یکشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۰ | Apr 18, 2021
image.png

حوزه/ طلبه مطلوب باید رویکردی عینی، زندگی ساز و بلکه تمدن گرا در فهم دینی، طراحی حیات دینی و صورت بندی قواره های اجتماعی داشته باشد.

به گزارش خبرگزاری حوزه،  طلبه مطلوب باید رویکردی عینی، زندگی ساز و بلکه تمدن گرا در فهم دینی، طراحی حیات دینی و صورت بندی قواره های اجتماعی داشته باشد. او باید امام خمینی، اهداف الهی اش، حرکت بزرگش و امتداد و گستره امروز اقدام و منویات او را به خوبی بشناسد.

اندیشه تابناک دردانه عصر باید برای او همچون نزدیک ترین عزیزانش و ملموس ترین حوادث زندگی اش روشن باشد و به او و کل حیات و حرکت او به چشم تفسیری ارزشمند از قرآن و عترت بنگرد. این ها چیزهایی است که آدم باید از جان مایه بگذارد تا به آن برسد.
طلبه مطلوب باید آن چنان با اهداف نهضت مقدس اسلامی و اصول صحیح پیگیری آن ها انس گرفته باشد که شبانه روز خود را صرف رسیدن به آن نماید و مطلوبی جز آن نداشته باشد.
طلبه مطلوب باید حق گرا، آزاد اندیش، متواضع و بی ادعا باشد؛ الگوهای متعالی داشته باشد و بهترین انسان ها را الگوی خود برگزیند.
یکی از مشکلات بزرگ این است که برخی از طلاب الگوهای خود را نمی شناسند و گمان می کنند با ادابازی و تقلید می توانند مانند الگویشان شوند، مثلا وقتی امام خمینی را لگو قرار می دهند سن پیری او را الگو قرار می دهند، سن پیری او را الگو قرار می دهند و با تقلید ظاهر حرکات او می خواهند مثل او بشوند. راه صحیح آن است که زندگی و شخصیت او را مطالعه کنند و از تمام زندگی او الگو بگیرند، نه اینکه تنها حرکات او را تقلید کنند.
طلبه مطلوب باید شخصیتی امیدوار، روحیه ای سخت کوش، دقتی بالا، دلی دردمند، دلسوز و مهربان و رویه ای وحدت گرا داشته باشد. او باید اهل وظیفه، با نشاط، آرام، متین، پر شور و انقلابی باشد، همچنین صاحب نگرش و آگاهی بنیادین نسبت به مسائل عصر باشد.

در این کتاب، ابتدا درخصوص اهمیت "یافتن راه "در طلبگی سخن گفته می‌شود و نویسنده برخی از تجربه‌های خویش را در این زمینه مختلف مطرح می‌نماید. سپس به عناصر ضروری می‌پردازد که برای یافتن راه در طلبگی و پیشبرد اهداف انقلاب اسلامی نیاز است.

همچنین در این اثر به شاخصه‌های لازم برای کارکرد درست راه‌یابی انقلابی پرداخته می شود. چند گروه از مهمترین شاخصه‌ها در این زمینه عبارتند از :
۱-  شاخصه‌های بینشی
۲-  شاخصه‌های ارزشی
۳-  شاخصه‌های متناسب با طرحهای راهبردی
۴-  شاخصه‌های متناسب با دیده‌بانی
در بخش دوم این کتاب یک تیپ تخصصی برای طلبه عنوان می‌شود و نقش رهبری یک طلبه در مجامع گوناگون بیان می‌شود. سپس کارکردهای کلیدی رهبری از جهات مختلف بیان می‌شود

که برخی از آنها عبارتند از:
۱-  سررشته داری تحولات اجتماعی
۲-  آرمان خواهی در جامعه چراکه رهبری آرمان‌خواه‌ترین شخص جامعه است
۳-  نگرش سازی که برای افراد تولید نگرش می‌کند و می‌تواند نگرش آنها را ارتقا بخشد
۴-  دیدن و نمایاندن افق‌ها
۵-  در اختیار گرفتن آینده به کمک بصیرت خود
۶-  دیدن ظرفیتهای مهم و اصلی
۷-  بسیج نیروها برای پیشبرد اهداف و رسیدن به آرمانها

این تالیف نوشته حجت الاسلام و المسلمین محمدرضا فلاح شیروانی است که ، تبیینی نوین از زندگی مطلوب طلبه در تناسب با عصر انقلاب اسلامی می باشد. در این کتاب با خوانشی تربیتی از الگوی امام خمینی (ره)، سعی شده گامی به سوی تعریف یک تیپ تخصصی متناسب با آنچه که در عصر انقلاب اسلامی از طلاب توقع و انتظار می رود برداشته شود.

این اثر در ۸۰ صفحه توسط انتشارات پژوهشکده تبلیغ و مطالعات اسلامی باقر العلوم علیه السلام به زیور طبع آراسته شده است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 7 =
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8