دوشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۹ | Jun 1, 2020
معصومه ابتکار

حوزه/ بخشی از مشکلات گرد و غبار مرتبط به عربستان است ولی متاسفانه با وجود پیگیری‌هایی که در گذشته داشتیم، این کشور هیچ همکاری در زمینه مقابله با گرد و غبار نداشته است.

به گزارش خبرگزاری «حوزه» معصومه ابتکار، رئیس سازمان محیط زیست، ظهر امروز در دیدار با آیت‌الله امینی با اشاره به اهمیت حفظ محیط زیست در شرایط فعلی کشور گفت: امروز کشور ما با تهدیدات گسترده ای در حوزه محیط زیست روبروست که حل این مشکلات نیازمند عزم جدی و ملی است.
وی با بیان این مطلب که یکی از مؤلفه‌های زندگی ایران اسلامی زندگی مسالمت آمیز با محیط زیست است، افزود:به هر صورت نمی توان همه کارها را در حوزه اجرایی انجام داد؛ بلکه حفظ محیط زیست در کشور نیازمند رعایت اصول آموزشی است و به همین جهت در کتاب‌های درسی آموزش‌های محیط زیستی را داریم تا دانش آموزان به صورت نظری و عملی با این مسائل آشنا شوند.
وی با ذکر این مطلب که  جهان با مشکل آب مواجه است و ایجاد تصفیه‌خانه‌های آب برای تصفیه فاضلاب کار خوبی است، گفت: باید تصفیه‌خانه‌های فاضلاب در دولت بعدی ادامه پیدا کند و هنوز در این زمینه عقب هستیم؛ سیاستگذاری خوبی در موضوعات مختلف انجام دادیم و اکنون برای هر بخش برنامه علمی و دقیق داریم؛ همچنین برای تالاب‌ها و مناطق حفاظت شده و گونه‌های در معرض تهدید برنامه‌ریزی‌های دقیقی انجام شده است.
ابتکار با ذکر این مطلب که به مناسبت میلاد امام رضا(ع) این روز را به عنوان روز محیط بان نام نهادیم بیان کرد: محیط بانان در خط مقدم دفاع از محیط زیست هستند و در مقابل تعرض به محیط زیست می‌ایستند؛ باید از جایگاه و تلاش محیط بانان قدردانی شود؛ همچنین مراسم قدردانی از محیط بانان در حرم حضرت معصومه(س) برگزار خواهد شد.
رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست افزود: دولت در چهار سال گذشته در زمینه محیط زیست کارهای خوبی را انجام داد و 15 لایحه را در این خصوص به مجلس برد که برخی از این لوایح به تصویب مجلس رسیده است؛ لوایح دولت در خصوص مسائلی همچون حفاظت از تالاب‌ها و هوای پاک بوده است.
وی ادامه داد: برای مقابله با مشکل آلودگی هوا در نقاط مختلف کشور برنامه داریم و برای کاهش آلودگی واحدهای صنعتی تلاش می‌کنیم؛ ولی بخش مهمی از مشکل ما، مرتبط به مساله گرد و غبار است؛ به همین دلیل تفاهم نامه ای در این خصوص با کشور عراق داشتیم؛ اما پس از حمله داعش به این کشور، دولت عراق نتوانست به مساله گرد و غبار بپردازد و برخی از کانون‌های اصلی گرد و غبار در مرزهای عراق و سوریه به اشغال داعش درآمد.
وی ادامه داد: دولت عراق طی ماه‌های اخیر برای عملی کردن تفاهم‌نامه‌ها در خصوص گرد و غبار اعلام آمادگی کرده و ما به مسئولان این کشور گفته ایم که برای آموزش کارشناسان عراقی در زمینه روش‌های مقابله با گرد و غبار آمادگی داریم.
رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست افزود: قرار است که دوره‌های آموزشی کارشناسان عراقی در زمینه مقابله با گرد و غبار از ماه آینده آغاز شود و این آموزش‌ها با کار عملی خواهد بود؛ پس از پایان فتنه داعش و برقراری امنیت، زمینه برای مقابله با گرد و غبار فراهم است و میلیون‌ها هکتار کانون‌های گرد و غبار در عراق وجود دارد.
ابتکار با اشاره به گسترش گرد و غبار در جهان اظهار کرد: در کشورهای مختلف جهان گرد و غبار افزایش پیدا کرده و در این خصوص کنفرانس‌های جهانی برگزار شده است؛ تنها راه حل مقابله با گرد و غبار تنها استفاده از مالچ نیست؛ ترکیه سدهای بزرگی را بر روی رودخانه‌های دجله و فرات زده است و این مساله رودخانه‌ها و تالاب‌های عراق و سوریه را خشک می‌کند.
رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست بیان کرد: بخشی از مشکلات گرد و غبار مرتبط به عربستان است ولی متاسفانه با وجود پیگیری‌هایی که در گذشته با عربستان داشتیم، این کشور هیچ همکاری در زمینه مقابله با گرد و غبار نداشته است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =