جمعه ۱ بهمن ۱۴۰۰ |۱۷ جمادی‌الثانی ۱۴۴۳ | Jan 21, 2022
آسیب شناسی پیش روی مبلغین کهگیلویه و بویراحمد

حوزه/مدیر حوزه علمیه کهگیلویه و بویراحمد در نشست آسیب شناسی، ساماندهی مساجد و مبلغین کهگیلویه و بویراحمد گفت: خانه‌های عالم فرسوده‌ شده‌اند و بودجه‌ای برای ترمیم و بازسازی آنها نداریم.

به گزارش خبرگزاری حوزه از یاسوج، نشست ساماندهی مساجد و مبلغین استان کهگیلویه و بویراحمد با حضور حجت الاسلام مسعود تاروردی زاده، مسئول قرارگاه جهادی فرهنگی منتظران عاشورایی حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) و نمایندگان تبلیغات اسلامی، سپاه فتح کهگیلویه و بویراحمد، بسیج طلاب و مدیر و معاونین حوزه علمیه کهگیلویه و بویراحمد برگزارشد.

حجت الاسلام و المسلمین صفدر پناهی، مدیر حوزه علمیه کهگیلویه و بویراحمد با تبریک هفته بسیج اظهار کرد: بی شک ملت شریف ایران اسلامی همواره قدردان خدمات بسیج مستضعفان بوده و هیچ گاه نقش این نیروی پرصلابت را در حفظ تمامیت ارضی و دفاع از مرزهای میهن اسلامی در دوران هشت سال دفاع مقدس و در ادامه آن خنثی‌سازی توطئه‌های دشمنان از یاد نخواهند برد.

وی در ادامه به مشکلات مساجد و مسائل فراروی مبلغین و ساماندهی آنها پرداخت و گفت: در حوزه‌ شهری طلاب شاغل وقت اضافه می‌خواهند تا کارهای شخصی خود را انجام دهند، مسئولیت دیگری برای امر تبلغ نمی‌پذیرند، دیگر اینکه برخی از مساجد چندان مورد عنایت قرار نمی‌گیرند و بعضا هیئت امناءهای مساجد با طلاب درگیرند و در واقع برخی مساجد خوب سازماندهی نشده‌اند، هیئت‌ امناهای آنها بعضاً اسمی هستند و کار خاصی انجام نمی‌دهند.

پناهی بیان کرد: دلیل دیگر اینکه برخی از مساجد به دلیل نداشتن جاذبه و صورت ظاهری از جمله وسایل گرمایشی، سرمایشی، فرش، روشنایی و ... همچنین نداشتن هیئت‌امناء فعال باعث می‌شود که نماز جماعت فعالی در مسجد برگزار نشود.

این مسئول حوزوی تصریح کرد: دلیل بعدی به ضعف ما مسئولان متولی بر می‌گردد که نتوانستیم امکانات، شاخصه و ضابطه‌های لازم را به وجود آوریم.

مدیر حوزه علمیه کهگیلویه و بویراحمد ادامه داد: مشکلی که برای روستاها وجود دارد، طلاب خیلی مشتاق رفتن به روستاها نیستند و اکثر خواستار حوزه شهری هستند.

پناهی افزود: مشکل دیگری که همیشه ما با آن مواجه بوده‌ایم این است که هیئت‌امنای مساجد در استان سنگ‌بنایشان طوری طراحی شده است که هر چند اوقاف و سایر متولیان امر بخواهند کاری کنند، امکان‌پذیر نیست. هیئت امنای بروز، بسیجی، فعال، محکم و پای‌کار نیستند و به همین خاطر است که همیشه لنگ می‌زنیم و انگیزه‌ای برای طلبه ما نمی‌ماند.

این مسئول حوزوی افزود: با داشتن دو عامل یکی مساعدت‌های لازم و دیگری سازماندهی هیئت‌ امنا می‌توانیم طلاب انقلابی و پر تلاش داشته باشیم و اگر مساعدت‌های فرا استانی وجود داشته باشد طلابی درخور، شایسته انقلاب و پیرو مقام معظم رهبری بار می‌آوریم.

