یکشنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۹ | Feb 28, 2021
تعطیلی و محدودیت کرونایی

حوزه/ سخنگوی وزارت بهداشت اعلام کرد: از روز شنبه در تمام مراکز استان‌ ها و ۱۶۰ شهرستان وضعیت قرمز به جز مشاغل یک، سایر مشاغل تعطیل خواهند بود و دوربین ‌ها از پلاک‌ های ماشین عکسبرداری کرده و جریمه می ‌کنند.

به گزارش خبرگزاری «حوزه» از تهران، دکتر سیما سادات لاری در نشست خبری که در استودیو سلامت وزارت بهداشت به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد، در خصوص محدودیت های جدید کرونایی از شنبه و تکلیف مشاغلی که مجبور به تردد در ساعات منع تردد هستند، گفت: درباره این مسائل قرارگاه عملیاتی کرونا تصمیم‌ گیری می ‌کند و اعلام شده که حتما باید در این باره هماهنگی شود، زیرا این محدودیت‌ ها بسیار محکم است و دوربین ‌ها از پلاک‌ های ماشین عکسبرداری کرده و جریمه می ‌کنند.

تعطیلی مشاغل ۲، ۳ و ۴ در مراکز استان ها و ۱۶۰ شهرستان قرمز از شنبه

وی ادامه داد: در حال حاضر با توجه به سازوکاری که در قرارگاه وجود دارد، وظایف هر یک از دستگاه‌ ها مشخص شده است و نظارت عالیه هم با وزارت بهداشت است، امیدواریم این محدودیت ها به خوبی پیش رود. اتفاقی که از شنبه می ‌افتد این است که تمام مراکز استان‌ ها و ۱۶۰ شهرستان در شرایط قرمز هستند و جز مشاغل یک که ضروری هستند، سایر مشاغل تعطیل هستند و سازوکار برای این محدودیت‌ ها دیده شده است و جریمه ها بالاتر رفته و مشخص شده که چه کسی باید جریمه را اعمال و چه کسی باید نظارت کند. به نظر می آید که این محدودیت ها جدی تر انجام شود.

تشریح وضعیت برگزاری لیگ‌ های ورزشی

وی درباره وضعیت برگزاری لیگ‌ های ورزشی با بیان اینکه در شرایط فعلی باید همه منافذ انتقال بیماری را با هم ببندیم، گفت: پیشنهاد تعطیلی لیگ‌ های ورزشی از سوی قرارگاه کرونا به ستاد ملی انجام شده که ستاد ملی باید در این زمینه تصمیم گیری کند. اگر این پیشنهاد تایید شود، از شنبه لیگ‌ های ورزشی تعطیل خواهند بود.

رنگ بندی کرونایی استان ها و شهرها

سخنگوی وزارت بهداشت درباره رنگ بندی های مربوط به استان ها و شهرها، گفت: درحال حاضر سه رنگ ‌بندی داریم که شامل قرمز، نارنجی و زرد است و با توجه به شرایط کشور، دیگر سبز و سفید ما حذف شده است. اکنون ۱۶۰ شهرستان ما در محدودیت قرمز هستند که فقط مشاغل گروه یک می‌ توانند در آن فعالیت کنند که فقط مختص مشاغل ضروری و شامل ادارات و مراکز امنیتی، امدادی و ضروری و استراتژیک است. قرار شده که سازمان امور اداری و استخدامی تمام این مباحث را جدا کرده و به ادارات ابلاغ کند.

درباره طرح ترافیک تصمیم خاصی اتخاذ نشده است

دکتر لاری درباره وضعیت طرح ترافیک بیان کرد: با استاندار تهران صحبت کردیم که اعلام کردند که قرار است جزییات این موضوع را مشخص کنند، اما درباره طرح ترافیک تصمیم خاصی اتخاذ نشده است.

