سه‌شنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۰ |۱۳ صفر ۱۴۴۳ | Sep 21, 2021
آیت الله علیدوست دردیدار با دست اندرکاران همایش بین المللی حضرت ابوطالب(ع)

حوزه/ بر اصحاب رسانه در جمهوری اسلامی است که ضمن پرهیز از خبرسازی و خبررسانی بر خلاف سیاست های لازم و صحیح، مردم را قانع کرده و ابهام مساله را برطرف نمایند. البته وظیفه اقناع بیشتر متوجه مسئولان مرتبط با حوادث افغانستان در جمهوری اسلامی ایران است.

به گزارش خبرگزاری حوزه، آیت الله ابوالقاسم علیدوست عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در یادداشتی به حوادث افغانستان  و وظیفه کنشگران در این عرصه اشاره کرده است که به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

مرتبط با حوادث افغانستان

*فأمّا الّذین ءامنوا باللّه و اعتصموا به فسیدخلهم فی رحمة منه وفضل و یهدیهم إلیه صراطا مستقیما*

این روزها وقایعی در افغانستان می گذرد که کم و بیش همگان نسبت به آن با خبرند و نمی توان نسبت به آن بی تفاوت بود. از این رو لازم است توجه کنشگران به این وقایع به نکاتی جلب گردد:

۱. ملت افغانستان ملتی رشید، توانا و مقاومی است که اگر دسیسه‌های کفر و الحاد از خارج افغانستان و عوامل آنها در داخل نباشد، می‌تواند به خوبی خود را اداره کند و کشوری آباد و آزاد را در معرض دید جهانیان قرار دهد. به همین دلیل هر نوع دخالت ناخواسته از هر کشور بیگانه‌ای در این کشورِ مظلوم ولی توانمند، محکوم به شکست بوده و خواهد بود.

*وَلَا یَحِیقُ الْمَکْرُ السَّیِّئُ إِلَّا بِأَهْلِهِ *

سابقه دخالت‌ها در افغانستان تاکنون شاهد این مدعا است.

۲. بدون تردید تنها پدیده‌ای که می‌تواند به هدف فوق کمک کند، تشکیل دولتی فراگیر و متشکل از همه اقوام و ملیت‌های افغانستان به نسبت عادلانه جمعیتی است. در اینباره هرگونه تبعیض، ظلم و در دراز مدت بلکه و حتی در کوتاه مدت محکوم به شکست محتوم است.

۳. شکی نیست که جمهوری اسلامی ایران خیرخواه ملت افغانستان است و اگر تلاشی صورت می‌دهد و حوادث افغانستان را با دقت رصد می‌کند و تصمیماتی می گیرد، به صلاح این ملت، ملت ایران و جهان اسلام است. لکن در این باره نباید دغدغه موجه صاحبان دغدغه به ویژه مراجع عظام تقلید نسبت به اوضاع افغانستان و فعالیت برخی گروه‌ها در این کشور و توطئه قدرت های خارج از این کشور، نادیده گرفته شود. بدون تردید بدبینی ناموجه و نادیده گرفتن واقعیت ها در افغانستان، رفتاری ناصحیح است، لکن اعتمادهای بدون ضمانت و مبتنی بر برخی گفته ها، نیز کرداری نامعقول به نظرمی رسد.

متاسفانه اخبار معتبری وجود دارد دال بر اینکه در این مساله، تا کنون دقت لازم صورت نگرفته است.

۴. تمام ظرفیت ها باید صرف فاصله دادن گروه های قدرت در افغانستان از درگیری باشد. در این میان منافع همه مردم افغانستان به ویژه شیعیان آن دیار - که در معرض تهدید و آزار بیشتری هستند - نیز باید مطمح نظر قرار گیرد.

۵. بر اصحاب رسانه در جمهوری اسلامی است که ضمن پرهیز از خبرسازی و خبررسانی بر خلاف سیاست های لازم و صحیح، مردم را قانع کرده و ابهام مساله را برطرف نمایند. البته وظیفه اقناع بیشتر متوجه مسئولان مرتبط با حوادث افغانستان در جمهوری اسلامی ایران است.

اللهم اصلح کل فاسد من امور المسلمین

یکشنبه ۳ مرداد ماه ۱۴۰۰

۱۴ذی حجة الحرام ۱۴۴۲

قم - حوزه علمیه - ابوالقاسم علیدوست

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 16 =
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8