سه‌شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۹ | Jan 26, 2021
رئیس قوه قضائیه

حوزه/ رئیس قوه قضائیه بر لزوم نظارت مستمر بر نظام اداری تأکید کرد و گفت: نظارت برای تداوم اعتماد به مدیران و اجرای صحیح قانون و حسن جریان امور امری ضروری است و مدیران را در انجام بهتر مسئولیت هایشان و همچنین شناسایی و رفع موانع کار یاری می دهد و به معنای مچ گیری نیست.

به گزارش خبرگزاری «حوزه» از اردبیل، حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی در ادامه سفر استانی خود به اردبیل در جمع مدیران، قضات و کارکنان بخش های مختلف قضایی استان از تلاش شبانه روزی آنها برای گره گشایی از کار مردم تقدیر کرد و اظهار داشت: خدمتگزاری به مردم و تلاش برای تأمین آسایش و امنیت آنها توفیقی بزرگ برای همه کارگزاران نظام است.

رئیس دستگاه قضا از مردم استان اردبیل به عنوان مردمی مخلص و غیور یا کرد و با اشاره به ایستادگی و رشادت های مردم این دیار در برابر مهاجمان روس و عثمانی تصریح کرد: تقدیم سه هزار و چهارصد شهید و هزاران ایثارگر در دوران دفاع مقدس سند افتخار مردم اربیل است که در طول تاریخ کارنامه درخشانی داشته اند.

رئیسی با بیان اینکه اعلام نواقص و کاستی‌ها باید به اصلاح آنها منجر شود، گفت: افرادی که به دستگاه قضایی مراجعه می‌کنند، دردمند و دغدغه‌مند هستند و نباید بر رنج و نگرانی آنها افزوده شود. اگر به هردلیلی امکان پذیر نیست یا نباید نمی شود خواسته یک مراجعه کننده به عدلیه‌ اجرا شود، اگر منشاء یک تصمیم یا رأی به درستی تبیین شود که چرا حق با او نیست، حتماً این رفتار اثرگذار خواهد بود

وی با اشاره به تقدس کار در نظام اسلامی تصریح کرد: هیچ جایگاه، زمان و مکان و شخصی قداست ندارد مگر آنکه در پرتو ارتباط با خدا و قدوس به قدسیت برسد و آنچه یک نظام قضایی را مقدس می کند، اجرای فرامین الهی و حق و عدالت است.

رئیس قوه قضاییه، رمز تقدس نظام جمهوری اسلامی و امور مرتبط با آن را اتصال به وحی ذکر کرد و گفت: ما معتقدیم که در رأس این نظام ولی فقیه جامع الشرایطی قرار دارد که متصل به قدوس است و در زمان غیبت امام عصر (عج)، در جایگاه نبی و امام می نشیند.  

 رئیسی افزود: همه بخش های نظام باید به حرف خدا عمل کنند و دین و آموزه های دینی اجرا شود و در قانون اساسی هم تصریح شده که هیچ قانونی نباید در کشور بدون ارتباط با شرع تصویب شود و شورای نگهبان به عنوان نهاد ناظر، انطباق قوانین با شرع را تأیید می کند.

رئیس دستگاه قضا با اشاره به تکلیف قوه قضاییه برای اجرای عدالت بر اساس موازین شرع، گفت: قوه قضاییه و رئیس دیوان عالی کشور مأموریت دارند که مراقب باشند هیچ رأیی خلاف شرع صادر نشود و اگر رأیی در هر کجا و در هر زمان خلاف شرع صادر شد، از درجه اعتبار ساقط است.

وی از عوامل اجرایی به عنوان سومین رمز قدسیت بخشی به نظام یاد کرد و گفت: مجریان در نظام باید باید قدسی بیاندیشند و قدسی عمل کنند؛ در غیر این صورت چه نماینده، چه قاضی و چه مدیر یا کارمند قدسی عمل نکند، مانند کسی هستند که به بیان پیامبر اسلام به دلیل آنکه برای خدا کار نمی کنند، نمره قابل قبولی نخواهند داشت.

