چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۰ | Jun 16, 2021
امام جمعه تبریز

حوزه / امام جمعه تبریز، اقتدار و عزت را شاخص حکوکت نبوی عنوان کرد و گفت: در جامعه و نظام نبوی، وابسته بودن و دست حاجت به سوی دیگران دراز کردن جایی ندارد؛ عزیز و مقتدر و تصمیم گیر است؛ صلاح خود را که می شناسد، برای تأمین آن تلاش می کند و کار خود را پیش می برد.

به گزارش خبرگزاری حوزه در تبریز حجت الاسلام و المسلمین سید محمدعلی آل هاشم در برنامه «پیام» با بیان اینکه دوران ده ساله حاکمیت اسلام در مدینه دوره ای پرکار و تأثیرگذار در تاریخ بشر بوده است، گفت: دوره مدینه، فصل دوم دوران بیست و سه ساله رسالت پیغمبر دوران شالوده ریزی نظام اسلامی و ساختن یک الگو و نمونه از حاکمیت اسلام برای همه زمانه ها و دوران های تاریخ انسان و همه مکانها است.

امام جمعه تبریز اضافه کرد : این الگو، یک الگوی کامل است و در هیچ دورانی مانند آن را سراغ نداریم، لیکن با نگاه به این الگوی کامل، می توان شاخص ها را شناخت. این شاخصه ها برای افراد بشر و مسلمان ها علامت هایی دارد که باید به وسیله آنها نسبت به نظامها و انسانها قضاوت کنند.

وی در ادامه با تبیین اهداف هجرت پیامبر(ص) از مکه به مدینه گفت: هدف پیغمبر از هجرت به مدینه این بود که با محیط ظالمانه و طاغوتی و فاسد سیاسی و اقتصادی و اجتماعی که آن روز در سرتاسر دنیا حاکم بود، مبارزه کند و هدف، فقط مبارزه با کفار مکه نبود، مسأله، مسأله جهانی بود.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی ادامه داد: پیامبر اکرم این هدف را دنبال می کرد که هرجا زمینه مساعد بود، بذر اندیشه و عقیده را بپاشد، با این امید که در زمان مساعد، این بذر سبز خواهد شد. هدف این بود که پیام آزادی و بیداری و خوشبختی انسان به همه دلها برسد.

امام جمعه تبریز تاکید کرد : پیامبر(ص) با هجرت به مدینه نظامی نمونه را به وجود آورد و آن را به همه بشریت و تاریخ ارائه کرد.

وی، ایمان و معنویت را یکی از شاخص های حکومت نبوی دانست و گفت: انگیزه و موتور پیش برنده حقیقی در نظام نبوی، ایمانی است که از سرچشمه دل و فکر مردم می جوشد.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی، شاخص دوم را قسط و عدل عنوان کرد و ادامه داد: اساس کار بر عدالت و قسط و رساندن هر حقی به حقدار است.

امام جمعه تبریز اظهار کرد: در نظام نبوی، پایه همه چیز، دانستن و شناختن و آگاهی و بیداری است و مردم با آگاهی و معرفت و قدرت تشخیص، به نیروی فعال بدل می کند و این شاخص سوم همان علم و معرفت است.

حجت الاسلام و المسلمین آل هاشم، صفا و اخوت را شاخص چهارم حکومت نبوی دانست و گفت: در نظام نبوی، درگیری های برخاسته ازانگیزه های خرافی، شخصی، سودطلبی و منفعت طلبی جایگاهی ندارد و با آن مبارزه می شود. فضا، فضای صمیمیت، اخوت و برادری و همدلی است.

وی با بیان اینکه صلاح اخلاقی و رفتاری شاخص پنجم حکومت نبوی است، ادامه داد: صلاح اخلاقی و رفتاری انسانها را تزکیه و از مفاسد و رذائل اخلاقی، پیراسته و پاک می کند؛ تزکیه، یکی از آن پایه های اصلی است؛ یعنی پیغمبر(ص) روی یکایک افراد، کار تربیتی و انسان سازی می کرد.

امام جمعه تبریز، اقتدار و عزت را شاخص ششم عنوان کرد و ادامه داد: در جامعه و نظام نبوی، وابسته بودن و دست حاجت به سوی دیگران دراز کردن جایی ندارد؛ عزیز و مقتدر و تصمیم گیر است؛ صلاح خود را که می شناسد، برای تأمین آن تلاش می کند و کار خود را پیش می برد.

وی،کار و حرکت و پیشرفت دائمی شاخص هفتم حکومت نبوی برشمرد و گفت: توقف در نظام نبوی وجود ندارد؛ به طور مرتب، حرکت، کار و پیشرفت است؛ البته این کار، کار لذت آور و شادی بخش است.

انتهای پیام

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8