چهارشنبه ۶ مهر ۱۴۰۱ |۲ ربیع‌الاول ۱۴۴۴ | Sep 28, 2022
مسجد الحسین (ع)

حوزه/ دارالفتوا و شیخ الازهر مصر نماز خواندن در مساجدی که دارای ضریح است را شرعاً جایز دانستند.

به گزارش گروه ترجمه خبرگزاری «حوزه»، احمد الطیب شیخ الازهر و دارالفتوای مصر، نماز خواندن در مساجدی که دارای ضریح است را شرعاً جایز دانستند.

از سوی دیگر احمد الطیب شیخ الازهر مصر در یک گفت‌وگوی تلویزیونی، ضمن مقایسه نماز خواندن در مسجد امام حسین (ع) و نماز خواندن در مسجد حضرت نبی اکرم (ص)، گفت: اگر نماز خواندن در مسجد الحسین (ع) باطل است، پس در نتیجه اقامه نماز در مسجد نبوی باطل می شود.

وی ادامه داد: این امر نادرستی است و هیچ کس جرأت ندارد بگوید که نماز خواندن در مسجد نبوی باطل است. مسجد نبوی یکی از سه مسجد است که مسلمانان برای نماز خواندن در آن، سفر می کنند، لذا این پاسخ عملی به کسانی است که نماز خواندن در این گونه مساجد را باطل می دانند.

تخریب ضریح، جنایت و خروج انسان از اسلام است

شیخ الازهر تصریح کرد: ما نمی توانیم ضریح حضرت رسول الله (ص) را تخریب کنیم؛ چراکه این کار جنایت و خروج انسان از اسلام است. هزاران سال است که در مسجد نبوی نماز خوانده می شود. چگونه آنجا نماز باطل می شود؟ در مسجد الحسین ما به سمت ضریح نماز نمی خوانیم، چراکه ضریح در گوشه قرار دارد. بنابراین نماز خواندن در مساجدی که ضریح دارد، صحیح است.

دار الفتوا: نماز خواندن در مساجدی که دارای ضریح است، صحیح و مشروع است

در همین راستا دارالفتوای مصر گفت: نماز خواندن در مساجدی که دارای ضریح اولیا و صالحین است، صحیح و مشروع بوده و حتی به درجه استحباب می رسد. این مسئله در کتاب و سنت، امری ثابت بوده و امت بر این امر اجماع دارند.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =