جمعه ۲۰ تیر ۱۳۹۹ | Jul 10, 2020
حجت‌الاسلام‌والمسلمین موسویان

حوزه/عضو شورای فقهی بانک مرکزی گفت: با استفاده از تجربیات نظام بانکی ایران و سایر بانک های بدون ربا، قانون عملیات بانکی بدون ربا را نقد و بررسی و نسبت به اصلاح و تکمیل آن اقدام کنیم.

به گزارش خبرنگارخبرگزاری «حوزه» از مشهد، حجت الاسلام والمسلمین سیدعباس موسویان در نشست «چالش بانکداری اسلامی در ایران»، در مشهد به بررسی دغدغه های مراجع تقلید پیرامون شبه ربوی بودن قراردادهای بانکی، صوری بودن قراردادها و جریمه تاخیر پرداخت و با اشاره به تاریخچه بانکداری و تلاش کشورهای اسلامی برای ایجاد بانکداری اسلامی و بانک بدون ربا، گفت: از نظر فقه اسلامی ربا جزو محرّمات و از بزرگترین گناهان است.

عضو شورای فقهی بانک مرکزی در ادامه به انديشه اصلي شهيد صدر در الگوي بانکداري بدون ربا اشاره کرد و افزود: واسطه گري مالي بانک ميان سپرده گذاران و سرمايه گذاران در قرارداد مضاربه است. در اين الگو، بانک وجوه مازاد سپرده گذاران را جذب کرده؛ سپس آن ها را براساس مضاربه در اختيار سرمايه گذاران مي گذارد.

وی توضیح داد: در اين الگوي علاوه بر سپرده هاي سرمايه گذاري، سپرده پس انداز و جاري نيز در نظر گرفته شده است که اولي همانند سپرده سرمايه گذاري، و دومي بر اساس قرارداد قرض بدون بهره است و بانک علاوه بر حفظ و نگهداري آن سپرده ها و پرداخت آن ها عندالمطالبه به سپرده گذاران وعده وام متقابل بدون بهره مي دهد.

حجت الاسلام موسویان اضافه کرد: گرچه الگوي پيشنهادي شهيد صدر ميان الگوهاي معاصر خود، منطق نظري و قابليت اجرايي بالايي داشته است، اما همانند ساير الگوها فقط به انديشه اصلي بانکداري بدون ربا متوجه بوده و به جزييات صنعت بانکداري نپرداخته است.

وی در این باره افزود: در الگوي پيشنهادي شهید صدر به اهداف، انگيزه ها و سليقه هاي مشتريان بانک چه سپرده گذاران و چه گيرندگان تسهيلات توجهي نشده، اين در حالي است که تفاوت اهداف و سليقه هاي مشتريان بانک که برخي به دنبال معاملات با سودهاي معين و برخي در پي سود و انتظاري بالاتر با پذيرش ريسک هستند، اقتضاي دقت بيشتر در طراحي الگوي بانکداري بدون ربا را دارد.

عضو شورای فقهی بانک مرکزی در ادامه گفت: سال‌ها از اجرای قانون می‌گذرد، مناسب است با استفاده از تجربیات نظام بانکی ایران و سایر بانک های بدون ربا، قانون عملیات بانکی بدون ربا را نقد و بررسی و نسبت به اصلاح و تکمیل آن اقدام کنیم.

وی با بیان اینکه بیش از ۵۰ کشور اسلامی بر اساس ایده شهید صدر بانکداری اسلامی دارند، ابراز کرد: حتی برخی کشورها مانند آمریکا، انگلیس، روسیه، چین در کنار بانک های خود، بانک های اسلامی یا بدون ربا دارند، در حالی که در برخی کشور های اسلامی مانند عربستان بانک هایی با مدل غربی همراه با ربا وجود دارد.

حجت الاسلام والمسلمین موسویان همچنین به معاملات بانکی از نظر مراجع اشاره و بیان کرد: نقد و اعتراض مراجع تقلید به لحاظ قانون نیست بلکه در نوع اجرای قانون بانکداری مسئله دارند که چالش های موجود در این عرصه را باید حوزه و دانشگاه بر طرف کنند.

اقتصاددان حوزوی افزود: برخی از معاملات که صورت می گیرد، صوری است و نقدی که برخی مراجع تقلید بیان می کنند نسبت به سهل انگاری در قراردادهای بانکی و مشخص نبودن حد و اندازه سود شرعی است.

انتهای پیام/۳۱۳/۲۴

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8