چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۰ | Jun 16, 2021
آیت الله وحید خراسانی

آیت الله العظمی وحید خراسانی:‌هر کس شهادت به وحدانیت خداوند متعال و رسالت خاتم انبیاء، صلی الله علیه وآله وسلم، بدهد مسلمان است، و جان و عرض و مال او مانند جان و عرض و مال کسی که پیرو مذهب جعفری است محترم است. و وظیفه شرعی شما آن است که با گوینده شهادتین هر چند شما را کافر بداند به حسن معاشرت رفتار کنید.

به گزارش خبرگزاری حوزه، در پی انتشار برخی اخبار جنجالی درباره موضع فقهای شیعه نسبت به پیروان سایر مذاهب اسلامی، بسیاری از کاربران حوزه‌نیوز دیدگاه مراجع تقلید و علمای شیعه در این باره را جویا شدند که رسانه رسمی حوزه به تدریج دیدگاه بزرگان مکتب اهل بیت را منتشر می‌کند. در همین راستا استفتائی از آیت الله العظمی وحید خراسانی بازنشر  می‌شود که در سایت معظم‌له نیز موجود است"  

سؤال: باسمه تعالی/ ما جمعی هستیم ساکن در محلی که اهل‌سنت زندگی می‌کنند و آنها ما را کافر می‌دانند و می‌گویند شیعه کافر است در این‌صورت آیا ما هم می‌توانیم با آنها معامله به مثل کنیم و همان‌طوری که آنها ما را کافر می‌دانند ما هم با آنها معامله کفار کنیم. مستدعی است وظیفه شرعی ما را در مقابل این حملات بیان کنید./امضاء:جمعی از مؤمنین

بسم الله الرحمن الرحیم
هر کس شهادت به وحدانیت خداوند متعال و رسالت خاتم انبیاء، صلی الله علیه وآله وسلم، بدهد مسلمان است، و جان و عرض و مال او مانند جان و عرض و مال کسی که پیرو مذهب جعفری است محترم است.

و وظیفه شرعی شما آن است که با گوینده شهادتین هر چند شما را کافر بداند به حسن معاشرت رفتار کنید، و اگر آنها به ناحق با شما رفتار کردند شما از صراط مستقیم حق و عدل منحرف نشوید، اگر کسی از آنها مریض شد به عیادت او بروید، و اگر از دنیا رفت به تشییع جنازه او حاضر شوید، و اگر حاجتی به شما داشت حاجت او را برآورید، و به حکم خدا تسلیم باشید که فرمود: «ولاَ یَجْرِمَنَّکُمْ شَنَآنُ قَوْمٍ عَلَی أَلاَّ تَعْدِلُواْ اعْدِلُواْ هُوَ أَقْرَبُ لِلتَّقْوَی» و به فرمان خداوند متعال عمل کنید که فرمود: «ولاَ تَقُولُواْ لِمَنْ أَلْقَی إِلَیْکُمُ السَّلاَمَ لَسْتَ مُؤْمِنًا» والسلام علیکم و رحمة الله"
۱۳۸۷/آبانماه

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =

نظرات

 • IR ۱۵:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۳
  4 0
  احسنت بر این اندیشه
 • اسلامی IR ۱۵:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۳
  6 0
  مراجع شیعه همواره پیشرو انسانیت و عقلانیت بودند.
 • اسلامی IR ۱۵:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۳
  4 0
  اهل سنتی که شیعه را تکفر می کنند اهل سنت نیستند بلکه وهابی و ناصبی هستند که از بن سلمان و آل سعود پول می گیرند . وهابی ها برای پول هر کاری می کنند . حتی گاو شیرده آمریکا می شوند و با صهیونیست ها پیمان دوستی و برادری می بندند . وهابیت نه به قرآن اعتقاد دارند و نه به آن عمل می کنند.
 • IR ۱۵:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۴
  2 1
  این تنافی با گفته سید کمال حیدری نداره آقای حیدری گفته: در ظاهر مسمان اند (یعنی احکام طهارت و... با هاشون جاری است) اما فی الواقع و در باطن کافر اند و این هیچ ربطی به گفته آقای وحید نداره. البته اصل حسن معاشرت با اهل تسنن طبق روایات مسلم است، اما تعارضی با آن گفته ندارد
 • عبدالله US ۰۹:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۵
  1 0
  آقای شیخ محمدرضا انصاری کتابی نوشته اند به نام «التکفیر فی ضوء الفقه الشیعی» که تقریرات حضرت آیت الله وحید خراسانی در همین زمینه تکفیر هست که ظاهرا در ضمن مباحث درس خارج خمس مطرح شده است. دوستان اگر میخواهند نظر آقای وحید را در این زمینه بدانند حتما به آنجا مراجعه کنند. مرحوم آقای خوئی، اسلام را تقسیم میکنند به واقعی و ظاهری و غیر شیعیان اثنی عشری را تنها مسلم ظاهری میدانند، اما آقای وحید مفصلا نظر استادشان را رد کرده اند و نتیجه گرفته اند که اهل تسنن مسلمان واقعی هستند، نه فقط ظاهری! البته همه فقهاء قبول دارند که رسیدن به درجات آخرت جز با ولایت اهل بیت نیست، اما این ربطی به کفر آنان در این دنیا ندارد. به عنوان مثال در ص 200 و 201 همان کتاب آمده: و بالتالی لا مجال لتصنیف المسلم الی واقعی و ظاهری ... فثبت أن ما اختاره المحقق الخوئی من تصنیف المسلمین الی الواقعی و الظاهری ... ممنوع جملة و تفصیلا و بناء و مبناء، و الله العالم. و بعد شروع میکنند به تفصیل نظر آقای خوئی را تبیین و بعد نقد کردن. ... همینجا از خبرگزاری حوزه در خواست میکنم که این قسمت کتاب را بیارند و نشر عمومی بدهند که فهمیده شود مراجع ما همچون آقای سیستانی و آقای وحید و دیگر بزرگان نظراتشان چیست.
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8