دوشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۹ | Sep 21, 2020
حاج علی اکبری نمازجمعه

حوزه/ خطیب نماز جمعه تهران امام جمعه موقت تهران به دستگیری روح زم اشاره کرد و گفت: دستگیری عامل سرویس های جاسوسی که ساکن فرانسه، برگ زرین دیگری بر افتخارات سپاه بود.

به گزارش خبرگزاری «حوزه» از تهران، حجت الاسلام و المسلمین محمدجواد حاج علی اکبری، در خطبه های امروز (۲۶ مهرماه) نماز جمعه تهران، با اشاره به حماسه عظیم و مردمی راهپیمایی اربعین حسینی طی روزهای اخیر اظهار کرد:چه نعمتی بزرگتر از نعمت اربعین برای جامعه و امت ماست که همه ما باید در مقام شکر آن باشیم و خدای متعال را به خاطر این نعمت بزرگ شکر کنیم. از جمله شکر نعمت تلاش برای بازشناسی، حضور در این راهپیمایی و تسهیل و خدمتگزاری به زائران اباعبدالله(ع9 و ترویج معارف و تبیین منطق اربعینی است.

وی افزود: این پدیده با شکوه را می‌توان از سه منظر مطالعه کرد. اول از منظره «خودسازی» بر اساس بیانیه گام دوم؛ یعنی آن جنبه فکری، اعتقادی، سلوکی و اخلاقی از نظر ارتقاء فضیلت‌ها و رشد اخلاقی و معنوی حقیقتا یک منبع عظیم و یاریگر بی بدیل و یک شتاب دهنده غیر قابل تصور است، آن هم در این عصر دشوار و مملو از آلودگی‌ها و جاذبه‌های دنیایی شیطانی که باعث تخریب مبانی فکری و ایمانی می شود. این جذبه بی نظیر حسینی و سپس قرار گرفتن در این خیل عاشقان و پیاده‌روی و قرار گرفتن در پوشش زیارت حسینی حقییقتاً برای کسی که می‌خواهد از نظر معنوی رشد کند و از نظر اخلاقی پاکیزه شود، یک مطهر و پاک کننده فوق العاده است.

امام جمعه موقت تهران گفت: اربعین یک فرصت استثنایی در عصر ما برای تقویت معرفت سلوکی است و اباعبدالله یک دستگاه تربیتی متفاوت در اختیار مسلمانان و مومنان در زمان ما قرار داده است. از منظر جامعه پردازی نیز آنچه که اتفاق می‌افتد بسیار فوق‌العاده است، به خصوص در این دهه اخیر که هر چه جلو آمدیم این فرصت بیشتر فراهم شده است و یک سرمایه اجتماعی بزرگ و کلان را برای جامعه مسلمانان و ارادتمندان اهل بیت در جامعه از شناخت و اعتماد متقابل، تقویت روحیه جمعی و وحدت و همبستگی با محوریت امامت و ولایت تولید می‌کند.

حجت الاسلام و المسلمین حاج علی اکبری تاکید کرد: هویت مشترک و کمرنگ کردن هویت های قومی و مذهبی با تعبیر زیبای «الحسین یجمعنا» تقویت می‌شود. با این آهنگ مشترک، خرده فرهنگ ها در این دریا ذوب می شوند و یک آهنگ متحدی پیدا می‌کنند. تقویت اخوت ایمانی یکی دیگر از ویژگی‌های ممتاز راهپیمایی اربعین است، آنجایی که انسان می‌تواند بهشت اخوت ایمانی را درک کند.

امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه پدیده اربعین یک صف‌بندی و مرزبندی فوق العاده در برابر دشمنان اسلام است، گفت: طبع نهضت حسینی قیام آفرین، استقامت بخش، قرار گرفتن دربراب دشمنان اسلام و مرزبندی با آنهاست. این را نمی‌توان به آسانی فراهم کرد. ۳۰ میلیون نفر وقتی «لبیک یا حسین» می گویند، پشت پشت مستکبران عالم را می‌لرزاند.

وی ادامه داد: اربعین به کابوس استکبار جهانی تبدیل شده است و می‌بینید که بایکوت خبری کرده‌اند و در عراق قبل از اربعین اغتشاش آفرینی هایی را انجام دادند. آنها می بینند لشکر امام عصر(عج) با این حضور شکوه از راه می رسد.

