یکشنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۹ | Jul 5, 2020
بهروز کمالوندی

حوزه/ سخنگوی سازمان انرژی اتمی با اشاره به لغو احتمالی معافیت‌های هسته‌ای ایران از سوی آمریکا گفت: آمریکا با توجه به فضای اقتدار ایران در دنیا و ادامه فعالیت‌های هسته‌ای اش تلاش دارد با این اقدامات و اخبار، افکار عمومی دنیا را منحرف کند.

به گزارش خبرگزاری حوزه از تهران، بهروز کمالوندی درباره انتشار برخی گزارش‌ها مبنی بر لغو برخی معافیت‌های هسته‌ای در چارچوب برجام از سوی آمریکا، گفت: در حالی که ایران با اقتدار اهداف خود را به ویژه درخصوص فروش فرآورده‌های نفتی به ونزوئلا، حضور مقتدرانه در دریاهای آزاد جهان و از همه مهمتر پیشرفت‌های چشمگیر صنعت هسته‌ای کشور پیش می‌برد، انتشار اخباری درباره لغو معافیت‌های هسته‌ای، تلاش مذبوحانه‌ای است که آمریکا برای انحراف افکار عمومی داخلی و جهان از شکست‌های پی در پی خود در برابر ایران انجام می‌دهد.

وی ادامه داد: لغو معافیت‌ها برای همکاری هسته‌ای طبق برجام در عمل هیچ تاثیری بر روند کار ایران ندارد، البته آمریکا تمایل دارد که اقداماتش در راستای فشار بر ایران تاثیر بگذارد، اما در عمل اتفاقی نمی‌افتد. این اقدامات فقط سر و صدای رسانه‌ای است نه چیزی بیشتر، آن‌ها به خوبی این واقعیت را می‌دانند.

کمالوندی درباره همکاری‌های هسته‌ای ایران با کشورهای باقی مانده در برجام، افزود: سوخت ما در روسیه بدون هیچ مشکلی هر وقت نیاز داشته باشیم به ایران می‌آید و اگر سوخت موجود تمام شود هم قادریم در آینده، خودمان بدون نیاز به کمک هیچ کشوری آن را تولید کنیم.

وی ادامه داد: درباره بازطراحی راکتور اراک خیالمان راحت است، چون ما هر دو شکل راکتور قدیم و جدید را خودمان به تنهایی هم می‌توانیم بسازیم. همین الان طراحی‌ها چه در حوزه راکتور و چه سوخت آن توسط نیروهای متخصص ایرانی در حال انجام است.

کمالوندی ادامه داد: چین و سایر کشورهای اروپایی با ما در این کار همراهی می‌کنند، اما کار اصلی طراحی راکتور و سوخت آن با خودمان است. در ساخت تجهیزات هم این توانمندی در نیروهای ایرانی وجود دارد که در صورت همراهی نکردن دیگران به تنهایی آن را انجام دهیم. شاهد بودیم که مدار ثانویه و پمپ‌ها را خودمان ساختیم.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: البته روند کار در بازطراحی راکتور اراک به دلیل مشکلاتی که در اجرای برجام و اعمال تحریم‌ها وجود دارد آهسته است، اما کار در مسیر خود و رو به جلو جریان دارد.

کمالوندی در پاسخ به این پرسش که ایران از سرعت کار در بازطراحی راکتور اراک راضی است؟ افزود: ما از سرعت کار راضی نیستیم، می‌توانست بیشتر و بهتر باشد، به ویژه اگر اروپا بیشتر همراهی می‌کرد سرعت کار بیشتر می‌شد البته اروپایی‌ها هیچ وقت با آمریکا در این زمینه هم صدا نشده‌اند اگر این اتفاق می‌افتاد تکلیف برای ایران روشن بود، اما تاکنون حتی در مواضع و حرف هم درخصوص اینگونه تحریم‌ها با آمریکایی‌ها همراهی نکرده‌اند، هر چند که در عمل چندان سرعت عمل ندارند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 8 =
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8