پنجشنبه ۷ مهر ۱۴۰۱ |۳ ربیع‌الاول ۱۴۴۴ | Sep 29, 2022
امام جمعه قزوین

حوزه /  نماینده ولی فقیه در استان قزوین گفت: ممکن است کسی بپرسد موضوع ولایت فقیه از کجا شروع شده است؟ اگر نظام جمهوری اسلامی نبود و ما ولایت فقیه را نمی شناختیم در مقابل کدام آیه از آیات قرآن شرمنده می شدیم؟ آیات زیادی هستند، برای نمونه اگر ما نظام جمهوری اسلامی و ولایت فقیه نداشتیم می رسیدیم به آیه ۹ سوره شوری که خداوند می فرماید «فَاللَّهُ هُوَ الْوَلِیُّ» یعنی فقط خدا ولی است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری «حوزه» از قزوین، حجت الاسلام والمسلمین عبدالکریم عابدینی، ظهر امروز در کارگاه تلبس طلاب حوزه علمیه قزوین با موضوع تبیین جایگاه ولایت‌فقیه، اظهار کرد: خداوند در آیه ۲۵۷ سوره مبارکه بقره می‌فرماید «اللَّهُ وَلِیُّ الَّذینَ آمَنوا یُخرِجُهُم مِنَ الظُّلُماتِ إِلَی النّورِ وَالَّذینَ کَفَروا أَولِیاؤُهُمُ الطّاغوتُ یُخرِجونَهُم مِنَ النّورِ إِلَی الظُّلُماتِ أُولئِکَ أَصحابُ النّارِ هُم فیها خالِدونَ»، یعنی خداوند ولی و سرپرست کسانی است که ایمان آورده‌اند؛ آنها را از ظلمت ها به سوی نور بیرون می‌برد اما کسانی که کافر شدند اولیای آن ها طاغوت ها هستند که آن ها را از نور به سوی ظلمت ها بیرون می‌برند، آن ها اهل آتش هستند و همیشه در آن خواهند ماند.

وی ادامه داد: ممکن است کسی بپرسد موضوع ولایت فقیه از کجا شروع شده است؟ اگر نظام جمهوری اسلامی نبود و ما ولایت فقیه را نمی شناختیم در مقابل کدام آیه از آیات قرآن شرمنده می شدیم؟ آیات زیادی هستند، برای نمونه اگر ما نظام جمهوری اسلامی و ولایت فقیه نداشتیم می رسیدیم به آیه ۹ سوره شوری که خداوند می فرماید «فَاللَّهُ هُوَ الْوَلِیُّ» یعنی فقط خدا ولی است.

امام جمعه قزوین عنوان کرد: ولی، خدایی است، اما اولیا شیطانی است، آن کسی که خدا ندارد، اولیا دارد، آن کسی که خدا دارد ولی دارد، بنابراین نخستین ورودی ما به این بحث همین آیه توحیدی ولایی است، یعنی ما در ولایت هم موحد هستیم.

نماینده ولی فقیه در استان قزوین بیان کرد: ما در عزت موحد هستیم، به ما می گویند عزت شما از کجاست؟ می گوییم «إِنَّ الْعِزَّةَ لِلَّهِ جَمِیعًا» یعنی هر چه عزت است متعلق به خداست، اگر ما برای عزت پیش هر کس دیگری غیر از خدا دست دراز کنیم، موحد نیستیم، خدا هم چند جا تاکید دارد «فإِنَّ الْعِزَّةَ لِلَّهِ جَمِیعًا»، بنابراین ما باید در عزت موحد باشیم.

