سه‌شنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۰ |۱۳ صفر ۱۴۴۳ | Sep 21, 2021
تصاویر / آیین رونمایی کتاب مقتل الحسین (ع)

حوزه/ استاد حوزه علمیه قم گفت: اگر هیئت ها و عزاداری ها نباشند، نشانی از دین و حوزه و روحانیت نخواهد ماند و ما دست تک تک منبری ها و مداحان را به گرمی می فشاریم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری حوزه، آیت الله علوی بروجردی  امروز در مراسم رونمایی از کتاب «مقتل الحسین(ع)» که در مسجد اعظم قم برگزار شد، با بیان این که عاشورا و مرجعیت امروز باعث بقای شیعه شده است گفت: آنچه باعث بقا شده است، یادآوری آنچه بر سیدالشهدا و اصحاب ایشان گذشته است، می باشد و رویارویی فضیلت و رذیلت در عاشورا بیش از هر چیز خود را نشان می دهد.

استاد  حوزه علمیه قم یادآور شد: سیدالشهدا(ع) به اطرافیان خود توصیه کردند که آنچه در کربلا می گذرد را نقل کنند و حتی کسانی را برای این کار تعیین کردند.

آیت الله علوی بروجردی تصریح کرد: اگر این ناقلین و حکایت های کربلا نبود، این رویداد فراموش می شد، اما اگر کارهای حضرت زینب(س) و امام سجاد(ع) نبود، عاشورا ماندگار نمی شد.

وی ادامه داد: ائمه بر این پافشاری کرده اند که عزاداری باید دائم تکرار شود و این ذکر مصیبت ها خاص ایام محرم نبود، امام صادق(ع) در هر بهانه ای عزای امام حسین(ع) را برپا می کردند.

استاد حوزه علمیه قم یادآور شد: نقل قضایای کربلا و روایت آنچه که در کربلا گذشته است، از ابتدا در بین ائمه ما و بعد در بین علما موضوعیت داشته است.

آیت الله علوی بروجردی خاطرنشان کرد: مقتل خوانی از کارهای مهمی بود که در گذشته بسیار انجام می شد و خوشبختانه در قم هم این کار در حال انجام است و امیدواریم این توسعه وسیع و سراسری باشد؛ البته در عراق این کار توسعه بیشتری دارد.

وی ادامه داد: متاسفانه در جاهای زیادی مردم تجمع می کنند و هیچ اعتراضی به این موضوع نیست، اما به محض اینکه هیئات برگزار می شوند، از طرف های مختلف هجمه وارد می شود؛ البته که رعایت موارد بهداشتی ضروری است، اما نباید دستگاه امام حسین(ع) را تضعیف کنیم.

استاد حوزه علمیه قم ابرازکرد: بنده با اینکه بیان می شود که نباید روضه مکشوف خوانده شود مخالف هستم، چرا که این هایی که بیان می شود، خیلی کمتر از اتفاقاتی است که رقم خورده است.

آیت الله علوی بروجردی مطرح کرد: اگر هیئت ها و عزاداری ها نباشند، نشانی از دین و حوزه و روحانیت نخواهد ماند و ما دست تک تک منبری ها و مداحان را به گرمی می فشاریم.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8