پنجشنبه ۷ مرداد ۱۴۰۰ | Jul 29, 2021
رضا رمضانی

حوزه/ رهبران واقعی الهی همیشه بر دوستی و پیمان خود با خداوند متعال و پیامبران راستین او وفادار بوده و خواهند بود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری حوزه، حجت الاسلام والمسلمین رضا رمضانی دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) در نامه ای به پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک های جهان، میلاد با سعادت پیامبر بر حق و تجلی گاه صفات الهی، حضرت عیسی مسیح علیه السلام را تبریک گفت که متن آن به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

وَ جَعَلْنَا ابْنَ مَرْیَمَ وَ اُمَّهُ آیَهً (سوره مؤمنون، آیه ۵۰)

و ما پسر مریم و مادرش را نشانه قدرت و رحمت خود قرار دادیم

حضور جناب پاپ فرانسیس

رهبر عالیقدر کاتولیک های جهان

بدین وسیله مراتب تبریک خویش را به مناسبت فرا رسیدن سالروز میلاد حضرت عیسی بن مریم سلام الله علیه و آغاز سال جدید میلادی تقدیم می نمایم و به همراه دیگر مؤمنین مسلمان در کنار آن جناب، ولادت پیامبر بزرگ الهی و رسول محبت، عشق و معنویت را گرامی خواهیم داشت و همچنانکه از جنابعالی توقّع دعا داریم، ما نیز به دعا برای آن رهبر بزرگ مسیحیت و تمامی مؤمنین جهان می پردازیم. ما نسبت به عنایت و تفضّل الهی در اجابت دعوات مؤمنین در اوقات و ایام خاص اطمینان داریم و معتقدیم پروردگار معبود، دعاهای برخاسته از قلوب مؤمنین واقعی را که منتظر ظهور و قیام منجی آخر الزمان هستند، اجابت می نماید.

سالی را پشت سر می نهیم که وقایع مختلفی موجب آلام و مصائب فراوان بشریت گردید. ترور، جنگ، قاچاق، ترویج خشونت، انبارهای آکنده از سلاح، تضعیف کانون مقدس خانواده و نیز شیوع ناگوار بیماری ناشی از ویروس کرونا باعث رنج روز افزون کشورها و ملت ها و نیز نگرانی بیش از پیش رهبران دینی و اندیشمندان این کره خاکی شده است.

حوزه علمیه و بزرگان دینی در ایران، ضمن ابراز همدردی با قربانیان همه ادیان و ملت های جهان، آرزوی سلامتی، برقراری صلح در سطح جهان و نزول رحمت الهی بر قربانیان و شفای بیماران را دارند.

جامعه دینی نیز از حضرتعالی و کسانی که برای کمک به رفع مضایق و نگرانی های بشر در این مقطع حساس تلاش می کنند، سپاسگزار است. ما نیز در جایگاه خویش در کنار دعا و آرزوی عافیت و صلح جهانی، در برنامه ریزی برای رفع این مضایق و نگرانی ها تلاش می نماییم و از خدمت در عرصه جهانی کوتاهی نخواهیم نمود.

بلایای طبیعی در منطق ادیان آسمانی، در حقیقت اعلان و نشان هایی در راستای توجّه بشر به امتحانات مهم الهی می باشند. معرفت الهی، آشنایی با اندیشه معاد، جستجوی اجرا و تحقّق صلح و عدالت جهانی و تحقق اخلاق عالی در جوامع از آثار مهم این توجه معنوی خواهند بود. و این فرصتی است برای تجلی صفات عالیه انسانی در جامعه و شکوفایی روحیه همدلی، از خودگذشتگی، عشق و محبت به دیگران.

بررسی معرفتی و علمی جامع، منطقی و خردمندانه این وقایع و چگونگی مقابله با آن، پرهیز از دو قطبی غیرواقعی علم و دین، ​​توسعه تحقیقات در زمینه مقابله با رفتارهای غیرمنطبق با آموزه های دین، تلاش در تحقق نشاط اجتماعی و عدالت اقتصادی، تقویت همبستگی و تقویت امید، زمینه سازی برقراری آرامش، مهربانی و خلاقیت در جامعه و.. مصادیق صریح و آشکاری از خیل وسیع وظایف تمامی نخبگان، فرهیختگان و رجال دینی و فرهنگی است.