رئیس شورای حوزه علمیه استان قزوین خاطرنشان کرد: خداوند در سوره منافقون می فرماید منافقین در بیرون شهر در میدان جنگ بودند، گفتند ما که عزیزترین هستیم وقتی به شهر برگردیم ذلیل ها را از شهر بیرون می کنیم، منظورشان از ذلیل ها پیغمبر و مومنین بود، خداوند در این جا فرمود «وَلِلَّهِ العِزَّةُ وَلِرَسولِهِ وَلِلمُؤمِنینَ وَلکِنَّ المُنافِقینَ لا یَعلَمونَ»، ممکن است کسی بگوید مگر قرار نبود عزت موحدانه دیده شود، پس این آیه چرا از عزت خدا، رسول خدا و مومنین سخن گفته است؟ پاسخ این است که هر چه عزت است فقط متعلق به خداست، رسول هم عزیز است، برای اینکه رسولِ خدایِ عزیز است، مومنین هم عزیز هستند، برای اینکه به عزت خدای عزیز و رسول عزیزش نصب شده اند، این منافات با توحید ندارد و این ها در طول هم قرار دارند و متاثر از هم هستند و یک مجموعه و منظومه با محوریت توحیدی عزت خدای متعال هستند.

حجت الاسلام والمسلمین تصریح کرد: برای مثال قرآن می فرماید «وَ أَعِدّوا لَهُم مَا استَطَعتُم مِن قُوَّةٍ»، یعنی هر نیرویی در قدرت دارید برای مقابله با دشمنان‌ آماده سازید، همین قرآن در جای دیگری می فرماید «أَنَّ الْقُوَّةَ لِلَّهِ جَمِیعًا» یعنی هر چه قوت است متعلق به خداست، سپس خدا به ما می گوید موشک هم بسازید، سلاح هم داشته باشید و دشمن را با سلاح خود بترسانید، اسم این را هم قوت گذاشته است، ما می گوییم از این آیه در می یابیم که اگر سلاح ما بوی خدا ندهد قوت ندارد، بنابراین قوتی که به خدا ربط پیدا نکند ارزشی ندارد

امام جمعه قزوین یادآور شد: شفاعت و کرامت هم همین طور هستند، همه چیز باید توحیدی باشد، ولایت هم باید توحیدی باشد، بنابراین اصل ولایت متعلق به خداست، بحث ولایت قرآن نیز مطرح است، خداوند در آیه ۱۹۶ سوره اعراف فرمود «إِنَّ وَلِیِّیَ اللَّهُ الَّذِی نَزَّلَ الْکِتَابَ وَهُوَ یَتَوَلَّی الصَّالِحِینَ» یعنی ولی من فقط خداست، همان کسی که کتاب را نازل کرد، معنای این آیه چنین است که این کتاب هم از ولایت خدا نشأت گرفته است.

وی تأکید کرد: نتیجه می گیریم فقط خدا ولی است، پیغمبر، امام و ولی فقیه مجری ولایت خدا هستند، قرآن نیز مجرای ولایت الهی است، یعنی ولایت خدا بر سفره قرآن حاضر شده و پیغمبر، ائمه و ولی فقیه مجریان ولایت خدا به حساب می آیند.

نماینده ولی فقیه در استان قزوین عنوان کرد: اگر ما انقلاب نمی کردیم، اگر ولی فقیه نداشتیم، اگر هر کس از راه می رسید خود را ولی و سرپرست ما قرار می داد، وقتی ما به آیه ۲۵۷ سوره بقره یعنی «اللَّهُ وَلِیُّ الَّذینَ آمَنوا یُخرِجُهُم مِنَ الظُّلُماتِ إِلَی النّورِ وَالَّذینَ کَفَروا أَولِیاؤُهُمُ الطّاغوتُ یُخرِجونَهُم مِنَ النّورِ إِلَی الظُّلُماتِ أُولئِکَ أَصحابُ النّارِ هُم فیها خالِدونَ» می رسیدیم چطور خود را توجیه می کردیم؟

رئیس شورای حوزه علمیه استان قزوین بیان کرد: خداوند در سوره مبارکه ابراهیم فرمود «کِتَابٌ أَنْزَلْنَاهُ إِلَیْکَ لِتُخْرِجَ النَّاسَ مِنَ الظُّلُمَاتِ إِلَی النُّورِ بِإِذْنِ رَبِّهِمْ إِلَی صِرَاطِ الْعَزِیزِ الْحَمِیدِ»، ولایت قرآنی و پیغمبری در این آیه جمع هستند، آیه ۲۵۷ سوره بقره و این آیه از سوره ابراهیم چسبیده به هم هستند، می گوییم خدایا چطور از ظلمات به سوی نور می رویم؟ خداوند می گوید به وسیله پیغمبر و کتاب از ظلمات به سوی نور می روید