وی تاکید کرد: از منظر تمدن سازی و تشکیل امت واحده اسلامی و تشکیل تمدن نوین اسلامی تعبیر بسیار زیبای رهبر انقلاب این است که این بسط معرفت حسینی در عالم که به وسیله اربعین و با رسانه اربعین انجام می‌شود یکی از زمینه سازهای اساسی برای تحقق آرمان بزرگ است. ما شهد شیرین این تمدن سازی را در انقلاب اسلامی و در جامعه اسلامی چشیدیم. افول استکبار جهانی هم بشارت دیگری است که معلوم می شود جامعه جهانی با شتاب به سوی طلوع خورشید ولایت عظما در حرکت است و اربعین یک شتاب‌دهنده فوق العاده است زیرا اگر جهان، حسین(ع) را بشناسد و با معارف حسینی انس بگیرد، در حقیقت به آرمان بزرگ اسلام یعنی ظهور منجی گره خورده است.

امام جمعه موقت تهران خاطرنشان کرد: «لبیک یا حسین» مردم «لبیک یا مهدی است» و این نقطه ارتباط با اباعبدالله الحسین(ع) شناخته می شود.

وی افزود: این منطق اربعین است که اسلام را پیروز خواهد کرد، منطق اربعین منطق مقاومت، امید صادق، ایستادگی خستگی ناپذیر، نداشتن بن‌بست، فتح همه جانبه، مرزبندی با دشمن، نترسیدن، مهرورزی عاشقانه نسبت به انسان‌ها و مومنین و دوستان اهل بیت است. این منطق ما را در محور خودسازی، جامعه پردازی و تمدن سازی موفق خواهد کرد.

امام جمعه موقت تهران خاطرنشان کرد: ما تشکر می کنیم از ستاد محترمی که در دولت با حضور نهادها و بخش های گوناگون تشکیل شد و همه دست به دست هم دادند و در تامین زیرساخت‌ها، تسهیل ورود و خروج، امنیت نظم و سرعت بخشی به برنامه ها اقداماتی صورت دادند. این‌ها هزینه نیست بلکه سرمایه گذاری است و هر چه بیشتر باشد بهتر است.

حجت الاسلام و المسلمین حاج علی اکبری با بیان اینکه از موکب داران و مردم شهرهای مرزی تشکر می‌کنیم، گفت: جامعه ما باید مهیا باشد تا از زائران امام حسین(ع) که از مرزهای شرقی وارد کشور می‌شوند و از آسیای میانه ایران را به عنوان معبرالحسین، به عنوان جاده عشق، می‌پسندند فکرهای جدیدی داشته باشیم. باید برای این هزاران زائر عاشق که برای رسیدن به کربلای معلا از ایران عبور می‌کنند ابتکارات تازه‌ای در نظر بگیریم که البته اقدامات خوبی هم انجام شده است.

امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه راهپیمایی اربعین به کابوس استکبار جهانی تبدیل شده است، گفت: دشمنان اربعین را بایکوت گسترده رسانه ای کرده‌اند زیرا می‌بینند که لشکر امام عصر(عج) از راه می‌رسد. راه رسیدن و دستیابی به حقیقت تقوا، توسل به حسین(ع) و نشستن در مکتب حسینی است. جامعه ما در این ماه محرم و صفر و در اربعین حسینی در یک چنین حال و هوایی قرار دارد.

وی افزود: این مجاهدت که امروز در جلوه اربعینی خودش، شکوه خاصی دارد ان‌شاءالله ما را به فلاح، رستگاری و فتح خواهد رساند.

امام جمعه موقت تهران گفت: جهان شاهد یک اتفاق بزرگ، بی نظیر و خیره کننده است. اربعین حسینی یک پدیده باشکوه، اعجاب آور و الهام بخش است. از نگاه مومنان این پدیده یک اعجاز است، یعنی راهپیمایی میلیونی اربعین مومنان که خود را به کربلا می رسانند. می‌شود تحدی کرد یعنی اگر کسی راست می گوید نه مثل اربعین بلکه گوشه ای از آن را بیاورد.

حجت الاسلام و المسلمین حاج علی اکبری گفت: اربعین یک باب جدید بر روی بشریت گشوده شده است و نوید تحقق بخش عالم دیگری است. ما در اربعین حسینی شاهد یک ترکیب بدیع از حسین، کربلا، زیارت و یپاده روی هستیم. پایه ها و بنیان هایی که امروز به عنوان اربعین می‌شناسیم توسط اهل‌بیت بنیانگذاری شده است.

