یکشنبه ۹ آذر ۱۳۹۹ | Nov 29, 2020
انتظار

حوزه/ خلیل پور با اشاره به این که دوری از رفتار های ناپسند و آراستن به اخلاق نیکو از مهم ترین وظایف شیعیان در دروان غیبت است، گفت: منتظران امام عصر (عج) باید با تجدید دائمی عهد و مقابله با ظلم و ستم، خود را برای ظهور قائم آل محمد آماده کنند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری «حوزه» از آذربایجان‌غربی، فاطمه خلیل‌پور امروز در مراسمی که به صورت مجازی در مدرسه علمیه الزهرا (س) خوی برگزار شد، با بیان این‌که تنها زمانی می‌توانیم خود را منتظر امام عدالت ‌گستر و پیرو او بدانیم که در زندگی فردی و اجتماعی خویش، راه و روش مورد نظر حضرت را عملی کنیم، اظهار داشت: در مورد وظایف و تکالیف شیعیان در دوران غیبت، بسیار سخن گفته شده است و مهم‌ترین وظیفه‌ای که هر شیعه منتظر برعهده دارد، کسب معرفت نسبت به وجود مقدس امام زمان (عح) است.


وی در ادامه، دوری از ویژگی‌های ناپسند و آراستن به اخلاق نیکو را از دیگر وظایف شیعیان در عصر غیبت عنوان کرد و افزود: در روایتی از امام صادق (ع) آمده است که هر کس دوست دارد از یاران حضرت قائم (ع) باشد، باید منتظر باشد و در این حال، به پرهیزکاری و اخلاق نیکو رفتار کند. 


کارشناس فرهنگی تصریح کرد: حفظ و تقویت پیوند قلبی با امام عصر (ع) و تجدید دائمی عهد و پیمان با آن حضرت، یکی دیگر از وظایف مهمی است که هر شیعه منتظر در عصر غیبت بر عهده دارد و بدین معنا که یک منتظر واقعی امام زمان (ع) با وجود غیبت ظاهری آن حجت الهی هرگز نباید احساس کند که در جامعه بی‏ مسئولیت رها شده است و هیچ تکلیفی نسبت به امام و مقتدای خود ندارد. 


وی ادامه داد: اگر هر شیعه منتظر در آغاز روز، با حضور و توجه، عهد و پیمان با امام و مقتدای خود ببندد، هرگز به سستی، خواری، ستم و بی‌‏عدالتی تن نخواهد داد و هیچ وقت به رضای مولا و سرور خود بی‏ اعتنا نخواهد بود و بی‏ تردید، اگر چنین فرهنگی در هر جامعه ‏ای حاکم شود و همه تنها در پی رضای امام زمان خود باشند، آن جامعه هرگز دچار بحران فرهنگی، از خودبیگانگی، ناامیدی و انحطاط نخواهد شد. مسلّم است اگر همه شیعیان با هم‏دلی و همراهی، دست بیعت و یاری به سوی مولا و سرور خود دراز کنند و بر یاری او هم ‏داستان شوند، دیری نخواهد پائید که فرج مولایشان را درک خواهند کرد و برای همیشه از ستم‌ها و ذلت‌ها رهایی خواهند یافت.


خلیل پور با تاکید بر اینکه شیعیان منتظر علاوه بر دعای عهد می‌توانند با بهره ‏گیری از ادعیه و زیارات دیگری که مرتبط با حجت بن الحسن (ع) است، پیوند دائمی خود را با آن امام برقرار سازند، گفت: دعای ندبه، فرج، دعای زمان غیبت، استغاثه به امام زمان (ع)، زیارت آل ‏یاسین و امام عصر در روز جمعه، نماز امام زمان و مانند آن اعمالی هستند که شیعیان می توانند توسط آن، با امام عصر تجدید پیمان کنند و دعا به امام زمان (ع) در قنوت و تعقیب نمازهای پنج ‏گانه نیز می‌تواند در ایجاد ارتباط با حجت بن الحسن(ع) نقش مؤثری داشته باشد.


وی اضافه کرد: در دوران غیبت، هیچ یک از احکام اسلامی تعطیل نمی‌شود و باید تا آمدن امام عصر (ع)، به همه آنچه اسلام از ما خواسته است، عمل کنیم و برای به دست آوردن احکام الهی به مجتهدین واجدالشرائط مراجعه کنیم، بنابراین بر همه منتظران امام عصر (ع) لازم است که بنا به فرموده امامان خود، با پیروی از فقیهان و مجتهدان واجد شرایط، اعمال دینی خود را انجام دهند و در زمینه امور اجتماعی و سیاسی نیز وظیفه مردم، اطاعت از فقیهی است که بزرگان شیعه به عنوان «ولیّ فقیه» انتخاب کرده ‏اند.


کارشناس فرهنگی گفت: همه شیعیان باید در طول شبانه ‏روز، در اوقات نماز و ایامی که در آنها دعا سفارش شده است، دعا برای تعجیل فرج را به عنوان یک تکلیف و وظیفه مهم عصر غیبت فراموش نکنند و در روزهایی مانند اعیاد چهارگانه اسلامی فطر، قربان، غدیر و جمعه، شب و روز نیمه شعبان به‏‌طور ویژه به یاد امام غایب خود باشند و با خواندن زیارت آن حضرت و خواندن دعاهایی مانند دعای ندبه، عهد و فرج، پیمان خود را با امامشان تجدید کنند.


وی در پایان گفت: اگر بخواهیم مفهوم انتظار در مکتب تشیع را در چند جمله بیان کنیم، می‌توان گفت، انتظار در مکتب تشیع، حالت انسانی است که با پیراستن وجود خویش از بدی‌ها و آراستن آن به خوبی‌ها، در ارتباطی مستمر با امام و حجت زمان خویش، همه همت خود را صرف زمینه‏ سازی ظهور مصلح آخرالزمان می‌سازد و برای تحقق وعده الهی نسبت به برپایی دولت کریمه اهل بیت (ع) با تمام وجود تلاش می‌کند. 


انتهای خبر./

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 1 =

نظرات

  • IR ۱۹:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۹
    0 0
    همه موارد،این دولتهای مستکبرو گستاخ را باید در هر فرصتی که بدست میاید ،بابرخورد حساب شده قوی وباجرات، جسورانه پاسخ داد ومنافع مادی آنهارا هدف قرار داد،در برابر تهدید منافع مادی زود تسلیم میشوند،< بدانیم همیشه دشمن دشمن است> ،بایدفاصله را باقدرت حفظ کرد ...
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8