وی خاطرنشان کرد: خداوند در قرآن می گوید این کتاب را نازل کردم که توسط این کتاب مردم را از تاریکی به نور بیاورم، پیغمبر در غدیر خم فرمود هر کس من ولی او هستم پس از من علی ولی اوست، سپس خدا آمد این را تایید کرد و فرمود «الیَومَ یَئِسَ الَّذینَ کَفَروا مِن دینِکُم فَلا تَخشَوهُم وَاخشَونِ الیَومَ أَکمَلتُ لَکُم دینَکُم وَأَتمَمتُ عَلَیکُم نِعمَتی وَرَضیتُ لَکُمُ الإِسلامَ دینًا فَمَنِ اضطُرَّ فی مَخمَصَةٍ غَیرَ مُتَجانِفٍ لِإِثمٍ فَإِنَّ اللَّهَ غَفورٌ رَحیمٌ» همین که پیامبر پایه ولایت امیرالمومنین (ع) را گذاشت خداوند این را گفت که امروز دینتان کامل شد، این ها جزو بدیهیات و ضروریات دین ما به حساب می آید.

امام جمعه قزوین تاکید کرد: جز اینکه با قرآن راهمان را ادامه دهیم راه دیگری نداریم، چون در این صورت است که به آرامش درونی و بیرونی می رسیم، کسی که از خدا فاصله بگیرد ولی ندارد، اولیا دارد، یعنی هر که از راه برسد ولی او می شود، هر که زورش برسد ولی او می شود، یک روز امریکا ولی اوست، یک روز یک قلدر، یک روز یک حزب، یک روز مال دنیا و یک روز شهرت ولی اوست، یک روز صندلی و مقام ولی اوست و تمام هم و غم او این است که یک موقعیت و مقامی پیدا کند.

نماینده ولی فقیه در استان قزوین یادآور شد: هر که از ولایت خدا فاصله گرفت و شیرینی ولایت خدا به ذائقه اش ننشست، ذائقه اش آلوده به ولایت های شیطانی می شود؛ وقتی نور را معنا می کنند، می بینیم که نور قرآن و اهل بیت (ع) یعنی منابع ولایت ما هستند، لمس ولایت و امامت با سخنرانی و مطالعه نمی شود، بلکه وقتی دل پاک شد انسان ولایت را لمس می کند، ما روایت داریم که این ها را بگوید، اگر روایت هم نداشتیم وقتی همین آیه «لَا یَمَسُّهُ إِلَّا الْمُطَهَّرُونَ» را کنار بیان نورانی رسول خدا قرار می دادیم که فرمود «إِنِّی تَارِکٌ فِیکُمُ اَلثَّقَلَیْنِ کِتَابَ اَللَّهِ وَ عِتْرَتِی أَهْلَ بَیْتِی وَ إِنَّهُمَا لَنْ یَفْتَرِقَا حَتَّی یَرِدَا عَلَیَّ اَلْحَوْضَ»، در می یافتیم این ها محال است از یکدیگر جدا شوند، همین جملات یعنی ولایت خدا و ائمه جدانشدنی هستند، بنابراین نور ولایت را با طهارت می توان چشید، بنابراین هم قرآن و هم ولی نور هستند.