تعطیلی کلینیک های زیبایی

وی درباره فعالیت مراکز زیبایی، گفت: این مشاغل جزو گروه های سه و چهار هستند و در شهرهای قرمز فقط شغل‌ های ضروری می ‌توانند اقدام کنند. در عین حال  کلینیک ‌های زیبایی و جراحی زیبایی تعطیل هستند و اگر جایی باز شود، مردم باید گزارش دهند.

چگونگی اجرای ممنوعیت سفر کرونا مثبت ها

وی با بیان اینکه بحث حمل و نقل و تردد به صورت هدفمند بررسی می ‌شود، ادامه داد: افرادی که تست ‌شان مثبت شود، به طور هوشمند اطلاعات ‌شان از طریق سامانه ‌ها  به مراکز حمل و نقل و تردد کشور منتقل می ‌شود. اکنون شرکت ‌های قطار این کار را انجام داده و سیستم‌ هایشان را تطبیق دادند و شش الی هفت شرکت هواپیمایی‌ هم این اقدام را انجام دادند.

وی ادامه داد: در تاکسی ‌های اینترنتی به این صورت است که راننده ‌ای که تستش مثبت بوده تا ۱۴ روز چراغ این راننده قرمز می ‌ماند و این راننده طی ۱۴ روز نمی ‌تواند مسافر بگیرد. همچنین در لیست مسافری که چه در مرحله صدور بلیت است و چه زمانی که دارد سوار قطار یا هواپیما می ‌شود، اگر تستش مثبت باشد، از سوار شدنش ممانعت می ‌شود. همه این موارد منوط به افزایش تست است که با تامین تست‌ های رپید محقق می ‌شود. تست ‌های رپید بسیار راحت است و طی ۲۰ الی ۲۵ دقیقه پاسخ را نشان می ‌دهد. این تست‌ ها می‌ تواند انقلابی را ایجاد کند. البته به شرط اینکه ایزولاسیون انجام شود و یک ضمانت اجرایی برای قرنطینه افراد مثبت باشد.

آیا تست کرونا رایگان است؟

وی درخصوص اظهاراتی مبنی بر تست کرونای رایگان و ارائه داروی رایگان در برخی مراکز، عنوان کرد: یکی از مسائلی که از بابت آن خرسندیم و آن را یک عامل موفقیت می‌ دانیم، موضوع تست است. ما متوجه شدیم کشورهایی که تست بیشتری انجام دادند، توانستند افراد مثبت دیگری را شناسایی کنند و آنها را ایزوله کنند و در کنترل بیماری موفق شدند. بر این اساس، ما تا یک ماه قبل به طور متوسط بین ۱۷ هزار تا ۲۰ هزار تست انجام می ‌دادیم که این میزان برای ما ۶.۵ میلیارد تومان هزینه داشت. به هر حال ما افراد ثابتی داریم و این کار هم کار تخصصی است. اکنون ظرفیت انجام تست PCR را افزایش دادیم و آن را به روزانه ۴۰ هزار تست رساندیم.

تولید داخلی تست های تشخیص سریع کرونا از هفته آینده

دکتر لاری ادامه داد: تست‌ های آنتی ‌ژن رپید و سریع گشایشی در کل دنیا ایجاد می کند و ما نیز درخواست داده ایم برای تامین این تست ها، از کره جنوبی خرید شود در عین حال، هفته آینده نیز اولین نمونه این تست‌ ها در کشورمان تولید می ‌شود و با قیمت مناسب فقط در اختیار مراکز ۱۶ ساعته، ۲۴ ساعته و مراکز درمانی دولتی قرار می ‌گیرد و به صورت رایگان این تست برای افراد انجام می‌ شود. این یک نوید است. قبلا فقط افراد آسیب پذیر و بالای ۶۰ سال را در مراکزمان به صورت رایگان تست می‌ کردیم، اما در حال حاضر تست ‌های رپید وارد مراکز می‌ شود و می ‌توانیم تعداد افراد بیشتری را تست کنیم. البته فقط افراد علامت دار را تست می‌ کنیم و می‌ توانیم برای غربالگری استفاده کنیم.