رئیس دستگاه قضا با تأکید بر این که قاضی در جایگاه ممتازی می نشیند که متعلق به انبیاء و اولیاء است، خطاب به قضات گفت: قاضی نباید به کار به عنوان یک شغل اداری صرف نگاه کند بلکه باید وحیانی بیاندیشد، وحیانی تصمیم بگیرد و وحیانی عمل کند و تصمیم گیری بر خلاف شرع و دستورات الهی با جایگاه خطیر قضاوت سازگاری ندارد.

 رئیسی از دفاع مقدس به عنوان نسخه و تابلوی روشن و نورانی پیش روی همکاران دستگاه قضا یاد کرد و گفت: روحیه جهادی و ایثارگرانه رزمندگان اسلام برای ما الگویی است که اگر می خواهیم بر مشکلات فائق آییم باید جهادی عمل کنیم و کمبودها و موانع نباید ما را از انجام مسئولیت بازدارد.

رئیس قوه قضاییه با اشاره آثار خیر گره کشایی از کار مظلوم در زندگی شخصی قضات و کارکنان دستگاه قضا، تصریح کرد: هر که در دستگاه قضایی خدمت می کند، باید خود را صاحبخانه بداند و نسبت به مشکلات درون سیستم حساس باشد و برای رفع آنها تلاش کند و اگر کسی را دیدید که مظلوم واقع شده اما دستش به جایی نمی رسد، او را مسئولانه در احقاق حق یاری دهید.

وی در ادامه سخنانش با تقدیر از اقدامات دادگستری استان اردبیل در حمایت از کارآفرینان و سرمایه گذاران و تلاش هایی که برای حل اختلافات و رسیدگی به پرونده های معوقه صورت گرفته، رفع نیازها و مشکلات همکاران دستگاه قضا را مورد تأکید قرار داد.

رئیس قوه قضاییه، اجرایی شدن طرح کاداستر و ثبت را برای کشور ضروری دانست و خاطر نشان کرد: تعیین حدود مالکیت و صدور سند رسمی که در قوانین و برنامه های توسعه و برنامه های سنواتی مورد تأکید قرار گرفته، کاهش دهنده دعاوی حقوقی است و باید با جدیت دنبال شود.

 رئیسی بر لزوم نظارت مستمر بر نظام اداری نیز تأکید کرد و گفت: نظارت برای تداوم اعتماد به مدیران و اجرای صحیح قانون و حسن جریان امور امری ضروری است که مدیران را در انجام بهتر مسئولیت هایشان و همچنین شناسایی و رفع موانع کار یاری می دهد و به معنای مچ گیری نیست.

رئیس قوه قضاییه بار دیگر بر لزوم احیای «پلیس قضایی» تأکید کرد و با اشاره به نقش این پلیس در حسن انجام مأموریت های دستگاه قضا، تأکید کرد: تشکیل پلیس قضایی برای قوه قضاییه یک ضرورت است اما اگر امکان احیای آن وجود ندارد، نیروی انتظامی با تربیت پلیس تخصصی در حوزه حقوقی و قضایی می تواند نیازهای قوه قضاییه در این حوزه را برطرف کند.

وی در پایان با تأکید بر همکاری و تعامل بخش های قضایی با نظام اجرایی در استان اردبیل تأکید کرد: امیدواریم با قلم توانای همکاران ما مردم در عمل احساس امنیت و عدالت کنند و قدسیت دستگاه قضایی به دلیل اتصال به نظام مقدس ولایی متصل به جایگاه امامت است، همواره مد نظر همکارانمان باشد و اجازه ندهیم اعتبار این مجموعه قدسی خدشه ببیند.

انتهای پیام

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 8 =
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8