یکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ | May 31, 2020
تصاویر/ مراسم بزرگداشت آیت الله محمدرضا  حدائق(ره) در قم

حوزه/ از سوی حضرت آیت الله مکارم شیرازی، مراسم هفتمین شب ارتحال ‌آیت الله حدائق از علمای استان فارس در قم برگزار شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری «حوزه»، مراسم هفتمین شب ارتحال آیت الله محمدرضا حدائق از سوی حضرت آیت الله مکارم شیرازی و حضور علما و مراجع و فضلای حوزه و مردم قدرشناس و مومن قم، استان فارس و ... برگزارشد.

این مراسم امشب پس از نماز مغرب و عشا در مسجد امیرالمومنین قم آغاز شد و علاوه بر آیت الله العظمی مکارم شیرازی، آیت الله غروی،آیت الله ممدوحی، آیت الله اعرافی،آیت الله مقتدایی، حضر ت آیت الله علوی گرگانی، آیت الله علوی بروجردی، آیت الله فاضل لنکرانی، آیت الله شب زنده دار، حجج اسلام والمسلمین نواب، خاموشی و... نمایندگان بیوت مراجع تقلید و دفتر مقام معظم رهبری حضور داشتند.

در این مراسم حجت الاسلام والمسلمین نظری منفرد از اساتید حوزه با اشاره به آثار یاد مرگ گفت: یاد مرگ انسان را آماده مرگ می کند و به همین خاطر می تواند نگاه مثبتی به این عرصه داشته باشد و هیچگاه از فکر به مرگ فرار نکند.

وی در ادامه به ذکر ویژگی های اخلاقی و منحصربه فرد آیت الله حدائق پرداخت و به نقل از آیت الله العظمی مکارم شیرازی نکاتی را پیرامون فضایل این عالم و اسوه اخلاق پرداخت.

گفتنی است: آیت‌الله حاج شیخ محمدرضا حدائق فرزند مرحوم آیت‌الله شیخ ابوالحسن حدائق، فرزند مرحوم حاج شیخ آقا هستند که از ایشان به صاحب حدائق یاد می‌شود، مادر ایشان نیز بانویی با ورع و پرهیزکار و عالمه از خاندان علم و فضیلت بوده‌اند.

او در سال 1305 هجری شمسی در شیراز متولد شد و در مکتب پدری عالم و اسوه‌ای کم‌نظیر در تقوی و علم و مادری صالحه پرورش یافت  و از محضر پدر خود سرچشمه زلال علم و معرفت و اجتهاد و فقاهت جرعه‌های گوارا نوشید و با استعداد خدادادی و شدت اشتیاق برای تحصیل علم و طی کردن دروس کلاسیک آموزش و پرورش، مدارج علمی حوزوی را نیز با سرعت طی کرد.

آیت‌الله حدائق در شیراز از محضر دانشمندان و علما بزرگ دیگری همانند مرحوم حضرت آیت‌الله حاج سید نورالدین حسینی الهاشمی، حاج‌ شیخ بهاء‌الدین محلاتی، مرحوم آیت‌الله حاج شیخ علی آقا یقطین، مرحوم آیت‌الله حاج سید محمود علوی، مرحوم آیت‌الله حاج شیخ محمود شریعت زرقانی در رشته‌های مختلف علمی به ویژه علم فقه و اصول، اخلاق و تفسیر بهره‌مند و به مراتب علمی و مقام رفیع اجتهاد نائل شد.

این عالم فقید برای بهره‌مندی هر چه بیشتر از محضر بزرگان به قم هجرت کرد و در جلسات درس خارج مرحوم حضرت آیات عظام بروجردی، امام خمینی(ره)، سید محمدرضا گلپایگانی، بهره وافی و کافی را برده و پس از بهره‌مندی از محضر بزرگان، به شیراز مراجعت کرد.

آیت الله حدائق همچنین تولیت حوزه علمیه منصوریه، یکی از حوزه‌های علمیه بنام شیراز و از بنیان‌گذاران جامعه روحانیت مبارز در فارس نیز به شمار می‌رفتند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 8 =