جمعه ۷ آذر ۱۳۹۹ | Nov 27, 2020
حجت الاسلام والمسلمین طالب جوهری

حوزه/ جت الاسلام والمسلمین طالب جوهری روحانی برجسته و سخنران معروف شیعی پاکستان پس از تحمل بیماری در یکی از بیمارستان‌های شهر کراچی درگذشت.

جت الاسلام والمسلمین طالب جوهری روحانی برجسته و سخنران معروف شیعی پاکستان پس از تحمل بیماری در یکی از بیمارستان‌های شهر کراچی درگذشت.

وی به دلیل بیماری در بیمارستان بستری بود و در شرایط جسمی سختی به سر می برد.

پیکر این مبلغ و روحانی شیعه امروز پس از نماز ظهر در شهر کراچی تشییع و به خاک سپرده خواهد شد.

حجت الاسلام والمسلمین طالب جوهری در اوت ۱۹۳۹ در ایالت بهار کشور هندوستان متولد شد. پدرش مولانا محمد مصطفی جوهر از علمای بنام شیعه و ساکن ایالت بهار بود.

وی تحصیلات عالیه فقه، کلام و فلسفه را در نجف اشرف نزد اساتید بزرگ زمان خود چون مرحوم آیت الله العظمی خویی و مرحوم سید محمد باقر صدر گذرانده و با مرحوم علامه ذی‌شأن حیدر جوادی -که از علمای مشهور شبه قاره است- هم دوره بوده است. وی صاحب سه فرزند پسر است که تمامی آنها در زیّ اهل علم قرار دارند.

علامه طالب جوهری علاوه بر خطابه، در فن نویسندگی و سرودن شعر به زبان اردو ماهر و مشهور بود و در مناسبت‌های مذهبی در کشورهای آمریکا و امارات به دعوت علاقه مندان ایراد سخنرانی می کرد. غالب سخنرانی های وی در مجامع عمومی با موضوع فضائل اهل بیت علیهم السلام و لزوم محبت به آنان، ایراد شده است.

وی به نمادی برای اتحاد شیعه و سنی در شبه قاره تبدیل شده و به سبب سخنرانی‌های خود، نه تنها در میان شیعیان بلکه در میان اهل تسنن شبه قاره مشهور شده بود؛ به طوری که جملگی از دروس تفسیر قرآن وی استفاده می‌کردند. اکثر کتب تألیفی وی بر اساس سخنرانی های ایراد شده تنطیم و منتشر شده اند.

برخی از آثار و تألیفات:

  1. انسان معاصر و قرآنبه زبان اردو، ۱۹۹۷م.
  2. تهذیب نفس و تهذیب حاضربه زبان اردو ، ۱۹۹۸
  3. اساس آدمیت و قرآنبه زبان اردو ، ۲۰۰۱
  4. میزان هدایت و قرآنبه زبان اردو، ۲۰۰۳
  5. تفسیر عقلی دین و شریعتبه زبان اردو ، ۲۰۰۴
  6. علوم عقلی معاصربه زبان اردو ، ۲۰۰۵
  7. ترجمه و تفسیر قرآن با عنوان «احسن الحدیث» در دو جلد به زبان اردو.
  8. «در ورای آفاق» منظومة شعر به زبان اردو

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 2 =
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8