شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۹ | Jan 16, 2021
تصاویر/ دیدار وزیر جهاد کشاورزی با آیت الله اعرافی

حوزه/خاوازی گفت: یکی از مشکلات کشور ما مصرف بی رویه است؛ بویژه در مصرف روغن، کشور ما از متوسط میزان مصرف جهانی خیلی بیشتر مصرف دارد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری حوزه،کاظم خاوازی در دیدار با آیت الله اعرافی مدیر حوزه های علمیه  که در قم برگزار شد، گفت: در نگاه اول بخش کشاورزی از جهت تولید و امنیت غذایی بسیار مهم است.

وی افزود: از نظر تأمین گندم مورد نیاز کشور عملاً خودکفا هستیم.

وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: کشورها همه برای اینکه امنیت بیشتری داشته باشند، ذخایر استراتژیکی را گردآوری می کنند؛ گندم یکی از این ذخایر استراتژیک است که کشور ما از این نظر هیچ گونه مشکلی ندارد.

وی تصریح کرد: در کشور ما ۶ میلیون هکتار کشت گندم وجود دارد که از این میان ۲ میلیون هکتار به صورت کشت آبی و ۴ میلیون به صورت کشت دیم است.

خاوازی گفت: اما در مورد برخی گیاهان همچون دانه های روغنی عقب افتادگی داریم؛ زیرا گیاه کلزا که از موارد اصلی آن در کشور ماست زمان کشت مقارن با گندم دارد و در نتیجه مقدار زیادی از آن در کشور تولید نمی شود.

وی افزود: به همین منظور در حال جایگزین کردن گیاه کاملیا با کلزا هستیم تا این مشکل را تا حد زیادی حل کنیم.

وزیر جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: یکی از مشکلات کشور ما مصرف بی رویه است؛ بویژه در مصرف روغن، کشور ما از متوسط میزان مصرف جهانی خیلی بیشتر مصرف دارد.

وی گفت: در خصوص مواد پروتئینی همچون گوشت قرمز، مرغ، ماهی و میگو از نظر تولید مشکل خاصی نداریم؛ اما برای تأمین مواد خوراکی آنها که از خارج از کشور وارد می شوند دچار محدودیت هستیم و به سختی آنها را تأمین می کنیم.

خاوازی بیان داشت: همین وابستگی به نهاده های دامی وارداتی سبب گران شدن نرخ گوشت مرغ در کشور شده است؛ چونکه ذرت و کنجاله باید با هم به مصرف مرغداری ها برسد و کنجاله از خارج از کشور وارد می گردد دچار این مشکل شده ایم.

وی افزود: ذرت و کنجاله هردو جایگزین های مناسبی دارند که ما برای جایگزینی ذرت از ارزن می خواهیم استفاده کنیم.

وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: گیاه ارزن در کشور ما که دارای شرایط آب و هوایی نیمه خشک است به خوبی قابل کشت است.

وی گفت: در مجموع بجز وابستگی به نهاده های دامی و کمبود دانه های روغنی مشکل دیگری در حوزه کشاورزی نداریم.

خاوازی بیان داشت: به جهت مقابله با قاچاق دام، تدابیری اندیشیده شده که یکی از آنها ممنوعیت حمل دام از یک استان به استان دیگر است تا به این وسیله از از خروج دام از کشور جلوگیری به عمل آید.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 11 =
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8