وی ادامه داد: برای انقلاب اسلامی ما در آستانه گام دوم، راهپیمایی اربعین بعنوان یک ذخیره الهی و گنجینه آسمانی رونمایی شد. امروز وقتی می‌گوییم اربعین، این کلمه به اسم رمز جهانی شیعه برای سازماندهی در آستانه تحولات تاریخ تبدیل شده است.

حجت الاسلام و المسلمین حاج علی اکبری گفت: یک اجتماع با ویژگی های کاملا متفاوت از نظر کمیت که قریب به ۳۰ میلیون نفر یعنی یک اجتماع میلیونی با حرکت در مسیرهای طولانی که حداقل بین نجف و کربلاست با یک مقصد واحد که به سوی حرم مطهر حسینی آن هم عاشقانه داوطلبانه حرکت می‌کنند.

وی افزود: اتحاد و انسجام در هدف، آرمان و حتی در نشانه ها، در احساس، در لباس، در علائم و نشانه ها و یک اجتماعی متکی به خود و کاملاً مردمی از تغذیه، سلامت، اسکان، بهداشت، امنیت و سایر موارد دارای ترکیب خانواده بنیان است. از نوزاد تا پیر در این اجتماع حضور دارند.

امام جمعه موقت تهران تاکید کرد: این اجتماع تنوع علمی، قومی، نژادی و دینی دارد. آیا می‌توانیم این حقیقت درخشان را با این همه ابعاد و اضلاع و ویژگی‌ها توصیف کنیم؟ بدون شک و به تعبیر رهبر انقلاب این یک پدیده الهی و معنوی است و حقیقتا قابل توصیف نیست. خیلی از پدیده های الهی درست قابل تفسیر نیست.

حجت الاسلام و المسلمین حاج علی اکبری گفت: این امر الهی را باید ولی الهی تفسیر و تحلیل کند اما اهل حکمت و معرفت باید به میدان بیایند و با همه وسع خود در این راه مجاهدت کند تا این پدیده را تفسیر و تحلیل کند. شکوهی که هم دارای ابعاد عرفانی، سلوکی و معنوی است و هم دارای ابعاد معرفتی و اعتقادی و فکری است و هم ابعاد تربیتی فکری و اخلاقی است. این پدیده دارای ابعاد جامعه شناختی، سیاسی، امنیتی و جغرافیایی است و ابعاد منطقه‌ای، بین‌المللی، تاریخی و تمدنی هم دارد.

وی تاکید کرد: از همه هنرمندان متعهد و عاشق توقع می‌رود که لحظه های این اتفاق بزرگ را غنیمت بشمارند و با اقدامات هنری این حادثه و اتفاقات بزرگ را جاودانه کنند و با شعر و فیلم و پویانمایی و سریال و مستند سازی در این زمینه کوتاهی نکنند.

امام جمعه موقت تهران تاکید کرد: آموزش و پرورش باید اربعین را در متن‌های درسی و برنامه فرزندان ما وارد کند و در این زمینه کوتاهی نشود. دانشگاه، نخبگان و حوزه های علمیه و اصحاب علم از نقش تاریخی خود در این لحظات خاص جا نمانند.

حجت الاسلام و المسلمین حاج علی اکبری با تشکر ویژه از دولت و ملت عراق برای میزبانی از زائران امام حسین(ع) گفت: از میزبانان کریمانه ای که در کشور عراق عاشقانه از زائران اباعبدالله پذیرایی می کنند به خصوص از این حجم عظیمی از ایران که امسال حضور باشکوهی داشته‌اند، تشکر می‌کنم.

امام جمعه موقت تهران به دستگیری روح زم هم اشاره کرد و گفت: دستگیری عامل سرویس های جاسوسی که ساکن فرانسه، برگ زرین دیگری بر افتخارات سپاه بود.

وی اظهار کرد: از اقدامات بجا و تحسین‌برانگیز پاسداران گمنام امام زمان(عج) در به هم ریختن شبکه عنکبوتی خطرناک تشکر می کنیم و امیدواریم این اقدام شایسته تکمیل شود و برای همه عزیزان آرزوی توفیق داریم.

انتهای پیام   ۳۱۳/۱۷

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 9 =
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8