یکشنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۹ | Jul 12, 2020
یادبود قربانیان حمله به مسجد کبک در سرتاسر کانادا برگزار شد

حوزه/ مردم شهرهای مختلف کانادا از جمله کبک، مونترال، بریتیش کلمبیا، انتاریو و ... همراه با مقامات و رهبران مذهبی ادیان مختلف، مراسم سالگرد یادبود قربانیان حمله به مسجد کبک را در سرتاسر این کشور برگزار کردند.

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری «حوزه»، به نقل از cbc، مراسم سالگرد یادبود قربانیان حمله به مسجد کبک در سرتاسر کانادا برگزار شد. حمله فرد مسلح به مسجد کبک در کانادا که یک سال پیش یعنی در 29 ژانویه 2017 میلادی به وقوع پیوست منجر به شهادت 6 نمازگزار و مجروح شدن 19 تن دیگر شد. در مراسم مختلف یادبود این حادثه که در شهرهای مختلف کانادا از جمله کبک، مونترال، بریتیش کلمبیا، انتاریو و ... برگزار شد مردم محلی، مقامات و رهبران مذهبی ادیان مختلف حضور داشتند.

نخست وزیر کانادا بار دیگر حمله تروریستی به مسجد را محکوم کرد

جاستین ترودو نخست وزیر کانادا با شرکت در مراسم یادبود قربانیان مسجد کبک بیانیه ای با این مضمون منتشر کرد: یک سال پیش در چنین شبی، حمله ای ناجوانمردانه به یک مرکز فرهنگی اسلامی در کبک جان 6 نمازگزار را گرفته و 19 تن دیگر را به طور جدی مجروح ساخت. در این مراسم سالگرد رسمی من برای یادبود کسانی که خیلی زود از ما گرفته شدند، به کانادایی های سرتاسر کشور می پیوندم و به آنها ادای احترام می کنم. دل های ما با قربانیان حادثه، خانواده ها و تمامی کسانی است که هنوز با درد و آسیب ناشی از این حمله زندگی می کنند.

در ادامه پیام ترودو آمده است: این یک حمله تروریستی علیه تمامی مردم کانادا بود و هدف آن تضعیف ارزش های ما بود که با شکست روبرو شد. با گذشت یک سال از این تیراندازی، یک جنبش همبستگی در سرتاسر کشور تشکیل شده و مردم کانادا برای محکوم کردن این حمله و مبارزه با نفرت به پا خواهند خاست.

ترودو متعهد شد که دولت کانادا در همبستگی با جامعه مسلمانانان این کشور برای مبارزه با اسلام هراسی همکاری داشته باشد و با تمامی اشکال نفرت و تبعیض بجنگد.

سیاستمداران کانادایی با اسلام هراسی مبارزه نمی کنند

سامر مجذوب، رئيس انجمن مسلمانان کانادایی در این مراسم گفت: مردم کانادا به صلح طلب بودن و مدارا معروف هستند. و ما در این ایام شاهد بیان احساسات و اظهار پشیمانی، غم و همدلی زیادی از سوی مردم بوده ایم. و مراسم یادبود و گردهمایی های متعددی در شهرهای بزرگ کانادا در این راستا برپا شده اند.

وی در ادامه افزود: در کنار این ما متاسفانه شاهد فقدان حرکت سیاسی کافی بوده ایم. و سیاستمداران کانادایی حاضر نشدند اقدام سیاسی درست برای مقابله با اسلام هراسی و دیگر اشکال تعصب به کار بگیرند.

سخنان مجذوب در حالی گفته شد که هم اکنون بحث های زیادی برای اختصاص یک روز در تقویم کانادا به روز «مبارزه با اسلام هراسی» وجوددارد.

 

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 2 =
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8