دوشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۹ | Nov 30, 2020
آیت الله سید احمد خاتمی

حوزه/ عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری گفت:‌ این آمریکا به خصوص ترامپ است که نیاز به شعار صلح دارد. آمریکا حقیقتاً در پی صلح نیست، او سلطه می‌خواهد نه مذاکره، شرایط کنونی شرایط صلح نیست و تجربه چند سال گذشته نیز می گوید که مذاکره جواب نمی دهد و این تنها مقاومت است که نسخه شفابخش است.

آیت الله سید احمد خاتمی عضو شورای عالی حوزه های علمیه و امام جمعه موقت تهران در گفت و گو با خبرگزاری حوزه،به مباحث اخیر در جامعه در خصوص صلح امام حسن(ع) و نگاه اسلام و قرآن  به مبانی صلح و جنگ  و ارتباط ایران و آمریکا در شرایط فعلی پرداخت است.

متن گفت و گو با عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری به این شرح است:

 مبانی قرآنی صلح چیست؟

 اسلام صلح بجا و عزت آفرین را اگر دشمن حقیقتاً در پی آن باشد، ضد ارزش نمی داند.«وَإِنْ جَنَحُوا لِلسَّلْمِ فَاجْنَحْ لَهَا وَتَوَکَّلْ عَلَی اللَّهِ ۚ إِنَّهُ هُوَ السَّمِیعُ الْعَلِیمُ "سوره انفال آیه ۶۱ و اگر دشمنان به صلح و مسالمت تمایل داشتند، تو نیز مایل به صلح باش و کار خود به خدا واگذار، که خدا شنوا و داناست.»،‌ لیکن صلح با دشمنی که مدام در حال توطئه علیه مسلمانان است ضد ارزش است و اسلام آن را پذیرفتنی نمی داند.

«سَتَجِدُونَ آخَرِینَ یُرِیدُونَ أَنْ یَأْمَنُوکُمْ وَیَأْمَنُوا قَوْمَهُمْ کُلَّ مَا رُدُّوا إِلَی الْفِتْنَةِ أُرْکِسُوا فِیهَا ۚ فَإِنْ لَمْ یَعْتَزِلُوکُمْ وَیُلْقُوا إِلَیْکُمُ السَّلَمَ وَیَکُفُّوا أَیْدِیَهُمْ فَخُذُوهُمْ وَاقْتُلُوهُمْ حَیْثُ ثَقِفْتُمُوهُمْ ۚ وَأُولَٰئِکُمْ جَعَلْنَا لَکُمْ عَلَیْهِمْ سُلْطَانًا مُبِینًا" "سوره نساء آیه ۹۱" پس اگر از شما کناره نگرفتند و تسلیم شما نشدند و از اذیت شما دست نکشیدند در این صورت آنها را هر جا یافتید بگیرید و به قتل رسانید، ما شما را بر (جان و مال) این گروه تسلطی کامل بخشیدیم.»

و نیز اسلام در شرایطی که مسلمین دست برتر دارند صلح را ناروا می داند. «فَلَا تَهِنُوا وَتَدْعُوا إِلَی السَّلْمِ وَأَنْتُمُ الْأَعْلَوْنَ وَاللَّهُ مَعَکُمْ وَلَنْ یَتِرَکُمْ أَعْمَالَکُمْ"
(سوره محمد صلی الله علیه و آله آیه ۳۵)"پس (شما ای اهل ایمان در کار دین) سستی روا مدارید و (از ترس جنگ، کافران را) دعوت به صلح مکنید، که شما غالب و بلند مقام‌تر خواهید بود و خدا با شماست و از (ثواب) اعمال شما هیچ نمی‌کاهد»

آیا شرایط ما با آمریکا شرایط صلح است یا جنگ؟

 اولا آمریکا مدام در پی سلطه و ضربه زدن به جمهوری اسلامی ایران است و ثانیاً بحمدالله مقاومت در منطقه و ایران دست برتر دارد. «وَلا تَهِنوا وَلا تَحزَنوا وَأَنتُمُ الأَعلَونَ إِن کُنتُم مُؤمِنینَ. (سوره مبارکه آل عمران آیه ۱۳۹) و سست نشوید! و غمگین نگردید! و شما برترید اگر ایمان داشته باشید»، و ثالثا، این آمریکا به خصوص ترامپ است که نیاز به شعار صلح دارد. و رابعا، آمریکا حقیقتاً در پی صلح نیست، او سلطه می‌خواهد نه مذاکره،  با توجه به این چهار نکته ی فوق، شرایط کنونی شرایط صلح نیست و تجربه چند سال گذشته نیز می گوید که مذاکره جواب نمی دهد و این تنها مقاومت است که نسخه شفابخش است.

«وَإِنْ تَصْبِرُوا وَتَتَّقُوا لَا یَضُرُّکُمْ کَیْدُهُمْ شَیْئًا ۗ إِنَّ اللَّهَ بِمَا یَعْمَلُونَ مُحِیطٌ سوره آل عمران آیه ۱۲۰ اما اگر شما صبر پیشه کنید و پرهیزکار باشید مکر و عداوت آنان آسیبی به شما نرساند، که همانا خدا بر آنچه می‌کنید محیط و آگاه است»، با صبر و مقاومت است که تا کنون ملت بزرگ ایران دشمنان را ناکام گذاشته و خواهند گذاشت

فلسفه اصلی صلح امام حسن علیه السلام چه بود؟

 مقام معظم رهبری امام خامنه ای در کتابی که ترجمه از عربی داشته‌اند، نامه صلح امام حسن علیه السلام را عالی ترین نرمش قهرمانانه تاریخ نامیده اند.  اصلی ترین فلسفه صلح امام حسن علیه السلام نداشتن یاران وفادار و همراه بود، به همین دلیل اردوگاه حضرت اصلا در موضع برتر قرار نداشت، برای امام حسن علیه السلام وضعیت بحران بود ولی حضرت از همین بحران به عنوان فرصت، بهره برداری نمودند. این تعبیر حضرت است که "عند ما رایت تباطئوا اصحابی عن الحرب و نکولهم عن القتال ..." (الاخبار الطوال ص ۲۲۱) دیدم یارانم آماده جنگ نیستند و نیز فرمود که اگر یارانی داشتم شبانه روز با معاویه میجنگیدم.

آیا شرایط کنونی شرایط صلح امام مجتبی ع است؟
 به یاری خداوند امروز مقاومت در منطقه و ایران؛ یارانی وفادار، جان بر کف و خستگی‌ناپذیر دارد. حاج قاسم ها، شهید حججی ها و ...  فراوانند که مصداق "فمنهم مَن ینتظر" در انتظار ایثار هستند. و از طرفی، این دشمن کینه توز است که نیازمند مذاکره و شعار صلح، برای رای آوردن است.  بنابراین، شرایط کنونی شرایط مقاومت است و ان شاءالله در این مصاف هم، جبهه حق پیروز است.  آنچه مهم است امید است، خستگی‌ناپذیری است، اطاعت از ولایت است و ... باید مراقب بود کسانی خستگی و افسردگی خود را به نام ملت ننویسند. به یاری خداوند، ملت همیشه در صحنه، خستگی را خسته کرده اند و خسته خواهند کرد.

 ما زنده از آنیم که آرام نگیریم    موجیم که آسودگی ما عدم ماست

 تحقیقا پیروز این مصاف هم، ملت بزرگ و مقاوم ایران است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 14 =
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8