در همین حال، رهبران مذهبی و علمای ادیان مسئولیت صیانت از کمال معنوی و سلامت جامعه، زمینه سازی تحقق بیش از پیش مکارم اخلاق و تحکیم دین باوری و معرفت را نیز بر عهده دارند. نشر معارف نیایش و دعا برای تحقق معنویت در جامعه و ظهور امید در دل آحاد مردم، از دیگر وظایف مهم بزرگان دین در شرایط امروز جهانی است.

بی شک تحقق این امور مستلزم همکاری مراکز علمی و دینی، همراه با تشویق و همراهی رهبران بزرگ ادیان است که با بهره گیری از تعالیم الهی پیامبران به عنوان سرمایه ای گرانبها، بشر را به سمت و سوی کمال معرفتی و انسانی رهنمون شوند.

رسیدگی به آسیب­هایی که اندیشه و مرام بشر را مورد هجمه قرار داده است، بحران­هایی مانند توهین به ساحت ادیان الهی و بزرگان آنها، بی عدالتی، تبعیض، تحریم، بحران محیط زیست، جنگ، تروریسم، ترویج بهره گیری از سلاح های کشتار جمعی و... جز با همراهی و تعامل رجال ادیان و توجه آنان به معارف وحیانی ممکن نخواهد شد.

حصول و دست یابی به یک نوع اجماع بین المللی اندیشه محور و توجه دادن قدرت­های بزرگ جهانی به اصول آموزه های پیامبران بزرگی همچون موسی، عیسی و محمد سلام الله علیهم، به طور قطع از مهمترین زمینه ساز برای نیل به این مقصد مهم است.

بحمد الله از نگاه جنابعالی و رجال دینی اسلام و مکتب اهل بیت علیهم السلام، رفع و دفع فساد، تبعیض، تحریم، بی عدالتی و دیگر بلایای ناشی از ظلم انسانی، جز در پرتو پایبندی به اخلاق، معنویت، عمل به تعالیم رسولان الهی و تقویت عناصر عشق، عدالت، صلح و همبستگی در میان فرد، خانواده و جامعه فراهم نمی گردد. تأسی به رهبران دینی و اولیاء الهی نیز از موثرترین عوامل در این مسیر پر فراز و نشیب است.

رهبران واقعی الهی همیشه بر دوستی و پیمان خود با خداوند متعال و پیامبران راستین او وفادار بوده و خواهند بود. جمهوری اسلامی ایران در شرایط دشوار امروز و علیرغم تحمّل فشارهای تحریم و محدودیت­های فراوان، تحت هدایت مراجع دینی و رهبران انقلاب اسلامی، شاهد مجاهدت های وصف ناپذیری از حرکت­های داوطلبانه، همدردی و همکاری گسترده بین دولت و همه طبقات جامعه اعم از پزشکان، پرستاران، کارمندان، نظامیان،استادان حوزه و دانشگاه، دانشجویان، طلاب علوم دینی و... می باشد که نه تنها در راه تحقق همان اهداف عالیه، که در مسیر خدمت به دیگر انسانها ، فارغ از جنسیت و ملیت و نژاد و دین تلاش می نمایند.

این فرصت را مغتنم می شمارم و بار دیگر میلاد با سعادت پیامبر بر حق و تجلی گاه صفات الهی، حضرت عیسی مسیح علیه السلام را تبریک می گویم و عافیت، سلامت و بهروزی آن جناب را مسألت دارم و اعلام می نمایم که اینجانب، در مسئولیت اداره یک نهاد دینی ـ علمی در عرصه بین الملل، آماده به اشتراک نهادن تجربیات علمی، پژوهشی، فرهنگی و دینی، در عرصه بین الملل و در همان مسیر تحقق اهداف تصریح شده حضرتعالی در پیام سالانه گرامی­داشت «نوئل» می­باشم.

سلام بر جناب­عالی و تمامی رهبران بزرگ ادیان الهی

رضا رمضانی

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت علیهم السلام

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 13 =
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8