رئیس شورای حوزه علمیه استان قزوین ادامه داد: در آیه ۳۵ سوره نور خداوند می فرماید «اللَّهُ نُورُ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ مَثَلُ نُورِهِ کَمِشْکَاةٍ فِیهَا مِصْبَاحٌ الْمِصْبَاحُ فِی زُجَاجَةٍ الزُّجَاجَةُ کَأَنَّهَا کَوْکَبٌ دُرِّیٌّ یُوقَدُ مِنْ شَجَرَةٍ مُبَارَکَةٍ زَیْتُونَةٍ لَا شَرْقِیَّةٍ وَلَا غَرْبِیَّةٍ یَکَادُ زَیْتُهَا یُضِیءُ وَلَوْ لَمْ تَمْسَسْهُ نَارٌ نُورٌ عَلَی نُورٍ یَهْدِی اللَّهُ لِنُورِهِ مَنْ یَشَاءُ وَیَضْرِبُ اللَّهُ الْأَمْثَالَ لِلنَّاسِ وَاللَّهُ بِکُلِّ شَیْءٍ عَلِیم» یعنی خدا نور وجودبخش آسمان ها و زمین است، داستان نورش به مشکاتی ماند که در آن روشن چراغی باشد و آن چراغ در میان شیشه‌ای که از تلألؤ آن گویی ستاره‌ای است درخشان، و روشن از درخت مبارک زیتون که با آنکه شرقی و غربی نیست، شرق و غرب جهان بدان فروزان است و بی‌آنکه آتشی برافروزد خود به خود جهانی را روشنی بخشد، پرتو آن نور حقیقت بر روی نور معرفت قرار گرفته است. و خدا هر که را خواهد به نور خود و اشراقات وحی خویش هدایت کند و این مثل ها را خدا برای مردم هوشمند می‌زند که به راه معرفتش هدایت یابند و خدا به همه امور داناست

امام جمعه قزوین تصریح کرد: در این آیه آمده خداوند هر کس را که بخواهد به نور خود هدایت می کند، شرایط این خواستنی شدن چیست؟ طاهر و پاک شدن است؛ در ادامه این سوره خداوند می فرماید هر کس را که خدا نورانی نکند و او را به وسیله قرآن و امام از ظلمات به نور نیاورد هیچ نوری ندارد.

رئیس شورای حوزه علمیه استان قزوین افزود: نورانیت یک طلبه به قرآن است؛ نورانیت یک طلبه به معرفتش به ولی و امامش بستگی دارد؛ امام زین العابدین (ع) کسی است که همراه حضرت زینب (س) در مجلس جشن یزید، یزیدیان را خوار و رسوا کرده اند، یعنی به معنای واقعی کلمه از ولایت دفاع کردند، حضرت زینب (س) به یزید می گوید ای یزید من کوچکی و حقارت تو را در میان این جمعیت انبوه به تو نشان می دهم، این در شرایطی است که ایشان اسیر یزید بوده است، حضرت زینب (س) به یزید فرمود بخدا تو نمی توانی یاد ما را محو کنی و از ذهن ها ببری، نمی توانی وحی را بمیرانی چرا که ما وصل به وحی هستیم.

وی عنوان کرد: امام زین العابدین (ع) نیز در این مجلس سخنرانی کرد و یزید عصبانی شد، سپس یزید به موذن گفت اذان بگو، امام زین العابدین (ع) از اذان موذن هم استفاده کرد و یک بار دیگر یزید را تحقیر کرد؛ امام زین العابدین (ع) به شخصی فرمود آیا تو قرآن می خوانی؟ گفت بله، حضرت فرمود سوره موسی و هارون یعنی سوره قصص را بخوان. شخص شروع به خواندن کرد تا اینکه به آیه ۵ رسید و خواند «وَنُرِیدُ أَنْ نَمُنَّ عَلَی الَّذِینَ اسْتُضْعِفُوا فِی الْأَرْضِ وَنَجْعَلَهُمْ أَئِمَّةً وَنَجْعَلَهُمُ الْوَارِثِین»، امام فرمود بایست، کافی است، خدا در این آیه فرموده ما اراده داشتیم که بر آن طایفه ضعیف و ذلیل کرده شده در آن سرزمین منّت گذارده و آنها را پیشوایان خلق قرار دهیم و وارث ملک و جاه فرعونیان گردانیم، در ادامه حضرت فرمود داستان ابرار و اهل بیت مانند داستان موسی و پیروان موسی است، در مقابل آن نیز دشمنان ما هم داستانشان مانند فرعون و پیروان اوست چقدر این از نظر محتوایی به زیارت وارث شباهت دارد.