وی گفت: در رابطه با روستاها یک سری قوانین دست‌ و پا گیر وجود دارد، باید کمتر از هزار نفر نباشد و دیگری اینکه طلاب فاضل جذب استانهای برخوردار می‌شوند و با این حق تبلیغی که ما برای روستاهای دورافتاده در نظر می‌گیریم، مسلماً تحولی ایجاد نمی‌شود. خانه‌های عالم نیز فرسوده‌ شده‌اند و بودجه‌ای برای ترمیم و بازسازی آنها نداریم.

حوزه های علمیه باید بخشی از وقت خود را برای تربیت مبلغ مختص مساجد اختصاص دهد

حجت الاسلام سید علی اکبر موسوی، اطهر معاون تبلغ حوزه علمیه کهگیلویه و بویراحمد اظهار کرد: در حوزه تبلیغ آسیب‌های زیادی وجود دارد از جمله اینکه برای مساجد مبلغ تربیت نکرده‌ایم.

معاون تبلیغ حوزه علمیه کهگیلویه و بویراحمد با تاکید بر ضرورت تربیت مُبلغ در تراز انقلاب اسلامی، بیان کرد: حوزه های علمیه باید بخشی از وقت خود را برای تربیت مبلغ مختص مساجد اختصاص دهد و آنها را آموزش و تربیت کنند.

هیچ‌ بودجه‌ای برای تعمیر خانه‌های عالم نداریم | تبلیغ ویترین کار حوزه‌های علمیه است | شرایط مبلغان روستاهای دور افتاده سخت است

موسوی اطهر، مدیریت مسجد را امری مهم و غیر قابل انکار دانست و گفت: از آنجایی که مدیریت مسجد با اقشار و گروه های مختلف سر و کار دارند قطعا از مدیریت یک اداره‌کل کمتر نیست و باید نهادهای حکومتی و نظام به فکر این باشند که مبلغ خاص مسجد تربیت کنند.

وی با اشاره به اینکه مبلغ باید حداقل در زمینه روانشناسی و جامعه‌شناسی تبلیغ مهارت داشته باشد و بتواند در محل مورد نظر توانایی اداره و مدیریت کلی داشته باشد، گفت: باید آموزش‌های لازم را در این زمینه برای طلاب فراهم کنیم و بعد انتظار مبلغ بودن را از آنها داشته باشیم.

معاون تبلیغ حوزه علمیه کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: باید موازی‌کاری را کنار بگذاریم و در زمینه مدیریت مساجد کارهای اساسی و زیربنایی انجام دهیم و یک نهاد واحد به طور کلی متولی همه امور مساجد باشد.

وی در پایان این نشست یادآور شد: تبلیغ ویترین کار حوزه‌های علمیه است، اما ما در این زمینه کمترین هزینه را داریم. باید به طور جدی در این زمینه تلاش کنیم.

برخی روستاهای دارای دوهزار جمعیت، فاقد خانه عالم هستند

حجت الاسلام سید هاشم موسوی نیا، رئیس تبلیغات اسلامی شهرستان بویراحمد به عنوان نماینده سازمان تبلیغات اسلامی کهگیلویه و بویراحمد در این نشست اظهار کرد: در این زمینه به لحاظ محوری سازمان تبلیغات‌ کارهایی را شروع کرده و مهرواره‌ای را تحت‌ عنوان مهرواره محله همدل در کل کشور ارائه دادند که در این مهرواره ۵۷ هزار مسئله در کل کشور ثبت شد.

رئیس تبلیغات اسلامی شهرستان بویراحمد عنوان کرد: هدف از این مهرواره یک گفتمان‌سازی بود که مردم در این زمینه مشکلات و خواسته‌های خود را ثبت کنند. که استان کهگیلویه و بویراحمد در زمینه ثبت مسائل رتبه پنج کشور را با توجه به جمعیت کسب کرد و شهرستان بویراحمد نیز رتبه برتر کشوری را بدست آورد.

