پنجشنبه ۲۷ مرداد ۱۴۰۱ |۲۰ محرم ۱۴۴۴ | Aug 18, 2022
نماینده ولی‌فقیه در سیستان‌وبلوچستان

نماینده ولی‌فقیه در سیستان‌وبلوچستان گفت: حکمت مجازات، بازدارندگی از وقوع جرم است و باید مشخص شود که مجازات‌های دستگاه قضا تا چه مقدار در وقوع جرم بازدارنده می‌باشد.

به گزارش خبرگزاری حوزه به نقل از روابط عمومی دفتر امام جمعه زاهدان، حجت‌الاسلام‌والمسلمین مصطفی محامی نماینده ولی‌فقیه در سیستان‌وبلوچستان در دیدار رئیس کل دادگستری و مسئولان قضایی استان ضمن گرامیداشت هفته قوه قضائیه، گفت: یکی از افتخارات مجموعه دستگاه قضا این است که از ارکان تحقق عدالت در جامعه می‌باشد، زیرا عدالت از اهداف اسلام، ادیان الهی و انقلاب اسلامی است.

امام جمعه زاهدان افزود: عدالت دارای عرصه‌های مختلف بوده و عوامل متعددی در این جهت تاثیرگذار است که اقامه عدل و قسط از اهداف پیامبران الهی بوده و در شرایط کنونی نیز بخش عمده‌ای از کار بر عهده قوه قضائیه و افتخاری برای این مجموعه می‌باشد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین محامی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری مبنی بر عدم دستیابی به عدالت مطلوب در سطح جامعه خواستار تلاش مضاعف در این جهت شد و اظهار داشت: نامگذاری هفته قوه قضائیه با نام و یاد شهدا از جمله شهید بهشتی برای دستگاه قضا افتخار و مسئولیت آفرین است و همه باید از این شهید بزرگوار الگو بگیرند.

وی گزارش دستگاه قضا در سطح استان را در برخی حوزه‌ها امیدوار کننده و در برخی حوزه‌ها مایه تاسف عنوان کرد و ادامه داد: رشد خدمات، فعالیت‌ها، تکریم ارباب رجوع، کاهش پرونده‌ها، کاهش زمان دادرسی و تسهیل گری‌های صورت گرفته از جمله خبرهای خوبی است که خوشحال کننده و جای قدردانی دارد و در مقابل برخی تخلفات و رتبه دار بودن استان در برخی جرایم مایه تاسف است و امیدواریم همه کسانی که قادر به نقش آفرینی در حوزه جلوگیری از وقوع جرم هستند تلاش کنند تا شاهد کاهش جرم و جنایت‌ها در استان باشیم.

نماینده ولی‌فقیه در سیستان‌وبلوچستان خواستار کادرسازی، به روز رسانی و آموزش نیروها از حیث اطلاعات دینی و قانونی شد و عنوان داشت: باید توجه کنیم تا رسیدگی به پرونده‌های بیشتر از کیفیت کار قضاوت کم نکند و اخلاق نیز رعایت شود، چرا که دقت و اخلاق در قضاوت بسیار موثر است.

امام جمعه زاهدان گفت: یکی از مواردی که کار را برای سیستم سخت می‌کند و گلایه مندی‌های مردم را در پی دارد، آزادی یک فرد سارق بلافاصله پس از دستگیری است که شاید در این جهت به مقررات استناد می‌شود، اما اتخاذ تصمیم معتدل و بدون افراط و تفریط سخت است و نیازمند یک کارشناسی جدی و آسیب شناسی با همکاری سایر دستگاه‌های مرتبط است.

وی عنوان کرد: باید مجازات حالت بازدارندگی داشته باشد، زیرا بخش عمده‌ای از حکمت مجازات همین بازدارندگی است و به دنبال این هستند که فرد از وقوع جرم ترس داشته باشد. اگر مجازات حالت بازدارندگی نداشته باشد خاصیت خود را از دست می‌دهند.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین محامی تاکید کرد: کار دستگاه قضا سخت، حساس، پر مشغله و نیازمند نیروهایی توانمند و با انگیزه است که بتوانند با تلاش جهادی و کار شبانه روزی فعالیت و در برابر وسوسه‌ها مقاومت کنند.

امام جمعه زاهدان افزود: رشد علمی، اخلاقی و معنوی نیاز به تلاش و برنامه ریزی دارد و در کنار آن باید بر سلامت دستگاه قضا در استان نیز تحفظ شود.

وی افزود: یک بخش در حوزه پیشگیری از فساد در دستگاه قضا کار روی جنبه های ایمانی، تعهد و انگیزه‌های الهی و بخش دیگر جنبه‌های نظارتی و حراستی است.

نماینده ولی‌فقیه در سیستان‌وبلوچستان تاکید کرد: باید خدمات ارائه شده توسط نظام اسلامی را در مقاطع مختلف برای مردم بیان کنید تا سبب دلگرمی مردم شود و احساس کنند که دستگاه قضا پناهگاه آن‌هاست.

وی با اشاره به حدیث "اَلْفَقِیهُ کُلُّ اَلْفَقِیهِ مَنْ لَمْ یُقَنِّطِ اَلنَّاسَ مِنْ رَحْمَةِ اَللَّهِ وَ لَمْ یُؤْیِسْهُمْ مِنْ رَوْحِ اَللَّه" از امام علی(ع) تصریح کرد: فقیه کامل، کسی است که مردم را از رحمت خداوند نا امید نکند و مقام معظم رهبری از مصادیق بارز این حدیث شریف هستند و همیشه در جامعه امید را تزریق کرده و فرمایشات ایشان امید آفرین بوده و تاکید کرده‌اند که دشمن به دنبال ایجاد ناامیدی در جامعه است و ما در هر قسمت که می‌توانیم امیدآفرینی کنیم به نوعی با دشمن مقابله کرده‌ایم.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین محامی، خواستار پیگیری حل مشکلات فاقدین شناسنامه شد و خاطر نشان کرد: این افراد انسان بوده و تعداد آن‌ها کم نیست و دستگاه‌های مختلف در این جهت مسئول هستند که باید با هم افزایی و همکاری در جهت حل این مشکل تلاش کنند.

در ابتدای این دیدار حجت‌الاسلام‌ مصطفوی نیا، رئیس کل دادگستری استان ضمن ارائه گزارشی از فعالیت‌های دستگاه قضا در سیستان‌وبلوچستان افزود: مسئولیت سنگینی بر دوش قوه قضائیه نهاده شده است که همه باید با تلاش و تعهد از انجام این وظیفه خطیر سربلند بیرون بیاییم و خود را خدمتگزار مردم بدانیم.

انتهای پیام

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 6 =