دوشنبه ۲۴ مرداد ۱۴۰۱ |۱۷ محرم ۱۴۴۴ | Aug 15, 2022
ff

حوزه / نماینده ولی فقیه درکاشان با بیان اینکه قضات از ظرفیت ایام محرم در پیشگیری از وقوع جرم استفاده کنند، گفت: لازم است قضات در اجتماع عظیم دسته جات عزاداری امام حسین(ع)، ایام محرم، فاطمیه و ماه مبارک رمضان برای پیشگیری از وقوع جرم دقایقی به بیان دغدغه و آسیب‌های موجود در جامعه بپردازند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری حوزه در کاشان حجت الاسلام والمسلمین سید سعید حسینی امروز در دیدار با رئیس دادگستری و قضات شهرستان آران و بیدگل، ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای هفتم تیر و تبریک هفته قوه قضائیه، با اشاره به آیه 15 سوره شورا، اظهار داشت: اجرای عدالت یکی از ماموریت‌های پیامبراکرم(ص) بوده است.

حجت الاسلام والمسلمین حسینی به نقش قوه قضاییه در نجات کشور از آسیب‌ها اشاره کرد و گفت: حضرت امام خمینی(ره) فرمودند "اگر قوه قضاییه بر اساس موازین اسلامی، انسانی رفتار کند، می‌تواند کشور را نجات دهد".

وی به تشریح تفاوت قضات قبل و بعد از انقلاب پرداخت و خاطر نشان کرد: قضات قبل از انقلاب کار فردی انجام می‌دادند، در حالی که عملکرد قضات فعلی به حساب نظام اسلامی ایران نوشته می‌شود.

امام جمعه کاشان با اشاره به روایتی از امام علی(ع) که فرمودند "دست حق پشتیبان کسانی است که به حق حکم کند"، عنوان کرد: اگر قاضی در حکم صادر کردن، ستم کند خداوند او را به خودش واگذار خواهد کرد.

وی به تاکید بر لزوم رعایت احتیاط در اجرای حکم، یادآور شد: قضات در اجرای حکم باید لازم است که از حضرت علی(ع) الگو برداری کنند.

نماینده ولی فقیه در کاشان به هفت وظیفه قضات در سند تحول اشاره کرد و یادآور شد: پیشگیری از وقوع جرم، رسیدگی به شکایات، تظلمات و اجرای حدود الهی از مهمترین وظایف قضات در سند تحول بنیادی است که باید به آن به صورت ویژه توجه کرد.

وی با بیان اینکه پیشگیری از وقوع جرم، برای کاهش پرونده‌های قضایی امری ضروری است، گفت: برای کاهش پرونده‌های قضایی لازم است که قبل از وقوع جرم، از سرچشمه پیشگیری‌های لازم به عمل آید.

نماینده ولی فقیه در کاشان، با بیان اینکه قضات از ظرفیت ایام محرم در پیشگیری از وقوع جرم استفاده کنند، اظهار داشت: لازم است قضات در اجتماع عظیم دسته جات عزاداری امام حسین(ع)، ایام محرم، فاطمیه و ماه مبارک رمضان برای پیشگیری از وقوع جرم دقایقی به بیان دغدغه و آسیب‌های موجود در جامعه بپردازند.

وی از اجرای طرح کاهش آمار طلاق با حضور تعدادی از طلاب دغدغه‌مند کاشان خبر داد و گفت: در این طرح پس از ریشه‌یابی عوامل طلاق، راه‌های درمان آن با ایجاد شغل، ترک اعتیاد و تبیین تمکین برطرف می‌گردد.

حجت الاسلام والمسلمین حسینی، تصریح کرد: به طلاب دغدغه‌مند شهرستان آران و بیدگل نیز پیشنهاد می‌کنم با الگو برداری از طرح کاهش آمار طلاق در کاشان، با فعال نمودن کارگروه ویژه خانواده در فرمانداری این شهرستان، تمام تلاش خود را در کاهش آمار طلاق به کار گیرند.

امام جمعه کاشان خواستار اجرای کار فرهنگی برای کاهش آسیب‌های اجتماعی شد و مطرح کرد: امروز لازم است تا ائمه جمعه، سازمان تبلیغات اسلامی، حوزه‌های علمیه، دانشگاه‌ها، رسانه ملی و آموزش و پرورش در کنار هم با اجرای کار فرهنگی مناسب در کاهش آسیب‌های اجتماعی بیش از پیش تلاش کنند.

وی در پایان با گلایه از کم کاری بعضی از نهادها در عرصه فعالیت‌های فرهنگی، گفت: قبول داریم با هجمه‌های فرهنگی غرب روبرو هستیم، اما اگر نهادهای فرهنگی به وظیفه خود به درستی عمل کرده بودند، شاهد برخی معضلات فرهنگی موجود در جامعه نبودیم.

در ابتدای این دیدار نیز رئیس دادگستری، دادستان و جمعی از قضات شهرستان آران و بیدگل به بیان مسائل مختلف و مشکلات حوزه قضایی پرداختند.

انتهای پیام ./

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =