پنجشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۹ |۱۵ شعبان ۱۴۴۱ | Apr 9, 2020
پلاسخارت

حوزه/ مجامع پارلمانی و سیاسی عراق از تحرکات اخیر هینس پلاسخارت و گزارش اخیر وی به شورای امنیت ناراحت هستند و معتقدند وی علاوه بر تحریف واقعیت ها، زمینه را برای دخالت آمریکا فراهم می سازد.

به گزارش گروه ترجمه خبرگزاری حوزه خانم هینس پلاسخارت نماینده سازمان ملل در امور مربوط به عراق است که هر از گاهی با شخصیت های دینی یا سیاسی این کشور نیز دیدار و رایزنی می کند. پایگاه العهد لبنان در یادداشتی به بررسی فعالیت این نماینده سازمان ملل در عراق پرداخت و گفت:

مجامع پارلمانی و سیاسی عراق از فعالیت ها و تحرکات اخیر هینس پلاسخارت و موضع گیری های وی در جریان اتفاقات و نا آرامی های اخیر عراق ناراحت هستند، به ویژه در مورد مغالطه ها و تحریف واقعیت هایی که در گزارش هفته گذشته وی به شورای امنیت سازمان ملل وجود داشت.

این شخصیت های عراقی تاکید دارند که تحرکات و موضع گیری های خانم نماینده در بر دارنده ارزیابی ها و اطلاعات نادرستی است که ممکن است به جای حل مشکل عراق، موجب پیچیده تر شدن اوضاع شود و شاید منظور آنها بیشتر مربوط به دیدگاه پلاسخارت درباره قانون انتخابات جدید باشد که بر سر میز بحث و مناقشه پارلمان قرار دارد.

اعضای پارلمان عراق نقل می‌کنند: پلاسخارت که به عنوان یک کارشناس و در جایگاه پیشنهاد در تمام گفتگوهای پارلمان درباره تعدیل و اصلاح قانون انتخابات شرکت می کند و در جزئیات نشست ها نیز دخالت دارد، فشارهای مختلفی بر کمیته حقوقی وارد می کند تا دیدگاه سازمان ملل که در واقع دیدگاه آمریکا و انگلیس است را به پارلمان تحمیل کند در صورتی که این دیدگاه تا حدود زیادی با خواسته های مردم معترض مبنی بر اصلاح امور منافات دارد. از سوی دیگر نمایندگان پارلمان اعتراض دارند که خانم پلاسخارت از موضعی برتر با هیئت رئیسه پارلمان سخن می گوید؛ گویی که سازمان ملل رئیس این عرصه و اولین تصمیم گیرنده در مورد امور عراق است در صورتی که حضور وی در پارلمان فقط در حد یک مشاور است نه بیشتر.

ناظران تاکید می کنند که ناراحتی شدید از اقدامات و فعالیت های پلاسخارت و گروه وی این احساس را القا می کند که دخالت ها دیکته های خارجی در واقع نادیده گرفتن کرامت و حاکمیت عراق است و آن قدر که به فکر تحمیل اراده برخی اعضای سازمان مل است، به فکر پاسخگویی به مطالبات مردم عراق نیست.

بر اساس این یادداشت، گزارشی که پلاسخارت چند روز پیش به شورای امنیت ارائه داد بسیاری از واقعیت های عراق را نادیده گرفته است از جمله اینکه به مسئله آتش زدن کنسولگری ها  و بسته شدن اجباری مدارس و دانشگاه ها و عملیات به آتش کشیدن و ویران کردن بسیاری از مراکز تجاری و مؤسسات دولتی اشاره نکرده و از سوی دیگر به مسائل مثبتی مانند عدم حمل سلاح توسط نیروهای امنیتی توجهی نکرده است.

خانم پلاسخارت همچنین اطلاعات موثق در مورد دست داشتن کشورهای خارجی در خشونت ها و دخالت مستقیم آنها در امور داخی عراق و تلاش این کشورها برای برهم زدن ثبات و امنیت عراق را نادیده گرفته است و جالب این است که گزارش فرستاده سازمان ملل در عراق و بیشتر اقدامات و فعالیت های وی همزمان می شود با موضع گیری های غلط بین المللی که به موضع گیری های گذشته وی مستند است یا اینکه تمام واقعیت ها را مورد توجه قرار نداده است به ویژه بیانیه مشترک سفارت های بریتانیا، فرانسه و آلمان که پس از دیدار سفرای این کشورها در عراق با عادل عبدالمهدی نخست وزیر مستعفی در آغاز هفته جاری صورت گرفت که این بیانیه شامل محکوم ساختن کشتار تظاهرات کنندگان مسالمت آمیز بود و از نخست وزیر عراق به عنوان فرمانده نیروهای مسلح می خواست تا زمانی که نخست وزیر جدید روی کار بیاید، حمایت از جان تظاهرات کنندگان را تضمین کند و تحقیقات لازم و فوری در مورد عاملان کشتار مردم صورت دهد و به هیچ گروه مسلحی اجازه ندهد خارج از چهارچوب حکومت عمل کند.

سفرای این سه کشور پا را فراتر نهاده و از دولت عراق خواستند تصمیم اخیر خود در مورد ممنوعیت حضور نیروهای حشدالشعبی در محل های تظاهرات را اجرایی کند و ناقضان این قانون را مجازات کند.

همان طور که مشاهده می شود دخالت آشکار در امور داخلی عراق از این بیانیه نمایان است و علاوه بر این تعدادی از نمایندگان کشورهای با عضویت دائم در شورای امنیت نیز پس از گزارش پلاسخارت به دخالت در مسائل عراق پرداختند در حالی که پی بردن به توطئه برخی کشورهای جامعه بین الملل نیاز به دقت زیادی ندارد.

در اینجا لازم به ذکر است که گزارش فرستاده سازمان ملل و بیانیه سفرای سه کشور اروپایی همزمان شد با حملات رسانه ای جهانی و عربی که هدف از آن تخریب و تحریف اتفاقات و واقعیت های عراق بود به گونه ای که در این ماجرا فقط دولت و مسئولان عراق محکوم شوند و تمام جوانب منفی تظاهرات ها نادیده گرفته شود.

برخی منابع عراقی تاکی می کنند ه دیدار اخیر پلاسخارت با برهم صالح رئیس جمهور عراق نیز درباره بررسی اقدام احتمالی برخی عراقیون برای مخدوش ساختن گزارش او بوده و پلاسخارت در این دیدار از صالح خواسته دولت را قانع کند تا دست از مخدوش ساختن این گزارش بردارد.

این منابع می گویند پلاسخارت گزارش خود را عمدا دیرتر از زمان مقرر ارائه داد تا ریاست نشست شورای امنیت به آمریکا برسد و این مسئله احتمال تبانی در این زمینه را تقویت می کند تا بستر مناسب فراهم شود و آمریکا از طریق تصمیم های بین اللملی عراق را وادار به عقب نشینی و امتیازدهی سیاسی بنماید.

عاملی دیگری که مطالب گذشته را تایید می کند این است که وزارت خزانه داری آمریکا تحریم هایی را علیه تعدادی از شخصیت های سیاسی عراق وضع کرد که در راستای فشار و باج خواهی است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =