سه‌شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ | May 18, 2021
درس خارج فقه آیت الله العظمی مکارم شیرازی در مسجد اعظم قم

حوزه/ حضرت آیت الله مکارم شیرازی گفتند: امیدواریم دولت بیشتر به فکر مردم بوده و با مسئله حضور زنان در ورزشگاه سر مردم را با این مطالب بند نکند و به واقعیت ها فکر کند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری «حوزه»، حضرت آیت الله مکارم شیرازی در درس خارج فقه در مسجد اعظم قم ضمن تسلیت به مناسبت شهادت امام حسن عسکری(ع) بر شناخت دنیای امروز تأکید کردند و اظهار داشتند: اگر حقیقت این دنیا را نشناسیم، کلاه سرمان رفته و گرفتار خطا و اشتباه می شویم؛ اگر فکر می کنیم در این دنیا مسئله حقوق بشر حاکم بوده و شورای امنیت و سازمان ملل در آن دخیل هستند، گرفتار اشتباه خواهیم شد.

ایشان ابراز داشتند: دنیایی که در آن زندگی می کنیم دنیایی است که دیکتاتوری وحشیانه بر آن حاکم است و برخی از کشورها به دنبال سلطه بر دیگران هستند.

این مرجع تقلید خاطرنشان ساختند: کشورهای دنیا نباید این ذلت را بپذیرند که دیگران از آن طرف دنیا بتواند بر تمام منافع آنان حکومت کنند؛ باید دست به دست هم داده و جلوی آن بایستند.

این استاد برجسته حوزه با بیان این مطلب که رئیس جمهور آمریکا حق ندارد ارباب تمام کشورها باشد، تصریح کردند: کشورها نباید بپذیرند که دنیا ارباب و قیم داشته و همه برده او باشند و خوشبختانه اخیرا متوجه شده و در حال مخالفت با این برنامه هستند.

این مفسر قرآن کریم بیان داشتند: با همه این دیکتاتوری ها، بحمدالله ایران اسلامی از صحنه خارج نشده و ان شاءالله نخواهد شد.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی اظهار داشتند: در زمان جاهلیت عرب نیز به قراردادها احترام گذاشته می شد؛ اما امروز برخی از کشورها هر موقع دلشان خواست، از قراردادها خارج می شوند.

ایشان ابراز داشتند: دولت و ملت ما باید بدانند که در چنین دنیایی حضور داشته و باید بدانیم با چه کسانی قصد مذاکره داریم؛ یک مشت مطالب نامربوط، غلط و بی معنی همچون رفتن سپاه پاسداران، نداشتن موشک، خروج از سوریه و ... را پیش می کشند تا به اهداف خود برسند.

این مرجع تقلید خاطرنشان ساختند: باید بدانیم در چنین دنیایی باید قوی بود و در مقابل زورگو، زورمند شد تا بتوان با آنان مقابله کرد؛ ان شاءالله دولت هم بیشتر به فکر مردم بوده و با مسئله حضور زنان در ورزشگاه سر مردم را با این مطالب بند نکنند و به واقعیت ها فکر کنند.

معظم له در بخش دیگر از سخنان خود با اشاره به روایتی از نبی مکرم اسلام صلی الله علیه و آله و سلم اظهار داشتند: حضرت فرمودند: «حَقِيقٌ بِالْمَرءِ أن يَكُونَ لَهُ مَجالِسُ يَخلُو فِيها و يَذكُرُ ذُنُوبَهُ فَيَستَغفِرُ اللهَ مِنها/ چه خوب است كه مرد گاهي خلوت كند و گناهان خود را به ياد آورد و از خدا آمرزش خواهد».

ایشان ابراز داشتند: انسان باید گاهی تنها نشسته و با خدای خود خلوت کند و به گذشته خود فکر نماید تا بتواند برای آینده از مشکلات گذشته درس عبرت بگیرد.

این مرجع تقلید خاطرنشان ساختند: انسان حتما نیاز نیست از گناه استغفار کند؛ بلکه باید از خلاف مروت ها نیز باید توبه کرد؛ ممکن است امروز گناهی نکرده باشم؛ اما ترک اولی داشته ام که باید از این ترک اولی نیز توبه کرد.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8