هیچ‌ بودجه‌ای برای تعمیر خانه‌های عالم نداریم | تبلیغ ویترین کار حوزه‌های علمیه است | شرایط مبلغان روستاهای دور افتاده سخت است

حجت الاسلام سید هاشم موسوی نیا با اشاره به اینکه در مهرواره محله همدل کارهای خوبی صورت گرفت و مسائل طرح‌های خیلی خوبی از جانب مردم در استان مطرح شد. اظهار کرد: هم‌اکنون نیز بنا به فرموده مقام معظم رهبری که فرموده‌اند مساجد باید محور تحول باشد، مهرواره اوج در حال اجراست.

وی در ادامه بیان کرد: مساجد کل استان بر اساس مساجد فاقد امام، دارای امام، مساجد فعال و مساجد غیر فعال در حال بررسی است و ۷۰۰ مسجد استان در نرم‌افزار بیرق احصا شده است. از این تعداد ۳۰۰مسجد دارای امام، ۱۰۰مسجد فعال اما فاقد امام و ۳۰۰مسجد نیز غیرفعال است.

نماینده سارمان تبلیغات اسلامی بیان کرد: بسیاری از مساجد در استان و حتی برخی روستاهای دارای دوهزار جمعیت، فاقد خانه عالم هستند.

وی تصریح کرد: در سال های گذشته در برنامه بودجه استان حتی برای تعمیر و تجهیز خانه‌های‌ عالم ردیف بودجه‌ای در نظر گرفته نشده بود.

رئیس تبلیغات اسلامی شهرستان بویراحمد ادامه داد: دریافتی ائمه مساجد روستاها از سازمان تبلیغات نهایتاً یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان است که این مَبلغ برای مُبلغین سطح شهر نه در نظر گرفته شده و نه در این زمینه هنوز برنامه‌ریزی صورت گرفته است.

وی گفت: بخشنامه سازمان تبلیغات کشور مبنی بر این است که تحت هیچ عنوان حق جذب روحانی پاره وقت نداریم.

رئیس تبلیغات اسلامی شهرستان بویراحمد با بیان اینکه روحانیون تمام وقت در سه قالب امام محله در سطح شهر با توجه به کاری که سالانه انجام می‌دهند، مبلغی را برای ایشان در نظر می‌گیرند و حق‌الزحمه‌ای به آنان تعلق نمی‌گیرد، خاطر نشان کرد: امام پایگاه های فرهنگی اجتماعی در سطح حاشیه شهرهای مناطق آسیب‌پذیر که استانداری برای آنها حق‌الزحمه‌ای در نظر می‌گیرد.

حجت الاسلام موسوی نیا گفت: طلبه ای که در روستاهای دور افتاده مشغول امر تبلیغ است و اگر هیچ حمایتی از او نشود، دلسرد می شود.

از جوانان برای اداره مساجد استفاده شود

حجت‌الاسلام سیاوش علیزاده، مسئول سازمان بسیج طلاب کهگیلویه و بویراحمد در ادامه این نشست افزود: اولین مشکلی که در رابطه با طلاب به چشم می‌خورد مشکلات معیشتی است.

مسئول سازمان بسیج طلاب کهگیلویه و بویراحمد گفت: متاسفانه ادارات حتی به صورت تلفنی نیز با طلبه‌ها ارتباط لازم را ندارد و مسئولین با طلبه‌ها ارتباط برقرار نمی‌کنند. هئیت امنای مساجد و خادم مسجد در استان ما پیرمردهستند و صبر و حوصله‌ آنها کم است.

وی در ادامه افزود: خانه‌های عالم در شأن طلاب نیست و باید در ساخت و تجهیز این خانه دقت و توجه بیشتری شود. ضمن ایتکه روحانیون انسان‌هایی هستند و تنها کافی‌ است کاری را به آنها بسپاریم تا آن را به خوبی انجام دهند.

وی در پایان یادآور شد: بسیج طلاب با همکاری گروه های جهادی طلاب و روحانیون از هیچ کمکی در امر تبلیغی و عمرانی دریغ نمی کند و هر کجا که لازم و صلاح باشد خدمتگزار خوبی برای مردم است.

انتهای پیام

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =