شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۹ | Jan 16, 2021
حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید علی قاضی عسکر - نماینده ولی‌فقیه در امور حج و زیارت

حوزه/ نماینده ولی در امور حج و زیارت گفت: اگر کارمند، کار مردم را بدون دلیل به تأخیر بیندازد خیانت و دروغ است و اگر مسئولان به مردم راست نگویند و خلاف آنچه را در جامعه می‌گذرد، مطرح نمایند، موجب می‌شود اعتماد عمومی از بین برود و در چنین جامعه‌ای زندگی کردن بسیار مشکل خواهد شد

به گزارش خبرگزاری «حوزه» از تهران به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی حج، حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید علی قاضی عسکر، در جلسه تواصی به حق، در جمع کارکنان سازمان حج و زیارت و بعثه مقام معظم رهبری به حدیث امام صادق (ع) که فرموده‌اند «عَلَیک بِتَقْوَی اَللَّهِ وَ اَلْوَرَعِ وَ اَلاِجْتِهَادِ وَ صِدْقِ اَلْحَدِیثِ وَ أَدَاءِ اَلْأَمَانَةِ» از امام صادق (ع) اشاره کرد و اظهار داشت: در این حدیث از خداترسی، دوری از گناه و متقی شدن به‌عنوان راهکار رسیدن انسان به سعادت و تأمین زندگی دنیا و آخرت آن‌ها برده شده است.

نماینده ولی‌فقیه در امور حج و زیارت با بیان اینکه تقوی و ورع ریشه حل همه مشکلات می‌تواند باشد، به آیه 83 سوره قصص «وَالْعَاقِبَةُ لِلْمُتَّقِینَ» اشاره و تصریح کرد: طبق وعده خداوند؛ خوشبختی و سعادت از آن انسان‌های با تقوی است.

وی با بیان اینکه یکی دیگر از محورهای مورد تأکید در این روایت اجتهاد و تلاش است، اظهار داشت: امام صادق (ع) همه پیروانشان را به تلاش و کوشش فراوان توصیه می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه متأسفانه در جوامع اسلامی کار و تلاش و اهمیت آن کمتر موردعنایت قرارگرفته است، گفت: تلاش در تمامی عرصه‌ها موردتوجه اسلام بوده و هست و اگر ما در تمامی امور مربوط به زندگانی بشر تلاشگر باشیم، می‌توانیم کشور و مردم را رشد داده به خودکفایی اقتصادی و معنوی برسانیم.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین قاضی عسکر به‌عنوان نمونه در حوزه دانش به روایت «اطلُبوا العِلمَ مِنَ المَهدِ إلَی اللَّحْدِ» اشاره کرد و آن را نشان‌دهنده اهمیت فراگیری علم و دانش در تمام طول زندگی انسان دانست و گفت: اسلام تصریح دارد که انسان در هیچ زمانی نباید دست از فراگیری علم بردارد.

نماینده ولی‌فقیه نظرات مطرح‌شده در اسلام در حوزه کار را برجسته توصیف کرد و با اشاره به اینکه در روایات متعدد آمده است که ما دوست داریم پیروانمان صبحگاهان به سمت کار و تلاش بروند، اظهار داشت: در اسلام توصیه‌شده است که افراد قبل از طلوع آفتاب به دنبال کار بروند و لحظه‌ای از تلاش و کوشش دست برندارند.

وی با بیان آیه 39 سوره نجم «وَأَنْ لَیسَ لِلْإِنْسَانِ إِلَّا مَا سَعَیٰ» گفت: هرچه انسان تلاش و کوشش کند نتیجه آن را خواهد دید.

وی با ذکر مثال‌هایی، رسیدن انسان به‌روزی و ثروت از طرق غیرعادی را برخلاف مبنای دین دانست و گفت: انسان تا تلاش و کوشش نکند روزی به دست نمی‌آورد و در روایات داریم فردی که دنبال کار نرفته و زحمت نمی‌کشید پیامبر می‌فرمودند این فرد از چشم من افتاد.

وی افزود: البته برخی اوقات بیکاری در جامعه وجود دارد و فرد به دنبال کار می‌رود ولی به نتیجه نمی‌رسد که در این صورت در حال تلاش است و مشکلی ندارد ولی اگر کار وجود دارد و تنبلی می‌کند اسلام به‌شدت آن را تقبیح می‌نماید.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین قاضی عسکر با تأکید بر اینکه اجتهاد، تلاش و کوشش در همه عرصه‌ها مورد تأکید اسلام است، اظهار داشت: مضمون برخی روایات حکایت از آن دارد که اگر فردی آب و زمین در اختیار دارد ولی باز فقیر است، چنین فردی باید خود را ملامت کند چراکه دنبال کشاورزی نمی‌رود تا روزی‌اش را از دل زمین خارج کند.

