جمعه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ | Apr 23, 2021
قطبی

حجت الاسلام والمسلمین قطبی گفت: تفاوت نگاه روانشناسانه و نگاه دینی به اجتماع و تبیین ضرورت ترجمه دین به مدل های قابل اجرا در جامعه، پرداختن به علم «مناهج الامتثال» را مقدمه پیاده سازی دین در جامعه است.

به گزارش خبرگزاری«حوزه» از اصفهان، به نقل از روابط عمومی دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان، حجت الاسلام والمسلمین محمد قطبی، روز گذشته در دفتر تبلیغات اسلامی با بیان اینکه برخی معتقدند باید به عمق وجود و درونیات فرد نفوذ کرد و از این طریق آنگونه که می خواهیم او را تربیت کنیم، افزود: امروز روانشناسی بسیار گسترده و متکثر الاضلاع شده و در زمینه های مختلف کاربرد دارد.

وی، روانشناسی صنعتی، معماری شهری، زیست اجتماعی و تحصیلی را از انواع حیطه های روانشناسی دانست و گفت: امروز روانشناسان هسته مرکزی رفتارها در جامعه جهانی را به دست گرفته اند.

حجت الاسلام والمسلمین قطبی، علم روانشناسی و جامعه شناسی را به عنوان ابزاری برای شناخت و در نتیجه مدیریت و کنترل رفتارهای بشر معرفی کرد و اظهار داشت: دو نوع نگرش مهم نسبت به انسان وجود دارد که یک نگاه مبتنی بر درونیات است و نگاه دوم مبتنی بر محیط پیرامونی است که البته نگرش های دیگری هم وجود دارد.

رئیس دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان تمدن را عینیت بخشی به یک نگرش بنیادین دانست و ابراز داشت: متأسفانه بعد از استاد شهید مطهری، واژه جهان بینی در کشور به محاق رفت. اعتقاد و باور به خداوند باید در زندگی ما ورود کند و در زیست ما تأثیر بگذارد و این جهان بینی می تواند منجر به تمدن اسلامی شود و در برابر تمدن جامعه شناسانه و روانشناسانه قرار دارد.

تفاوت نگاه اسلام و جامعه شناسی به اجتماع/ راهکار اجرای دین در جامعه

وی با بیان اینکه نگاه ما به روانشناسی نباید سطحی باشد، تصریح کرد: البته نباید پذیرش تمام عیار در برابر روانشناسی داشته باشیم و باید بدانیم که دین اسلام یک نگاه بلند دامنه اجتماعی دارد. منطق نگاه جامعه شناسی به انسان و دین در برش اجتماعی به انسان، یکی نیست، در جامعه شناسی بر اساس تفکر و فلسفه اجتماعی می خواهند انسان را مدیریت کنند و تمام هدف بر این بنیاد قرار می گیرد و در منطق دینی، اجتماع یک دستمایه برای مدیریت دینی جامعه می شود و از نگاه اجتماعی به عنوان یک ظرفیت برای مدیریت دینی استفاده می شود

حجت الاسلام والمسلمین قطبی، هدف از ارسال رسل را اقامه دین در جامعه و اجرای دین در همه جوانب دانست و گفت: قرآن یک کتاب آسمانی است که برای اجرا بر روی زمین آمده است و برای اجرا شدن دین در جامعه، ابتدا باید دین را ترجمه کنیم و این ترجمه به معنای تبدیل کردن دین به یک سری مدل های قابل اجرا در جامعه است.

رئیس دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان، ترجمه حکمی و قانونی را دو نوع از ترجمه دین در جامعه برشمرد و اظهار داشت: باید بدانیم که کدام موارد دین در حیطه حکم شرعی و رساله عملیه قرار می گیرند و کدام یک باید تبدیل به قانون شوند، همچنین باید بسیار مراقب باشیم که تشخیص صحیح بدهیم تا تصمیم اشتباه ما سبب ایجاد مشکل در جامعه و اجرای دین در جامعه نشود.

علم «مناهج الامتثال» جایگاه حجاب در احکام و قانون را تعیین می کند

وی، موضوع حجاب را به عنوان یک مثال در اجرای دین در جامعه عنوان کرد و ابراز داشت: برای اینکه بدانیم که حجاب باید در مقوله حکمی باشد یا تبدیل به قانون شود و ا اینکه کدام بعد حجاب در حکم است و کدام بعد آن باید در قانون باشد، یک منطق وجود دارد و علمی می خواهد که نام آن را «مناهج الامتثال» نهاده ام و این یک میدان علمی وسیع می خواهد که متأسفانه امروز کاملاً در حاشیه قرار گرفته است و توجهی به آن نمی شود.

حجت الاسلام والمسلمین قطبی، ترجمه ارزش به خدمت را نوع سوم از ترجمه دین در جامعه دانست و گفت: «و شاورهم فی الامر» یک قسمت از دین است که با ایجاد مراکز مشاوره بدون تبدیل آن به حکم یا قانون، می توان جامه عمل به آن پوشاند و آن را در قالب یک خدمت در جامعه اجرا کرد.

رئیس دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان با بیان اینکه گاهی یک ارزش به محصول و کالا ترجمه می شود، افزود: این نوع از ترجمه هم منطق و روش خود را می طلبد که باید دقت زیادی در آن صورت گیرد. مثلاً یک ترازو می تواند با منطق و ارزش بسط سلامت در جامعه تولید شود.

لزوم ابداع عادت واره های اجتماعی بر اساس معضلات روز جامعه/ اسیر رسانه و فیلم نشویم

وی، عادت واره های اجتماعی را عامل توانا برای بسط ارزش ها در جامعه معرفی کرد و اظهار داشت: حج و نماز جماعت آیین های اجتماعی هستند که دین اسلام حدود و نحوه اجرای آن ها را تعیین کرده است، اما مراسم جشن تکلیف و سفره حضرت ابوالفضل(ع) و چاووشی عادت واره های اجتماعی با رویکرد دینی هستند که خود ما حدود و نحوه اجرای آن ها را توافق کرده ایم و این ها یک نوع از ترجمه دین در جامعه با ضریب اثر بسیار بالا هستند.

حجت الاسلام والمسلمین قطبی با اشاره به لزوم ابداع عادت واره های با موضوع مسائل روز کشور، تصریح کرد: متأسفانه بر روی عادت واره های مورد نیاز برای ترویج دین در جامعه که متناسب با جامعه امروز کشور و جهان هستند، کار نکرده ایم و در این زمینه غفلت صورت گرفته است. مثلاً امروز باید عادت واره هایی برای مبارزه با اعتیاد بسازیم و اسیر رسانه و فیلم نشویم و خودمان را از ابزار زدگی نجات دهیم.

رئیس دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان افزود: اینکه رسانه و فیلم ابزار قوی برای ترویج افکار و مدیریت جامعه هستند، شکی نیست، اما اگر آمریکا فقط از این ابزار استفاده می کند برای این است که آن ها تبار و فرهنگ ضعیفی دارند، اما ما در گذشته با عادت واره ها زندگی می کردیم و امروز خودمان را فقط محدود به ابزارهایی مانند انیمیشن و فیلم کرده ایم و از عادت واره ها فاصله گرفته ایم و نقطه قوت خود را نادیده گرفته ایم.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 8 =
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8