یکشنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۹ | Feb 28, 2021
رئیس بهزیستی در دیدار با آیت الله ناصری یزدی

حوزه/ رئیس سازمان بهزیستی گفت: در حال حاضر ۲۴۰ هزار زن سرپرست خانوار که به نوعی با معلولیت سر و کار دارند، زیر پوشش سازمان بهزیستی هستند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری«حوزه»دریزد، وحید قبادی دانا در سفر خود به استان یزد، عصر امروز در دیدار با آیت الله ناصری یزدی، نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد اظهار داشت: سازمان بهزیستی یک سازمان خدمت رسان تخصصی و فنی است که دو محور پیشگیری از معلولیت‌ها و آسیب‌های اجتماعی و توانمند کردن جامعه هدف را در دستور کار خود دارد.

وی با اشاره به اینکه طی چند سال اخیر شاهد جهشی چشمگیر در بروز توانمندی‌های معلولان در سطح کشور بوده‌ایم، عنوان کرد: ۲۰ هزار مددجوی بهزیستی در حال حاضر دانشجو هستند و مدارج تحصیلی را با موفقیت طی می‌کنند.

قبادی دانا در مورد اقدامات انجام شده در مورد مسکن نیز بیان کرد: از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون ۱۳۰ هزار واحد مسکونی در اختیار مددجویان قرار گرفته که ۳۰ هزار واحد آن در دو سال اخیر احداث شده و ۲۷ هزار مسکن دیگر نیز اکنون در دست اقدام است.

رئیس سازمان بهزیستی در مورد بحث اشتغال نیز افزود: به دنبال ایجاد اشتغال پایدار هستیم و برخی رایزنی‌ها و تفاهم‌نامه‌ها در این زمینه امضاء شده و با کارفرمایان در مورد پرداخت حق بیمه و بخشی از حقوق و ... هماهنگی شده است.

وی یادآور شد: در زمینه پیشگیری از معلولیت‌ها نیز بحث مشاوره‌های ژنتیکی با جدیت در حال انجام است به ویژه در ازدواج‌های فامیلی که منشأ بسیاری از معلولیت‌هاست، آزمایش‌ها و مشاوره‌ها به صورت رایگان در حال انجام است.

قبادی دانا ادامه داد: بهزیستی ارائه خدمات توانبخشی را نیز در دستور کار دارد و تلاش ما فراهم کردن بستر یک زندگی مستقل عزتمندانه در خانواده و بستر جامعه برای معلولان است.

رئیس سازمان بهزیستی در مورد مناسب سازی شهری نیز بیان کرد: شورای شهر یزد پیشنهادی مبنی بر انتخاب یزد به عنوان پایلوت شهر دسترس‌پذیر ارائه کرده که بر اساس آن، مناسب سازی در شهر آغاز شده و یزد یکی از پیشتازان در این زمینه است.

قبادی دانا در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه ترکیب جمعیت کشور به سمت سالمندی می رود، عنوان کرد: بهزیستی در این زمینه ورود کرده اما لازم است همه سیاستگذاران در تمام سطوح از همه امکانات خود برای رشد جمعیت استفاده کنند.

وی با اشاره به اقدامات انجام شده توسط بهزیستی در این زمینه عنوان کرد: بهزیستی، خانواده را محور قرار داده و یکی از محورها، پرداخت مستمری به تمام اعضای خانوار ۱۸۷ هزار معلول مستمری بگیر است در حالی که در گذشته، تنها فرد معلول سرپرست خانوار مستمری دریافت می کرد.

رئیس سازمان بهزیستی همچنین از پرداخت مستمری به خانواده های دارای سه قلو و بیشتر در کشور خبر داد و گفت: در تلاش برای ارائه خدمات بیشتر به این خانواده ها هستیم.

*۲۶هزار فرزند بی سرپرست در کشور

رئیس سازمان بهزیستی اظهار داشت: در حال حاضر ۲۶ هزار فرزند بی‌سرپرست زیر پوشش بهزیستی است که ۱۰ هزار نفر از آنها در شیرخوارگاه‌ها و مراکز شبه خانواده و ۱۶ هزار نفر در خانواده‌های جایگزین زندگی می کنند.

قبادی دانا عنوان کرد: هدف ما این است که فرزند بی‌سرپرست نداشته باشیم و این فرزندان را با حفظ شرایط موجود به خانواده‌ها واگذار کنیم زیرا تلقی ما این است که بدترین خانواده از بهترین مراکز شبه خانواده بهتر است.

وی افزود: در دو سال اخیر ۱۰ هزار فرزند به فرزندخواندگی به خانواده‌ها داده شده و تلاش شده این روند به صورت الکترونیک انجام شود.

قبادی دانا ادامه داد: در حال حاضر یک میلیون و ۶۰۰ هزار معلول زیر پوشش بهزیستی هستند و در مجموع ۷ میلیون نفر در کشور از این سازمان خدمات دریافت می کنند.

*۲۴۰هزار رن سرپرست خانوار تحت پوشش بهزیستی در کشور

وی همچنین یادآور شد: در حال حاضر ۲۴۰ هزار زن سرپرست خانوار که به نوعی با معلولیت سر و کار دارند، زیر پوشش سازمان بهزیستی هستند.

رئیس سازمان بهزیستی با اشاره به اینکه زمانی ام المصائب در کشور ما اعتیاد بود اما اکنون این جایگاه در حال جابجایی است و فضای مجازی به ام المصائب تبدیل شده که امیدواریم با چاره اندیشی و اجرای طرح‌های شاخص، بتوانیم از این فضا به عنوان یک فرصت در پیشبرد اهداف خود استفاده کنیم.

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8