درمان سرپایی و ارائه داروی رایگان به بیماران کرونا

سخنگوی وزارت بهداشت درباره درمان سرپایی و ارائه داروی رایگان به بیماران کرونا، گفت: وزارت بهداشت یک بازنگری کرده تا بتواند در حوزه درمان‌ های سرپایی بیماران، مراقبت بهتری کند. ما مشاهده کردیم که  اگر داروهای آنتی ‌وایرال (ضد ویروس) در فاز ابتدایی به بیماران داده شود، ممکن است به احتمال بسیار زیاد می ‌تواند از شدت بیماری بعد از شش الی هفت روز پیشگیری کند که این موضوع با دانشگاه‌ های علوم پزشکی مطرح شده و اجازه داده شده که داروهایی مانند اکتمرا، کلترا، هیدروکسی کلروکین، ایورمکتین که ضد انگل است و فاویپیراویر در مراکز ۱۶ ساعته و ۲۴ ساعته پیشنهادی دانشگاه‌ ها باشد، حتی به صورت کارآزمایی بالینی در اختیار افراد گذاشته شود و این افراد پیگیری شوند.

وی با بیان اینکه در شهرها هر ۲۵۰۰ نفر یک مراقب بهداشت دارند و در روستا هر ۶۵۰ نفر یک مراقب سلامت دارند، اظهار کرد: از این طریق بیماران می ‌توانند ردیابی شوند که این موضوع می ‌تواند یک کارآزمایی بالینی باشد تا نتیجه این داروها را نشان بدهد. البته قطعا دقت می ‌شود داروهایی ارائه شود که کمترین ضرر را داشته باشند و طی این مدت در کل دنیا استفاده شده باشد. این داروها به صورت رایگان در اختیار بیماران قرار می‌ گیرد.

سخنگوی وزارت بهداشت درخصوص زمان آغاز این طرح، گفت: ابتدا باید رپید تست ها (تستهای سریع) وارد بازار شود. به هر حال هماهنگی‌ های آن انجام شده است. همه این موارد باید باهم اتفاق بیفتد و سازوکارش نوشته شده که از هفته‌ های آتی عملیاتی می ‌شود.

ایران در گروه ۸۵ کشور پرداخت کننده پول پیش خرید واکسن کرونا

وی درخصوص وضعیت پیش خرید واکسن کرونا از کووکس، بیان کرد: ما هم در حوزه تولید واکسن کرونا اقدام می‌ کنیم و هم از آنجایی که ممکن است کشورهایی در این حوزه از ما جلوتر باشند باید در پیش خرید مشارکت می کردیم که این اقدام هم انجام شده است. در بین ۱۸۰ کشوری که در کووکس قرار دارند، برخی کشورهای ضعیف و متوسط هستند و اکثر  کشورهای اروپایی هم حضور دارند. در عین حال، ۸۴ کشور پرداخت کننده پول هستند که ما هم جزو آن هستیم. البته آمریکا جزو این گروه کشورها نیست. پیش پرداخت حدود ۵۲ میلیون دلار بوده که در حال انجام است. به هر حال مقداری مشکل تبادلات ارزی داریم، اما رئیس جمهور روی این موضوع اصرار دارند. البته میزان واکسنی که از این طریق خریداری کنیم، تقریبا می‌ تواند ۱۰ درصد جمعیت ما را پوشش دهد.

واکسن خارجی نهایتا ۲۰ درصد جمعیت کشور را پوشش خواهد داد

دکتر لاری ادامه داد: از طرفی یکسری پروژه‌ ها با یکسری شرکت ‌های بین المللی دنیا هم انجام شده مانند شرکت هایی در هند که دارند واکسن تولید می‌ کنند تا بتوانیم ۱۰ درصد دیگر هم از این طریق تامین کنیم. بنابراین، واکسن خارجی نهایتا ۲۰ درصد جمعیت ما را پوشش می ‌دهد که افراد مسن، بیماران زمینه ای و کارکنانی که ارتباط مستقیم با بیماران دارند را شامل می ‌شود. برای بقیه جمعیت اصرار داریم که پروژه واکسن خودمان را پیش ببریم و از رقابتی که در دنیا است، عقب نمانیم و بتوانیم تعداد بیشتری از مردم را واکسینه کنیم. گرچه هنوز هیچ واکسن تایید شده ‌ای وجود ندارد و دارند کارآزمایی‌ های خود را طی می‌کنند.

