پنجشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ | May 13, 2021
تصاویر/ آیین اختتامیه و مراسم تقدیر از برگزیدگان هفتمین جشنواره علامه حلی استان قم

حوزه/ دکتر نجمه نجم گفت: حوزه علمیه موظف است یک سناریوی پژوهشی برای طلاب از زمان جذب تا فارغ التحصیلی ترسیم نماید تا طلاب در مسیر پژوهش و تولید علم بتوانند گام بردارند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری حوزه، خانم دکتر نجمه نجم، امروز در آیین اختتامیه و تقدیر از برگزیدگان هفتمین جشنواره علامه حلی گفت: ما معتقد هستیم که بر اساس یک نگاه مهندسی و نظام یافته می توانیم به نقش آفرینی خوبی در تولید علم از سوی طلاب دست یابیم.

این پژوهشگر دینی  خاطرنشان کرد: عناوینی مانند نظام شناسی و روش شناسی کشف نظام پژوهشی باید مورد توجه قرار گیرند.

وی گفت: باید مؤلفه های نظام سازی پژوهشی با تأکید بر شبکه سازی را مورد توجه خود قرار دهیم.

نجمه نجم افزود: ما باید روند تحقق تمدن نوین اسلامی را با توجه به دستاوردهای بزرگان حوزه های علمیه از گذشته تاکنون مورد بررسی قرار دهیم.

محقق حوزوی خاطرنشان کرد: وقتی که حوزه علمیه به عنوان یک مرکز تولید علم قرار گرفت باید به دنبال تأسیس مدارس پژوهشی باشیم.

وی گفت: رکن بحث در تمام شبکه سازی خودآگاهی و مدیریت خویشتن است.

نجمه نجم افزود: باید با طلاب بحث شود که بتوانند به مختصات فردی خود با توجه به شرایط علمی، روحی روانی و خانوادگی و سایر ویژگی ها و شرایط برسند تا بر اساس این خودآگاهی بهتر بتوانند در امر پژوهش فعالیت نمایند.

وی اظهار کرد: هر طلبه ای با هر شغلی یا هر نوع فعالیت اجتماعی و تبلیغی می بایست با اصول و تکنیک های پژوهش آشنایی داشته باشد.

این پژوهشگر حوزه گفت: حوزه علمیه موظف است یک سناریوی پژوهشی برای طلاب از زمان جذب تا فارغ التحصیلی ترسیم نماید تا طلاب در مسیر پژوهش و تولید علم بتوانند گام بردارند.

وی افزود: ما معتقدیم برای شروع یک تحول جدی در زمینه پژوهش تحولی جدید و به شکل واقعی در مسیر آموزش روش تحقیق نیاز است.

سخنران مراسم  بیان داشت: مدل هایی که در طراحی های علمی استفاده می شود شامل مدل های ذهنی، هنجاری، نظری و پیش بینی هستند؛ مدلی که ما ارائه داده ایم، صرفاً یک مدل ذهنی نیست، بلکه مدلی تجمیعی بوده و به صورت خودجوش مورد آزمایش نیز قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه ما باید برای اساتید در رویکرد تحصیل و تعلیم پژوهشگر، مؤلفه ها و مفاهیم مورد نیاز را آموزش دهیم تصریح کرد: باید تکنیک های پژوهش به نحو کامل که به تسلط اساتید حوزه منجر گردد به آن ها آموزش داده شود تا بتوانند این تکنیک ها را به خوبی به طلاب منتقل کنند.

 نجم در پایان گفت: لازم است حداقل ۲ جلسه در طول سال برای بررسی و آسیب شناسی روند ترویج پژوهش و با حضور خود نخبگان و پژوهشگران حوزوی برگزار شود تا از این طریق به رشد هرچه بیشتر حوزه در این مسیر افزود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8