پنجشنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱ |۱۱ رجب ۱۴۴۴ | Feb 2, 2023
نشست خبری همایش نکوداشت حضرت آیت الله موسوی اردبیلی

حوزه/ مراسم گرامیداشت ششمین سالگرد ارتحال حضرت آیت الله موسوی اردبیلی با موضوع «بازخوانی تربیت دینی در نظام آموزشی ما» برگزار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری حوزه، موسوی، رئیس دانشگاه مفید، در نشست خبری تشریح برنامه‌های گرامیداشت ششمین سالگرد ارتحال حضرت آیت الله موسوی اردبیلی با موضوع «بازخوانی تربیت دینی در نظام آموزشی ما» گفت: انتخاب این موضوع به خاطر ویژگی خاص حضرت آیت الله موسوی اردبیلی یعنی «معلم بودن» است؛ ایشان از دوران جوانی تا اواخر عمرشان به تعلیم و تربیت مشغول بودند.

وی با بیان اینکه تربیت دینی بدون تعلم در علوم جدید و تربیت علمی بدون توجه به تربیت دینی ممکن نیست، اظهار کرد: حضرت آیت الله موسوی اردبیلی همواره به این دو تأکید می‌کردند و شعار دانشگاه مفید یعنی «پای در سنت و رو به آینده» برگرفته از همین روش است.

رئیس دانشگاه مفید ادامه داد: ایشان در شخصیت آموزشی‌شان معتقد بودند که تعلیم و تربیت باید از درون بدنه جامعه اتفاق بیافتد و نباید از بالا و به صورت دستوری باشد و معلم باید در بین دانش آموزان باشد و کار تربیتی باید مردم نهاد باشد.

موسوی با اشاره به اینکه روش ایشان در تربیت دینی تعادل و افراط در تعادل بود و به هیچ وجه اهل کم گذاشتن در تربیت دینی و یا افراط در تربیت دینی نبودند، گفت: ایشان به عقلانی بودن تربیت دینی اعتقاد داشتند یعنی تربیت دینی به نحوی ارائه کنید که مورد قبول عقل باشد و اگر این شیوه در پیش گرفته شود عالمانه نیز می‌شود.

وی اضافه کرد: آیت‌الله موسوی اردبیلی تمامی فعالیت‌های آموزشی خودشان را به نام شیخ مفید بنا گذاشتند؛ زیرا ویژگی بارز شیخ مفید، رویکرد عقلانی او به دین بود؛ او بنیانگذار کلام شیعه و چهره عقلانی اندیشه شیعی محسوب می‌شود و به این دلیل مرحوم موسوی اردبیلی به او علاقه داشت.

حجت‌الاسلام ‌والمسلمین محمدرضا یوسفی، نیز در این نشست عنوان کرد: در همایش‌هایی که هرساله در بزرگداشت آیت الله موسوی اردبیلی برگزار می‌شود دو ویژگی رعایت شده است اول اینکه دغدغه آیت‌الله موسوی اردبیلی باشد و دوم یکی از مسایل مطروحه کشور باشد.

وی ادامه داد: همواره موضوع تربیت دینی موردحضرت آیت‌الله موسوی اردبیلی بوده است به همین خاطر ۱۰ سال قابل از انقلاب اسلامی شروع به تاسیس مدارس مفید کردند تا انسان‌های کارآمد و دینی، تربیت کنند.

وی عنوان کرد: یکی از دغدغه های انقلاب این بود که بتوانیم انسان هایی با این دو ویژگی تربیت کنیم و در همین راستا حضور معلم‌های پرورشی، کتب دینی، نمازجماعت و... مورد توجه قرار گرفت؛ اما فاصله زیادی با چیزهایی که تصور می‌شد وجود دارد.

حجت‌الاسلام ‌والمسلمین یوسفی با اشاره به اینکه این همایش پنجشنبه، دهم آذر ماه ۱۴۰۱ از ساعت ۰۸:۳۰ الی ۱۲:۰۰ با موضوع در محل دانشگاه مفید برگزار می‌شود، گفت: این مراسم‌ با پیام یکی از مراجع و سخنرانی یکی از شخصیت های برجسته حوزوی آغاز می‌شود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 10 =