دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ |۲۸ جمادی‌الاول ۱۴۴۵ | Dec 11, 2023
همایش بزرگداشت امام خمینی در نجف اشرف با حضور علما و اساتید حوزه

حوزه/ مراسم بزرگداشت سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی از سوی موسسات حوزوی و دینی نجف اشرف و نماینده مقام معظم رهبری در عراق با حضور علما و فضلای حوزه­‌های علمیه نجف اشرف و قم مقدسه در دانشگاه کوفه برگزار شد.

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری حوزه، همایش بزرگداشت سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی (قدس سره) از سوی موسسات حوزوی و دینی نجف اشرف و نماینده مقام معظم رهبری در عراق و همچنین نمایندگی‌های سیاسی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در این کشور با حضور علما و فضلای حوزه‌های علمیه نجف اشرف و قم مقدسه، مسئولان سیاسی دو کشور، اساتید، طلّاب، دانشجویان و نخبگان عراقی در دانشگاه کوفه برگزار شد.

در این مراسم پیام حضرت آیت‌الله بشیر نجفی از مراجع تقلید عراق توسط حجت‌الاسلام و المسلمین شیخ علی نجفی فرزند ایشان قرائت شد.

در پیام حضرت آیت الله بشیر نجفی آمده است: علمای اسلام در دوران غیبت علاوه بر تبیین معارف اسلام، در مواجهه سیاسی، رهبری مردم را برعهده گرفتند و در برابر دشمنان، عزّت مسلمانان را تأمین کردند و در سده اخیر امام خمینی (ره) در اوج درجات فقهی، اصولی، تفسیری و علمی عزّت را به دنیای اسلام بازگرداند و معارف اسلام و اهلبیت علیهم‌السلام را احیا کرد.

همچنین آیت الله اعرفی مدیر حوزه های علمیه در سخنانی ضمن ابراز امیدواری نسبت به تقویت روابط و حرکت به سمت تمدن اسلامی، بر ضرورت صف‌بندی واحد حوزه علمیه نجف و حوزه علمیه قم در برابر دشمنان تأکید کرد و سپس برخی از جوانب شخصیت امام خمینی (ره) را برشمرد.

مدیر حوزه های علیمه افزود: امام خمینی (ره) توانست گفتمان جدیدی در عالم ایجاد کند. گفتمان امام (ره)، گفتمان تجدید تمدن اسلامی بود. امام دین را دین فرهنگ و تمدن و پیشرفت جامعه معرفی نمود.

آیت الله اعرافی ادامه داد: حضرت امام (ره) نه رویکرد تحجّری داشت و نه رویکردی غرب‌زده، بلکه قائل بود دنیای اسلام میتواند با تکیه بر عناصر ثابت و انعطاف در عناصر متغیر، در همه اعصار قوانین الهی را محقّق نماید.

وی افزود: امروز هم در دنیای اسلام محتاج این گفتمان هستیم. امروز هم محتاج وحدت اسلامی هستیم. البته نه به معنای از دست دادن ارکان مذهبی. ما نیازمند بازگشت به اسلام ناب و گفتمان امام خمینی( ره) هستیم.

در ادامه آیت‌الله سید مجتبی حسینی، نماینده مقام معظم رهبری در نجف اشرف گفت: اولین هدف از بزرگداشت حضرت امام، شکر نعمت وجود امام خمینی (ره) است که به برکت این نعمت، توانستیم مجدد به دین برگردیم. همان‌گونه که شهید صدر (ره) گفت امام خمینی (ره) آرزوی انبیاء را محقّق ساخت.

وی ادامه داد: دومین هدف این است که با اینگونه مراسم‌ها، به‌یاد آوریم که کجا بودیم و الان کجا هستیم؟ در دنیای اسلام متفرق بودیم و دین را نمی‌شناختیم و عزّت نداشتیم. سومین هدف آن است که امام خمینی (ره) الگویی را برای ما ایجاد کردند و حجت را برای شخصیت‌های سیاسی، دینی، حوزوی و نخبگان تمام کردند و نشان دادند که میتوان کاملاً با مردم مرتبط بود.

در انتهای همایش محمد کاظم آل‌صادق، سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق با اشاره به شخصیت حضرت امام (ره) اظهارداشت: امام مرعوب قدرتها و هیمنه‌های فریبنده آنها نشد و به اسلام اصیل بازگشت. در دوران نفوذ آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها، امام خمینی (ره) دخالتهای بیگانگان را محکوم کرد و باعث شد مردم زمام امور را در دست داشته باشند و علمای دین هم راهبری جامعه را در دست بگیرند. امام (ره) به جوانان اعتماد کرد و در برابر شرق و غرب ایستاد و نگاه مادی به انسان و دنیا را محکوم دانست.

وی در پایان گفت: امروز دنیای اسلام به عزت و استقلال خود بازگشته است و در ایران، عراق، لبنان، فلسطین و سوریه به قدرت رسیده است. امام خمینی (ره) نظریه ولایت فقیه را به عنوان نظریه‌ای پیشرو در نجف اشرف پایه‌ریزی کرد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 2 =