دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ |۲۸ جمادی‌الاول ۱۴۴۵ | Dec 11, 2023
نشست خبری حجت الاسلام والمسلمین شهریاری دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی از حضور ۱۱۰ میهمان خارجی از ۴۱ کشور جهان در سی و هفتمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری حوزه از تهران، نشست خبری سی و هفتمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی با عنوان «همکاری‌های اسلامی برای دستیابی به ارزش‌های مشترک» با حضور حجت الاسلام والمسلمین حمید شهریاری دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در سالن همایش شهید ماموستا شیخ الاسلام دانشگاه مذاهب اسلامی برگزار شد.

حجت الاسلام و المسلمین شهریاری در این نشست خبری ضمن تبریک ایام هفته وحدت، گفت: در آستانه برگزاری سی و هفتمین کنفرانس وحدت اسلامی با عنوان «همکاری‌های اسلامی برای دستیابی به ارزش‌های مشترک» هستیم؛ ارزش‌های مشترک ارزش‌هایی است که در قرآن کریم به جهانیان عرضه شده، کتابی که هدایت کل بشریت را به انجام رسانده است.

وی افزود: ارزش‌هایی چون نیکوکاری و تقوای الهی از جمله ارزش‌هایی است که قرآن به همکاری حول محور آن دعوت کرده است؛ به همین مناسبت ما این عنوان را برای کنفرانس سی و هفتم انتخاب کردیم.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی تصریح کرد: دوستی و محبت با مسلمانان،همزیستی مسالمت آمیز با پیروان ادیان دیگر و مقاومت در برابر طاغوت از دیگر ارزشهایی است که قرآن ما را به آن دعوت کرده است.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی اظهار کرد: دولت سیزدهم این هدیه به ارمغان آورده که کشورهای اسلامی همکاری بیشتری با یکدیگر داشته باشند و این مهم امنیت کشورهای اسلامی را به دنبال دارد.

شهریاری اظهار کرد: التزام به عهد و پیمان و همکاری با یکدیگر، دو اصلی است که قرآن کریم بر آن تاکید کرده و ما هم مقید به آن هستیم.

وی افزود: در همین راستا پیمان‌های منطقه ای و فرامنطقه ای که با مدیریت جمهوری اسلامی ایران در سال گذشته شکل گرفته است، امیدی ایجاد کرد که کشورهای اسلامی می‌توانند به سمت امت واحده پیش بروند.

شهریاری در همین خصوص ادامه داد: ما به دنبال ارزش‌هایی هستیم که در تقابل با لیبرالیسم غربی است و انسان را موجودی دارای کرامت معرفی می کند؛ از جمله این ارزشها خانواده است که امروز مورد هدف دشمنان قرار گرفته است.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی خاطر نشان کرد: ما با تمرکز زدایی از کنفرانس وحدت اسلامی و طراحی کنفرانس‌های منطقه‌ای و موضوعی و محتوایی این توفیق را داشته ایم که بتوانیم کنفرانس‌های متنوعی را در سطح استانی و در سطح کشورهای منطقه و اسلامی و جهانی، طراحی و اجرا کنیم.

دبیرکل مجمع تقریب گفت: از جمله کنفرانس‌های منطقه‌ای که طی سنوات اخیر در مجمع تقریب مذاهب اسلامی، برگزار شد، کنفرانس منطقه ای کردستان با مرکزیت سنندج، کنفرانس منطقه‌ای گلستان با مرکزیت گرگان و کنفرانس منطقه‌ای آذربایجان غربی با مرکزیت ارومیه بود.

وی افزود: در کنفرانس‌های منطقه‌ای ما این توفیق را داریم که بالغ بر هفتصد، هشتصد نفر از میهمانانی را که از استانها امکان حضور آنان در کنفرانس وحدت پیشین نبوده است، دعوت به عمل بیاوریم تا ائمه جمعه و جماعات، علما و فرهیختگان و اندیمشندان بتوانند در کنفرانس‌های استانی شرکت کنند.

شهریاری ادامه داد: علاوه بر سه کنفرانس منطقه ای مذکور یک کنفرانس هم در عراق برگزار کردیم. کنفرانس وحدت اسلامی منطقه ای این مزیت را دارد که با حضور مقامات درجه یک کشورها برگزار می‌شود. در کنفرانس منطقه‌ای وحدت در عراق بالغ بر هزاران نفر از اندیشمندان و علما حضور پیدا کردند.