وی تأکید کرد: خداوند و ائمه از ما خواسته‌اند به هر مقداری که توان داریم دنبال کار، کوشش و تلاش باشیم.

سرپرست حجاج ایرانی با ابراز تأسف از آمارهایی که در مورد ساعات کار مفید در کشور ارائه می‌شود، اظهار داشت: بر اساس آمار؛ ساعت کار مفید در سطح کشور رقم بسیار پایینی بوده و امیدوارکننده نیست.

وی با اشاره به اینکه اسلام در همه‌چیز به نفع آن توجه دارد، افزود: اسلام علم را صرفاً به خاطر علم قبول ندارد بلکه بر علم نافع تصریح و تأکید دارد انسان باید به دنبال علم نافع و سودمند برای بشر باشد.

وی دانشی را که انسان در سال‌های متمادی کسب می‌کند اگر بدرد انسان نخورد بی‌فایده دانست و گفت: رهبر معظم انقلاب بارها تأکید کردند که بین دانشگاه و صنعت باید ارتباط برقرار شود تا کاربرد علم در صنعت و اقتصاد کشور نمایان گردد.

وی با بیان اینکه در روایات به کوشش در عبادت، کسب‌وکار، علم‌آموزی و... فراوان توصیه‌شده است، افزود: اگر به این توصیه امام صادق (ع) عمل کنیم شرایط ما در حوزه‌های مختلف سودمند و اثرگذار خواهد شد.

نماینده ولی‌فقیه «صِدْقِ اَلْحَدِیثِ» را توصیه دیگر امام صادق در این حدیث عنوان کرد و با اشاره به اینکه در روایات و آیات در مورد صدق، راستی، راستگویی و راست‌کرداری مطالب فراوانی وجود دارد، به بیان آثار مثبت حاکم کردن اعتماد عمومی در جامعه از طریق صداقت، راستی و راستگویی پرداخت.

وی با بیان اینکه راستی و راستگویی در زندگی شخصی و اجتماعی و حکومت‌داری کاربرد دارد، به طرح موضوع شفافیت از سوی مقام معظم رهبری اشاره کرد و گفت: در این بحث اسلام در مواردی که به امنیت کشور لطمه وارد نمی‌کند، جامعه را مضطرب نمی‌سازد و برای مردم مشکل ایجاد نمی‌کند طرفدار شفافیت و بیان واقعیت‌ها به مردم است.

وی شفافیت در گفتگو با مردم را در کنار صرفه‌جویی دولت و مسئولان مؤثر توصیف کرد و افزود: در زمان امیرالمؤمنین (ع) هم برخی افراد تخلف می‌کردند و حضرت علی آن‌ها را خیلی شفاف و روشن فرامی‌خواند و با آن‌ها برخورد می‌کرد و هیچ اضطرابی هم در جامعه به وجود نمی‌آمد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین قاضی عسکر با ذکر مثال‌هایی در مورد توانائی‌های نظامی کشور افزود: در مواردی که به اخلاق عمومی و امنیت جامعه لطمه وارد می‌شود ضرورتی ندارد که اسرار افشا گردد، این کار به معنای شفافیت نیست بلکه افشای اسرار است که در روایات نیز مذمت شده است.

نماینده ولی‌فقیه افزود: متأسفانه دربازی‌های سیاسی زمانی که بخواهند آبروی فردی را ببرند از شفافیت سخن می‌گویند ولی درجایی که خودشان گرفتار یک سلسله مسائل هستند آنجا شفافیت را ضروری نمی‌دانند.

وی تصریح کرد: اسلام تأکید دارد با مردم باید با صداقت روبرو شد و افراد جامعه باید راستگویی را وجهه خود قرار دهند تا اعتماد عمومی ایجاد شود.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین قاضی عسکر تأکید کرد: اگر مردم به همدیگر دروغ بگویند اعتماد از بین می‌رود؛ اگر کارمند، کار مردم را بدون دلیل به تأخیر بیندازد خیانت و دروغ است و اگر مسئولان به مردم راست نگویند و خلاف آنچه را در جامعه می‌گذرد مطرح نمایند، موجب می‌شود اعتماد عمومی از بین برود و در چنین جامعه‌ای زندگی کردن بسیار مشکل خواهد شد.

وی با بیان روایت «قل الحقّ و لو کان علیک» تصریح کرد: در منطق اسلام حتی اگر حرف حق و راست به ضرر انسان باشد باید بگوید و به اعتماد عمومی لطمه نزند و درجایی هم که می‌بیند مطلبی درست بوده و واقعیت دارد آن را بپذیرد.

وی با اشاره به اینکه پذیرش عذر در روایات آمده است، افزود: اگر کسی عذرخواهی کرد بپذیرید، اگر کسی اشتباه کرد و به آن اعتراف نمود و از جبران اشتباه خود سخن گفت، قبول کنید تا اعتماد عمومی در جامعه حاکم شود.

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8