وی همچنین افزود: در عین حال هنوز مشخص نشده که ایمنی واکسن چقدر خواهد بود. همه واکسن‌ ها دو دوزه است و مشخص نشده دوز دوم آن را کی باید تزریق کنیم و بعد از آن میزان تاثیر چقدر خواهد بود. اینها مواردی است که باید در تولید واکسن داخلی ‌مان هم مورد نظر قرار دهیم.
 

پیشرفت واکسن ایرانی کرونا

دکتر لاری درخصوص وضعیت واکسن کرونای تولیدی کشورمان، تصریح کرد: پروژه با دقت بالایی پیش می‌ رود و شرکت‌ های مختلفی اعم از انستیتو پاستور، رازی و ستاد اجرایی فرمان امام شرکت‌ های پیشتاز در این زمینه هستند. هفت یا هشت مورد از شرکت‌ های دانش بنیان ما پیشتازند که چهار موردشان قاعدتا باید اوایل زمستان وارد فاز کارآزمایی بالینی شوند. البته ممکن است ما کمی تاخیر نسبت به سایر کشورها داشته باشیم. به هر حال مساله واکسن در حال حاضر بسیار مهم و حیاتی است و برای هر کشوری جنبه های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی پیدا کرده است. از طرفی علاوه بر اینکه در کووکس عضو هستیم و از طریق شرکت های بین االمللی هم برای پروژه های مشترک اقدام می ‌کنیم، قطعا باید به تولید داخل هم اهمیت دهیم. زیرا این یک بیماری اپیدمی است و همه دنیا به دنبال واکسن است.

وی گفت: بنابراین، قطعا سهم زیادی نمی ‌توانیم دریافت کنیم. بر همین اساس پروژه‌ های تولید واکسن با دقت زیاد دنبال می ‌شود. اگر در زمستان وارد کارآزمایی بالینی شود، ابتدا روی تعداد محدودی مثلا ۱۰۰ نفر انجام می شود. بحث این است که واکسن سمیّت و خطر نداشته باشد و بر همین اساس، افرادی که انتخاب می شوند، باید شرایط خاصی داشته باشند. تیم هایی که این اقدام را انجام می‌ دهند، بسیار دقیق و علمی پیش می‌ روند. طی دو روز گذشته هفت مورد این شرکت‌ ها اقدامات ‌شان را برای سازمان بهداشت جهانی شرح دادند. برای ما مهم است که سازمان جهانی بهداشت در جریان اقدامات ساخت واکسن ما باشد. زیرا ما در کووکس هم هستیم و ارائه این اطلاعات به این سازمان، به نوعی صحه گذاری به کار ماست.
 

هشدار درباره سوء استفاده دلالان

دکتر لاری درباره استفاده از داروهای طب سنتی در درمان کرونا، گفت: آنچه که مردم به آن تمایل دارند، طب سنتی است که باید به آن بها داده شود و از روش صحیح از آن استفاده شود. اتفاقات خوبی در این حوزه در حال انجام است؛ البته باید چند مورد را تفکیک کنیم؛ در حال حاضر عده ‌ای دلالان کرونا هستند که چه در داروهای گیاهی و چه در داروهای شیمیایی می‌ خواهند سواستفاده کنند و کاسبی کنند، اما وزارت بهداشت باید دارویی را به مردم معرفی کند که اولا زیان نداشته باشد و دوما موثر باشد. هنوز هیچ فرآورده دارویی اعم از گیاهی یا شیمیایی نداریم که درمان قطعی کرونا باشد، اما هر دارویی که بتواند مدت بستری را کاهش داده و علائم  بیماری را تخفیف دهد، از آن استقبال می‌ کنیم.

انتهای پیام

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 5 =
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8