وی در ادامه به تشریح برنامه های سی و هفتمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی پرداخت و گفت: این کنفرانس از نهم تا یازدهم به صورت حضوری برگزار می شود و بخش وبیناری آن از فردا ششم مهرماه از بستر نت و فضای مجازی پخش خواهد شد.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی اظهار کرد: مراسم افتتاحیه سی و هفتمین کنفرانس وحدت اسلامی، صبح روز یکشنبه نهم مهرماه با حضور رئیس جمهور در سالن اجلاس سران برگزار خواهد شد.

شهریاری تصریح کرد: برای میهمانان سی و هفتمین کنفرانس وحدت اسلامی ملاقات‌هایی با مسئولین نظام جمهوری اسلامی ایران از جمله رهبر معظم انقلاب و وزیر امور خارجه تربیت داده‌ایم.

وی در همین خصوص ادامه داد: میهمانان همچنین با حضور در مراکز علمی کشور از جمله رآکتور هسته ای با بخش‌هایی از پیشرفت‌های فناوری کشور آشنا خواهند شد.

دبیرکل مجمع تقریب اذعان کرد: مدعوین کنفرانس امسال شامل ۱۱۰ نفر از ۴۱ کشور در سطح عالی و ۱۱۰ نفر از نخبگان و اندیشمندان داخلی کشور از جمله ائمه جمعه و جماعات، دستگاه‌های فرهنگی و همچنین بانوان فرهیخته هستند.

وی در ادامه به تشریح برنامه‌های غیرحضوری کنفرانس وحدت پرداخت و گفت: بخش وبیناری از بسترهای شبکه‌های اجتماعی کار خود را از فردا آغاز خواهد کرد و تا پایان روز سه شنبه یازدهم مهرماه ۱۶ وبینار با سخنرانی حداقل ۱۶ نفر از بستر آپارات و سایت مجمع تقریب پخش خواهد شد و نخبگان جهان اسلام ، شخصیت‌های علمی و فرهنگی از سازمان مختلف دولتی و مردم نهاد در این وبینارها نقطه نظرات خود را پیرامون موضوع امسال کنفرانس وحدت مطرح خواهند کرد.

شهریاری با بیان اینکه در کنفرانس وحدت امسال همچنین دو نشست مهم خواهیم داشت، اظهار کرد: یک نشست با ۱۱۰ نفر از فرهیختگان داخلی داریم که ائمه جمعه و نخبگان و علمای استانی از ۶۰ شهر در آن حضور پیدا خواهند کرد و در مورد اشتراکات و قومیتهای مختلف کشور بحث و گفت‌وگو خواهیم کرد.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی ادامه داد: نشست هم اندیشی دیگری هم با میهمانان خارجی خواهیم داشت که در این نشست، بیانیه پایانی کنفرانس ۳۷ هم قرائت خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه روز دهم مهر نشست عمومی کنفرانس را برگزار خواهیم کرد، گفت: نحوه چینش برنامه‌ها به گونه‌ای طراحی شده تا بتوانیم استفاده حداکثری از میهمانان داشته باشیم.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی خاطر نشان کرد: در کنفرانس وحدت امسال همچنین از ۱۵ کتاب در زمینه تقریب، وحدت، فقه مقارن و ... با حضور رئیس جمهور رونمایی خواهد شد.بالغ بر ۲۰۵ مقاله را از ۲۰ کشور مختلف از جمله مصر، الجزایر، تونس و ... به زبانهای مختلف دریافت کرده‌ایم که مجموعه ای از خلاصه مقالات در وبگاه کنفرانس عرضه می‌شود؛ از این تعداد مقاله ۱۵۴ مقاله به زبان فارسی، ۳۰ مقاله به زبان عربی، ۱۵ مقاله به زبان انگلیسی و ۴ مقاله به زبان ترکی و مابقی به زبان‌های دیگر است.

وی ابراز امیدواری کرد: کنفرانس‌های وحدت در کنار اقدامات دولت برای همکاری با کشورهای اسلامی بتواند بر مبنای عنوانی که برای کنفرانس وحدت امسال انتخاب کرده است به این همکاری‌ها کمک کند و بتوانیم با همکاری مسلمانان کشورهای دیگر نظریه امت واحده را دنبال و به اتحادیه کشورهای اسلامی برسیم.

شهریاری در پایان به تشریح محورهای سی و هفتمین کنفرانس وحدت اسلامی برای حضار پرداخت و از معاونین خود و دیگر کارکنان مجمع تقریب، دانشگاه مذاهب اسلامی و کلیه دست‌اندرکاران برگزاری کنفرانس قدردانی کرد.

انتهای پیام

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 15 =