جمعه ۹ اسفند ۱۳۹۸ |۴ رجب ۱۴۴۱ | Feb 28, 2020
دانشجوی محجبه نیجریه ای اجازه فارغ التحصیلی از دانشکده حقوق را به دست آورد

حوزه/ یک دانشجوی محجبه در دانشکده حقوق در پایتخت استان ابوجا در نیجریه که یک سال پیش به خاطر داشتن حجاب اسلامی اجازه فارغ التحصیل شدن را به دست نیاورد، پس از کمپین گسترده مسلمانان بالاخره پیروز میدان شد.

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری «حوزه» به نقل از muslimnews، یک دانشجوی دانشکده حقوق در نیجریه که سال گذشته به خاطر داشتن حجاب اسلامی اجازه شرکت در مراسم فارغ التحصیلی را پیدا نکرد، پس از انتقادات گسترده از مقامات نیجریایی، بالاخره امسال اجازه فارغ التحصیل شدن به دست آورد.

فیردوس آماسا که حاضر نشد از حجاب اسلامی دست بردارد، سال گذشته اجازه شرکت در مراسم فارغ التحصیلی دانشجویان دانشکده حقوق در پایتخت استان ابوجا در نیجریه را نیافت. این اقدام دانشکده حقوق ابوجا سبب به راه افتادن موج گسترده انتقادات از سوی جامعه مسلمانان در سرتاسر این کشور شد. مسلمانان دانشکده حقوق را متهم به تبعیض دینی علیه مسلمانان کردند. در ادامه یک شکایت نامه حقوقی علیه دانشکده انجام گرفته و پارلمان ایالتی نیز به این مسئله رسیدگی کرد.

در پی این مخالفت های گسترده، سرانجام کمال داود رئیس انجمن وکلای مسلمان نیجریه «مولان» از موافقت دانشکده با فارغ التحصیلی این دانشجوی مسلمان خبر داد.

پیروزی برای دختران محجبه

این استاد رشته حقوق ضمن اشاره به مسئله گفت: این یک پیروزی برای دختران محجبه در نیجریه محسوب می شود و می گوید که آن ها حقوقی دارند که نباید زیر پا گذاشته شود،‌زیرا این حقوق توسط قانون اساسی نیجریه برای مردم قرار داده شده است.

گفتنی است: انجمن وکلای مسلمان همراه با جامعه مسلمانان سرتاسر نیجریه کمپینی با عنوان«عدالت برای فردوس» تشکیل داده بودند. آن ها نه تنها خواستار اجرای عدالت در قبال این دختر دانشجوی مسلمان شده بودند، بلکه از مقامات دانشکده خواستند هر قانون یا آیین نامه ای که مانع داشتن حجاب اسلامی برای دختران مسلمان در نشست های دانشگاهی می شود تغییر دهند.

لازم به ذکر است: یک دادگاه عادلی تجدیدنظر در سال 2016 در نیجریه تشکیل شد. دادگاه اعلام کرد که پوشش سر یک حقوق اساسی بشری برای هر دختر مسلمان می باشد و آن ها به انتخاب خودشان در رابطه با حجاب اسلامی آزاد هستند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 16 =