نماینده ولی فقیه در استان قزوین بیان کرد: می گفتند در دهه ۴۰ شاه به امام خمینی (ره) پیغام داد که اگر دست از این مخالفت ها برنداری من چکمه های پدرم را می پوشم، یعنی خشونت رضاخان را به خرج می دهم، امام خمینی (ره) نیز به او پیغام داد که اگر تو چکمه های پدرت را پوشیدی من هم ذوالفقار جدم را به دست می گیرم، همه اینها به حدیث وارث و به سخنان امام سجاد (ع) شباهت دارد که ابرار و اهل بیت (ع) را به داستان موسی (ع) و پیروانشان شبیه دانست و دشمنان ائمه اطهار (ع) را نیز مانند داستان فرعون و پیروان او دانست.

رئیس شورای حوزه علمیه استان قزوین خاطرنشان کرد: خداوند در آیه ۶۷ سوره توبه درباره منافقین فرمود «المُنافِقونَ وَالمُنافِقاتُ بَعضُهُم مِن بَعضٍ یَأمُرونَ بِالمُنکَرِ وَیَنهَونَ عَنِ المَعروفِ وَیَقبِضونَ أَیدِیَهُم نَسُوا اللَّهَ فَنَسِیَهُم إِنَّ المُنافِقینَ هُمُ الفاسِقونَ»، به این معنا که منافقین صرفاً کنار هم چیده شده اند و با هم نیستند، این ها مدام با هم می ستیزند، خداوند در آیه ۴ همین سوره نیز درباره منافقین می گوید این ها مانند چوب خشک هستند، یعنی خیلی زود می شکنند، درختان زنده روی هم اثر می گذارند، آدم های زنده هم روی یکدیگر اثر می گذارند، منافقین مرده و چوب خشک هستند و اثری روی یکدیگر ندارند، درخت با ریشه هایش استوار است، اما منافقین که چوب خشک هستند ریشه ندارند و باید به جایی تکیه کنند.

امام جمعه قزوین اظهار کرد: در طول تاریخ همیشه منافقین به جایی تکیه داشته اند، زمان پیغمبر منافقین در مدینه به یهودیان تکیه می کردند و علیه پیغمبر کار می کردند، در دوران دفاع مقدس منافقین به صدام تکیه کردند، اکنون نیز تکیه منافقین به آمریکا، اسرائیل و صهیونیست هاست، این ها مانند چوب خشک هستند، صرفا کنار هم چیده شده اند و دل هایشان به هم ارتباطی ندارد.

وی ادامه داد: در ادامه خداوند در آیه ۷۱ سوره توبه در رابطه با مومنین می فرماید «وَالْمُؤْمِنُونَ وَالْمُؤْمِنَاتُ بَعْضُهُمْ أَوْلِیَاءُ بَعْضٍ یَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَیَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْکَرِ وَیُقِیمُونَ الصَّلَاةَ وَیُؤْتُونَ الزَّکَاةَ وَیُطِیعُونَ اللَّهَ وَرَسُولَهُ أُولَئِکَ سَیَرْحَمُهُمُ اللَّهُ إِنَّ اللَّهَ عَزِیزٌ حَکِیم» مومنین با ولایت خدا، ولایت پیغمبر و ائمه اطهار (ع) به هم متصل هستند، مومنین با ولایت فقیه در عصر غیبت به هم وصل می شوند.

نماینده ولی فقیه در استان قزوین تاکید کرد: برخی ولی را صرفا به معنای دوست می دانند، اما در اصل ولی به معنای دوست، خلیفه، سرپرست، حامی، ناصر و دلسوز است، ولی یک ظرفیتی دارد که معنای دوست هم در آن وجود دارد؛ اشتباه است که همه معانی را کنار بزنیم و فقط دوست را ببینیم، آن کسی که صرفا معنای خلیفه را ببیند و معانی دیگر را کنار بزند، آن هم کار خوبی نکرده است.

ولایت فقیه از کجا شروع شده است؟

انتهای پیام /

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =