پنجشنبه ۸ آبان ۱۳۹۹ | Oct 29, 2020
قرآن

حوزه/ قرآن کریم در هر زمان تنها اصول کلی را بیان می کند و جزئیات را به عهدة پیامبر می گذارد و ایشان را مفسر قرآن می داند.

به گزارش خبرگزاری حوزه  پاسخ به شبهات از وظایف مراکز حوزوی و دینی است که این خبرگزاری در شماره های گوناگون به ارائه برخی از شبهات قرآنی و پاسخ های آن، برگرفته از «درگاه اینترنتی مرکز آموزش تخصصی تفسیر و علوم قرآن» خواهد پرداخت.

- سؤال

علت اینکه نام ائمه (ع) در قرآن نیامده است، چیست؟

- پاسخ

این پرسش در زمان ائمه (ع) مطرح بوده و آنان نیز به آن پاسخ داده اند.

در روایت ابابصیر آمده است: «فَقُلْتُ لَهُ إِنَّ النَّاسَ یَقُولُونَ فَمَا لَهُ لَمْ یُسَمِّ عَلِیّاً وَ أَهْلَ بَیْتِهِ علیهم السّلام فِی کِتَابِ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ قَالَ فَقَالَ قُولُوا لَهُمْ إِنَّ رَسُولَ اللَّهِ صلّی اللّه علیه و آله نَزَلَتْ عَلَیْهِ الصَّلَاةُ وَ لَمْ یُسَمِّ اللَّهُ لَهُمْ ثَلَاثاً وَ لَا أَرْبَعاً حَتَّی کَانَ رَسُولُ اللَّهِ صلّی اللّه علیه و آله هُوَ الَّذِی فَسَّرَ ذَلِکَ لَهُم ...» ابا بصیر می گوید: از امام صادق (علیه السّلام) پرسیدم که مردم می گویند: چرا نام علی (علیه السّلام) و اهل بیت (علیهم السّلام) او در قرآن نیامده است؟ حضرت فرمود: به آنها بگو: دستور به نماز نیز در قرآن آمده است در حالی که سخنی از تعداد رکعات به میان نیامده، تا اینکه رسول خدا آنها را برای مردم بیان نمود.

از این روایت چند مطلب استفاده می شود:

۱- قرآن کریم در هر زمان تنها اصول کلی را بیان می کند و جزئیات را به عهدة پیامبر می گذارد و ایشان را مفسر قرآن می داند.

۲- از این روایت، بطلان سخن قائلین به تحریف قرآن استفاده می شود؛ آنهایی که می گویند: نام ائمه (علیهم السّلام) در قرآن بوده است و حذف شده است؛ چرا که این روایت، صحیحه است و در آن سخن از حذف نام ائمه (علیهم السّلام) به میان نیامده است، بلکه امام صادق (علیه السّلام) علت ذکر نشدن نام اهلبیت (علیهم السّلام) را بیان می کند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 5 =

نظرات

  • IR ۱۲:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۱
    0 2
    اخه چقدر تحریف واقعا که شما رافضی هستید
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8