شنبه ۴ تیر ۱۴۰۱ |۲۵ ذیقعدهٔ ۱۴۴۳ | Jun 25, 2022
دادستان کل کشور

برج ۱۰ طبقه «متروپل» آبادان در حالی فرو ریخت که هنوز افتتاح نشده بود و کارشناسان بسیاری درباره مشکلات این ساختمان هشدار داده بودند، اما کو گوش شنوا !.

خبرگزاری حوزه / برج ۱۰ طبقه پزشکی، اداری، تفریحی و تجاری متروپل آبادان در حالی دیروز دوم خرداد ۱۴۰۱ فرو ریخت و جان عده ای از هموطنان عزیز را گرفت و خانواده هایی را داغدار کرد که هنوز افتتاح نشده بود؛ کارشناسان بسیاری درباره مشکلات فنی این ساختمان هشدار داده بودند، اما کو گوش شنوا!! .

بنا به گفته احسان عباسپور، معاون استاندار خوزستان و فرماندار ویژه آبادان این حادثه تاکنون ۱۱ کشته و بیش از ۳۰ مصدوم داشته است و احتمال افزایش این آمار وجود دارد.

فوت مالک و پیمانکار متروپل

ساعتی بعد از ریزش ساختمان متروپل، حمید مرانی پور، دادستان عمومی و انقلاب آبادان دستور بازداشت مالک و پیمانکار این برج که گفته می شود شخصی به نام حسین عبدالباقی، مالک هلدینگ عبدالباقی است را صادر کرده بود، اما گزارش ها حاکی از آن است که مالک و پیمانکار اصلی در جریان ریزش ساختمان جان خود را از دست داده است.

دستگیری شهردار آبادان

جعفری چگنی، دادستان عمومی و انقلاب اهواز هم از بازداشت ۱۰ نفر از عوامل دخیل در حادثه متروپل خبر داد و اعلام کرد: حسین حمیدپور شهردار فعلی، دو شهردار قبلی و ناظران پروژه در بین افراد دستگیر شده هستند. شناسایی سایر عوامل مقصر در حادثه ریزش برج متروپل آبادان همچنان ادامه دارد.

فیلم هوایی از ریزش ساختمان متروپل در آبادان

اخطارهایی که جدی گرفته نشد

کوروش خواجوی، رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان خوزستان درباره مشکلات فنی ساختمان متروپل می گوید: مهندسان ناظر اجرای طرح برج ۱۰ طبقه متروپل آبادان تا ۶ اردیبهشت ماه امسال درخصوص وضعیت سازه این ساختمان به مالک و مراجع مربوط اخطارهایی دادند.

به گفته خواجوی، سازمان نظام مهندسی از نظر قانونی فقط اختیار هشدار و تذکرهای فنی دارد و ابزار و ضمانت اجرایی برای توقف یک طرح را ندارد.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان خوزستان درباره طرح‌های مشابه به ساختمان متروپل هم اظهار می کند: نامه‌های متعددی از طرف مهندسان ناظر ارائه شده و سازمان نیز نامه‌هایی در این خصوص به شهرداری شهرستان‌های مختلف داده است.

وی تعداد نامه‌های ارسالی به شهرداری‌ها با مضمون تذکر جدی را حدود ۵ هزار مورد برای ۵ هزار ساختمان اعلام و می گوید: بخش عمده‌ای از این تذکرها منجر به توقف طرح می‌شود و شهرداری در بیشتر موارد همکاری می‌کنند، ولی موارد استثناء وجود دارد که شهرداری برای توقف اقدام می‌کند، اما مالک مقاومت کرده و با حصارکشی اطراف طرح، به صورت نامحسوس عملیات ساخت و ساز را ادامه می‌دهد.

تکرار حادثه پلاسکو این بار در متروپل | اخطارهایی که جدی گرفته نشد | نوش دارو بعد از مرگ سهراب

ورود وزیر کشور به آبادان

احمد وحیدی ورود وزیر کشور هم صبح امروز سوم خرداد ۱۴۰۱ برای بررسی حادثه ریزش برج و سرعت بخشی به امدادرسانی حادثه دیدگان خود را به آبادان رساند.

وی، پیش از این سفر، در تماس با استاندار خوزستان، بر بکارگیری همه امکانات برای امدادرسانی به حادثه دیدگان و همچنین معرفی متخلفان به مراجع قضایی تاکید کرد.

تکرار حادثه پلاسکو این بار در متروپل | اخطارهایی که جدی گرفته نشد | نوش دارو بعد از مرگ سهراب

عملیات آواربرداری / مردم تجمع نکنند

عملیات آواربرداری و نجات مصدومان حادثه ریزش ساختمان متروپل با تلاش نیروهای امدادی و انتقال آن‌ها به مراکز درمانی همچنان ادامه دارد.

