چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۰ | Jun 16, 2021
بالصور/ اجتماع أعضاء المقر الحوزوي لإدارة الأزمات والأحداث غير المتوقعة مع آية الله الأعرافي بقم المقدسة

حوزه/ مدیر حوزه‌های علمیه گفت: پدافند غیر عامل با وجود بحران‌ها بیش از هر زمان دیگری اهمیت خود را نشان داده که لازم است در سه محور معرفتی، اخلاقی- رفتاری و نیز طراحی‌های فنی آن تلاش کنیم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری حوزه، آیت الله اعرافی امروز در دیدار سردار جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل و هیئت همراه که در دفتر مدیر حوزه های علمیه در قم برگزار شد؛ با اشاره به اهمیت و جایگاه امنیت و لزوم توجه به همه آموزه‌های سازمان پدافند غیرعامل گفت: باید مردم را نسبت به این مسئله مهم آگاه کرد و آنان را به میدان آورد زیرا در طول این سالها هرجا مردم آگاهانه پای کار آمدند، موفقیت‌های خوبی به دست آمده است و بدون اجماع مردمی و عزم ملی کاری از پیش نمی‌رود.

وی افزود: در مورد ارتباط و تعامل اسلام با حوزه علوم انسانی و فناوری‌ها، طیفی از نظریات وجود دارد؛ برخی نظریات حالت افراطی دارند و معتقدند  که آنچه در متون دینی آمده کافی است و دیگر جای علم و فناوری نیست که این نظریه درست نیست و یک طیف نظریات نیز تفریطی است و می‌گوید که اسلام صاحب نظریه و تمدن‌ساز نیست و بشر هرچه را خودش لازم می‌داند انجام می‌دهد که این هم دقیق نیست زیرا اسلام هم تمدن‌ساز و هم راهنماست و هم در علوم مختلف، منظومه فکری دارد.

آیت الله اعرافی افزود: در باب علوم انسانی و فناوری نیز ممکن است کسی بگوید کل این فناوری راه اشتباهی است که بشر رفته که این، فکر صحیحی نیست و اینکه کسی بگوید این امور توخالی است و باید دین را در این قالب‌ها بریزیم نیز صحیح نیست.

مدیر حوزه‌های علمیه در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به برخی فعالیت های صورت گرفته در مدیریت حوزه در سالهای اخیر گفت: مدیریت حوزه ده‌ها طرح در قالب یک منظومه فکری و برآمده از اسناد راهبردی و آینده‌نگر طراحی کرده است و امروز به فضل الهی و با همت جهادی اساتید و همکاران، علی رغم همه مشکلات، حوزه از یک مجموعه اسناد جامع برخوردار است.

مدیر حوزه های علمیه تصریح کرد: همچنین در شعاع اسناد ۲۰ ساله، یک برش و برنامه ۵ ساله آماده شده که ذیل آن ۹۰۰ برنامه طراحی شده که حدود ۱۰۰ برنامه آن کلان است.

امام جمعه قم گفت: در مسائل اجتماعی، موضوع تاب‌آوری اجتماعی و تعاون اجتماعی در مجموعه دستگاه‌های مسئول بسیار مهم است و ما نتوانستیم  الگوی اسلامی را نشان دهیم و حال آنکه اسلام در مواجهه با حوادث طبیعی و غیر طبیعی و گرفتاری های بشر،  نظریه دارد و راهنماست.

آیت الله اعرافی خاطر نشان ساخت: الگوی تاب‌آوری و تعاون اجتماعی اسلام، بسیار مهم است که باید بیش از پیش به این مقوله اهمیت داده و تبیین شود.

وی با اشاره به مشکلاتی که بیماری کرونا برای بشر امروز ایجاد کرده است گفت: تاثیر کرونا بر معیشت و نظام اقتصادی همه عالم را درگیر خود کرده است. همه دنیا با شوک‌های اقتصادی کرونا مواجه شدند که نظامات اقتصادی از جمله کار و خدمات و توزیع و... را با چالش های جدید مواجه کرده است.

مدیر حوزه های علمیه بیان کرد: اولین مؤلفه در تاب‌آوری اسلامی، عبارت از مؤلفه دانشی و بینشی و تبیین درست از حادثه است. پایه تاب‌آوری آدمیان و مقاومت در مقابل حوادث و چالش‌های زندگی به این مؤلفه اول بر می گردد. اینکه کسی بتواند از یک پدیده سخت یک تبیین درست ارائه کند بسیار مهم است.

امام جمعه قم خاطر نشان ساخت: امروزه پدافند غیر عامل با وجود بحران‌ها بیش از هر زمان دیگری اهمیت خود را نشان داده  که لازم است در سه محور معرفتی، اخلاقی‌-رفتاری و نیز طراحی‌های فنی آن تلاش کنیم؛ کار شما کار سنگینی است که لازم است در بخش‌های هم ما کمک کنیم.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8