفید می‌کشانند و ترامپ نمایش سیرک گونه ای را برای به دست آوردن رأی به راه می اندازد، برای حاکمان سعودی، امارات و بحرین افتضاح است که برای عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی مثل اطفال عقب افتاده به کاخ سفید می‌روند.

وی اظهار کرد: به برکت تلاش های سردار سلیمانی عزیز و یاران ایشان، امروز محور مقاومت در یمن، سوریه، عراق، لبنان و فلسطین تعیین کننده ترین نقش را دارد و دیری نخواهید پایید که همه کشورهای منطقه در مقابل منطق، ایستادگی و نقش محور مقاومت در تثبیت و نهادینه سازی صلح و ثبات و امنیت در منطقه تسلیم خواهند شد.

امیرعبداللهیان در پایان گفت: تصور سعودی‌ها از یمن، یمنِ مردان پابرهنه بود، ولی سعودی‌ها خیلی زود فهمیدند که این مردان پابرهنه آنچنان اراده قوی دارند که عربستان، آمریکا و اسرائیل و بریتانیا با همه توانشان در مقابل آنان دست تسلیم بالا برده‌اند.

انتهای پیام

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 11 =
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8