وقوع پدیده گرد و غبار با بیش از ۲۰ برابر حد مجاز عملیات آواربرداری را با مشکل مواجه کرده است

با توجه به حساس بودن شرایط و به منظور انجام عملیات آواربرداری به صورت حرفه ای، از شهروندان خواسته شده از حضور در محل حادثه و تجمع خودداری کنند تا عملیات امدادرسانی مختل نشود.

۱۱۵ تکنسین فوریت‌های پزشکی از سراسر استان خوزستان به آبادان اعزام شده اند و در حال امدادرسانی به مصدومان و انتقال آن‌ها به مراکز درمانی هستند.

شهرداری استان تهران نیز قرار است با یک پرواز ۳۳۰ تجهیزات سبک و سنگین را به آبادان ارسال کند.

تکرار حادثه پلاسکو این بار در متروپل | اخطارهایی که جدی گرفته نشد | نوش دارو بعد از مرگ سهراب

دستور دادستان کل برای برخورد قاطع با متخلفان

حجت‌الاسلام والمسلمین منتظری، دادستان کل کشور در نامه ای به دادستان اهواز ضمن عرض تسلیت به خانواده جانباختگان حادثه ریزش ساختمان متروپل آبادان، بر تسریع در رسیدگی و برخورد جدی با متخلفان تاکید کرد.

دادستان کل کشور خطاب به دادستان اهواز آورده است: حسب اخبار تخلفات و قصور و تقصیراتی در ساخت و ساز این بنا صورت گرفته است ضمن تاکید به دادستان آبادان مبنی بر رسیدگی سریع و برخورد قاطع با متخلفین، بر اساس وظایف قانونی، جنابعالی نیز بر روند تحقیقات و اقدامات صورت گرفته نظارت ویژه داشته باشید و نتایج را به قید فوریت به دفتر اینجانب گزارش نمایید.

تکرار حادثه پلاسکو این بار در متروپل | اخطارهایی که جدی گرفته نشد | نوش دارو بعد از مرگ سهراب

مأموریت ویژه رئیس جمهور به معاون اول

رئیس جمهور که در سفر عمان به سر می برد، به محض اطلاع از بروز این حادثه در آبادان به معاون اول خود ماموریت داد ضمن بکارگیری تمامی امکانات محلی و ملی، شخصا این موضوع را با اختیارات کامل به منظور تسریع در آواربرداری و نجات جان افراد زیر آوار مانده و رسیدگی به مصدومان حادثه، مدیریت و پیگیری کند.

رئیس جمهور همچنین بر اعزام گروه های امداد و نجات سازمان آتش نشانی تهران به آبادان برای امدادرسانی به آسیب دیدگان تاکید کرد.

رئیس جمهور همچنین دستور داد با توجه به اعلام نیاز استاندار خوزستان، نیروهای امدادی و امکانات لازم برای آواربرداری و امداد، از سازمان آتش نشانی تهران به صورت فوری به آبادان اعزام شوند و برای شناسایی تخلفات منجر به این حادثه نیز، به صورت عاجل اقدام شود و برخورد شدید و غیرقابل اغماض با متخلفان در دستور کار قرار بگیرد.

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی ضمن ابراز همدردی صمیمانه با خانواده‌های جان‌باختگان که طبق گزارش‌ها غالبا از کارگران زحمتکش بوده‌اند، دستور داد رسیدگی به وضعیت این خانواده‌ها در اولویت قرار بگیرد و گزارش روند امداد رسانی برای وی ارسال شود.

تکرار حادثه پلاسکو این بار در متروپل | اخطارهایی که جدی گرفته نشد | نوش دارو بعد از مرگ سهراب

بسیج همه امکانات برای کمک به مصدومان حادثه آبادان

دکتر مخبر معاون اول رئیس جمهور در ارتباط تلفنی با بخش خبری ۲۱ شبکه یک سیما اعلام کرد: از همان لحظات نخست استاندار خوزستان در صحنه حضور یافت و همه امکانات استان به ویژه شهرهای همجوار آبادان برای کمک به مصدومان به کار گرفته شده اند.

وی ادامه داد: گروه های امدادی شهرداری تهران نیز که در حادثه پلاسکو تجربه دارند از عصر امروز در فرودگاه منتظر هستند تا با کاهش گرد و غبار و بازگشایی فرودگاه آبادان به این شهر اعزام شوند.

