چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ | Aug 5, 2020
کد خبر: 908258
۱۵ تیر ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۶
حجاب

حوزه/ رادیو ایران به مناسبت هفته عفاف و حجاب ویژه برنامه «مروارید» را تقدیم می‌کند.

به گزارش خبرگزاری حوزه،  ۲۱ تیر روز ملی عفاف و حجاب است. به دنبال اجباری شدن کلاه شاپو و ممنوعیت حجاب و سیاست‌های تغییر لباس در دوران پهلوی اول، در تیرماه ۱۳۱۴، آیت‌الله سید حسین طباطبایی قمی به پیشنهاد علمای مشهد جهت مذاکره با رضاخان در مورد این سیاست‌ها راهی تهران شد. قمی در تهران در حصر قرار گرفت و ممنوع‌الملاقات شد.

در ۲۱ تیرماه ۱۳۱۴ مردم مشهد در اعتراض به این اقدام حکومت در مسجد گوهرشاد تجمع کردند با حضور قوای نظامی این تحصن به شدت سرکوب و بیش از ۱۶۰۰ نفر کشته و زخمی شدند. پس از واقعه مسجد گوهرشاد روحانیان سرشناس مشهد دستگیر شدند و تبعید شدند و به دستور رضا شاه برخی از روسای ادارات مشهد تغییر کردند. شورای فرهنگ عمومی کشور، این روز را به عنوان روز عفاف و حجاب نام‌گذاری کرده است.

در همین راستا رادیو ایران ویژه برنامه «مروارید» را با موضوع ‌عفاف در کلام، عفاف در فضای مجازی، عفاف در کودکان و نوجوانان، عفاف در ادبیات، عفاف در قدرت یابی زنان و عفاف در ملل را تقدیم می کند.

این برنامه به تهیه کنندگی مرضیه طبرستانی و اجرای فاطمه حاتمی از ۱۵ تیر تا ۲۱ تیر در (هفته عفاف و حجاب) ساعت ۱۷:۱۵ از رادیو ایران پخش می شود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 8 =
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8