تکرار حادثه پلاسکو این بار در متروپل | اخطارهایی که جدی گرفته نشد | نوش دارو بعد از مرگ سهراب

دستور رئیس مجلس به کمیسیون عمران

دکتر محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی هم ضمن تسلیت وقوع حادثه غمبار فرو ریختن ساختمان متروپل در شهر آبادان و فوت و مصدومیت تعدادی از هموطنان عزیز کشورمان، از کمیسیون عمران خواست هر چه سریعتر ابعاد حادثه را پیگیری و گزارش آن را به مجلس ارائه کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پیام خود آورده است: وقوع حادثه غمبار فرو ریختن ساختمان اداری - تجاری متروپل در شهر آبادان که باعث بروز خسارات، جان باختن و مصدومیت جمعی از مردم عزیز شد، موجب تاسف و تاثر گردید.

ضرورت دارد ستاد بحران استان و نیروهای امدادرسان در اسرع وقت به‌طور جدی به وضعیت مصدومان و جان‌باختگان و بررسی خسارت‌های واردشده‌ اقدام کنند و کلیه دستگاه‌های امدادی، انتظامی و خدمات شهری، تا برقراری شرایط عادی و آواربرداری از محل حادثه وظایف خود را بی‌وقفه به انجام برسانند. همچنین بخش‌های انتظامی و امنیتی ضمن بررسی ابعاد وقوع فاجعه و شناسایی متخلفین، اقدام عاجل جهت معرفی آنان به دستگاه قضایی و برخورد قاطع با مسببان را به عمل آورند.

کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی نیز با کمک مجمع نمایندگان استان خوزستان و نمایندگان محترم آبادان، به فوریت ابعاد مختلف سانحه را جهت ارائه گزارش به نمایندگان ملت مورد بررسی قرار دهد.

اینجانب ضمن عرض تسلیت به مردم شریف آبادان و خانواده‌های درگذشتگان و آرزوی‌ سلامتی‌ مصدومان، امیدوارم شاهد اینگونه حوادث تلخ و دردناک نباشیم.

تکرار حادثه پلاسکو این بار در متروپل | اخطارهایی که جدی گرفته نشد | نوش دارو بعد از مرگ سهراب

پیگیری وزیر بهداشت

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هم در تماس تلفنی با رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی جندی‌شاپور اهواز، خواستار آمادگی مراکز درمانی بیمارستان‌های خوزستان و بسیج همه امکانات برای پذیرش مصدومان حادثه ریزش ساختمان ۱۰ طبقه در آبادان شد و دستور رسیدگی فوری به مصدومان این حادثه را صادر کرد.

تکرار حادثه پلاسکو این بار در متروپل | اخطارهایی که جدی گرفته نشد | نوش دارو بعد از مرگ سهراب

ساختمان غیر استاندارد

صادق خلیلیان، استاندار خوزستان هم با اشاره به حادثه فرو ریختن ساختمان "متروپل" آبادان، اظهار کرد: ظاهرا مسائل فنی و استانداردهای لازم در ساختمان "متروپل" رعایت نشده است و این مسأله، عامل ریزش است، البته باید بررسی‌های دقیق انجام شود و پس از بررسی دقیق شرایط می‌توان نتیجه قطعی را اعلام کرد.

خلیلیان، راه حل قطعی برای جلوگیری از اجرای طرح‌های عمرانی غیراستاندارد و غیرمجاز را توجه مالکان و سرمایه گذاران به تذکرها و اخطارهای مهندسان ناظر و خودداری از ادامه طرح‌ها دانست.

استاندار خوزستان از مردم درخواست کرد که در اطراف محل حادثه و خیابان‌های مجاور حضور پیدا نکنند تا نیروهای امدادی بتوانند کمک‌رسانی کنند.

سخنی با مسئولان / «نوش دارو بعد از مرگ سهراب» فایده ندارد

برای جلوگیری از تکرار حوادث تلخی مانند پلاسکو و متروپل باید هم ضوابط نظام مهندسی در ساخت و سازها کاملاً رعایت شود و هم نظارت ها جدی تر اعمال گردد و اگر نیاز به بازنگری و به روز رسانی قوانین وجود دارد، هرچه سریعتر اقدام گردد تا دیگر شاهد حوادث ناگواری از این دست نباشیم و خانواده هایی، سوگوار عزیزانشان نشوند.

نکته مهم دیگر این که باید با افراد و یا دستگاه هایی که در حادثه ساختمان متروپل سهل انگاری کرده و یا مقصر بوده اند، برخورد شدید شود تا درس عبرتی باشد برای دیگران.

«نوش دارو بعد از مرگ سهراب» فایده ای ندارد.

انتهای پیام ۳۱۳/۳

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 8 =