جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۹ | Aug 7, 2020
رونمایی از كتاب مسجد آبی آلمان

حوزه/ کتاب «مسجد آبی آلمان» در ۶۰۸ صفحه به زبان فارسی نوشته شده و دارای ۱۱۰ سند تاریخی و بیش از ۷۰۰ قطعه تصویر و چهار فصل اصلی با عناوین «مسجد و مرکز اسلامی هامبورگ درگذر تاریخ»، «اهداف و رسالت ها»، «ارتباطات مسجد و مرکز اسلامی» و «فعّالیت ها و خدمات» می باشد.

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری«حوزه»، آیین رونمایی از كتاب نفیس «مسجد آبی آلمان؛ تاریخ مسجد امام علی علیه السلام و مرکز اسلامی هامبورگ» برگزار گردید. این کتاب که به قلم حجت الاسلام حمیدرضا ترابی به رشته تحریر درآمده، به غیر از بخش های ضمائم، اسناد و مدارک تاریخی و نیز آلبوم تصاویر؛ مقدمه ای درباره آلمان و چهار فصل اصلی تحت عناوین «مسجد و مرکز اسلامی هامبورگ درگذر تاریخ»، «اهداف و رسالت ها»، «ارتباطات مسجد و مرکز اسلامی» و «فعّالیت ها و خدمات» دارد.

کتاب «مسجد آبی آلمان» در 608 صفحه به زبان فارسی و در قطع رقعی توسط انتشارات مرکز اسلامی هامبورگ و آکادمی اسلامی آلمان منتشر و در اختیار علاقمندان قرار داده شد. شایان ذکر است این کتاب دارای 110 سند تاریخی و بیش از 700 قطعه تصویر است.

مراسم رونمایی از كتاب «مسجد آبی آلمان» در تاریخ شنبه 10 اکتبر 2015 (18 مهرماه) با حضور جمعی از میهمانان و پیش­کسوتان مسجد، علما و روحانیون منطقه، نمایندگان و فعّالان مراکز شیعی آلمان و نیز چهره ‌های فرهنگی، دانشگاهی و برخی از تجّار و بازرگانان مؤمن در سالن گفت و گوی ادیان و مذاهب مرکز اسلامی هامبورگ برگزار گردید.

این مراسم شامل برنامه­ های متنوعی از جمله قرائت قرآن کریم، پخش کلیپ تصویری از فعّالیت­های پنجاه ساله­ مرکز اسلامی هامبورگ، ارائه گزارشی از روند تألیف و چاپ کتاب توسط مؤلّف محترم، سخنرانی­ های کوتاهی توسط برخی از قدمای مسجد، آئین ویژه رونمایی از کتاب «مسجد آبی آلمان»، قرائت بخش هایی از کتاب به همراه نمایش دیجیتالی عکس­های کتاب، سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین رمضانی امام و مدیر مرکز اسلامی و در پایان تقدیر و تشکر از دست اندرکاران تولید کتاب و نیز برخی از پیش­کسوتان مسجد بود.

در ابتدای این مراسم حجّت الاسلام ترابی مدیر آکادمی اسلامی، به ارائه گزارشی از روند تألیف و چاپ کتاب پرداخته و افزود: به لطف الهی پس از سه سال و اندی تلاش علمی، سرانجام کتاب «مسجد آبی آلمان» آماده و به زیور طبع آراسته گردید. این کتاب نه تنها تاریخ مسجد امام علی علیه السلام و مرکز اسلامی هامبورگ، بلکه در حقیقت تاریخ حضور اسلام اهل البیت در اروپاست و مخاطبین اصلی آن محققین و پژوهشگران مسلمان و غیرمسلمان می باشند.

بدون شک این کتاب نتیجه عملکرد قدما و پیش کسوتان مسجد امام علی علیه السلام است. این یک باور قرآنی است که در روز قیامت پرونده اعمال ما را به دست ما می دهند. حال پرونده اعمال برخی را به دست راست آنها می دهند و پرونده برخی به دست چپشان یا از پشت سر به آنها داده می شود. از خدای متعال مسألت می کنیم که پرونده عمل ما به واسطه خدمتی که به امام علی علیه السلام در این مسجد آسمانی کرده و می نماییم، درخشان باشد و به دست راستمان داده شود.

امروز با توجه به اینکه پنجاه سال از بنای این مسجد می­گذرد، نه تنها این مسجد کهنه نشده؛ بلکه بلکه افراد بی­شماری از گوشه و کنار دنیا دل به این مرکز اسلامی بسته اند و این نشان از زنده بودن این مسجد دارد. وقتی مسئولین آلمانی از این مرکز تقاضا می کنند که حتی در برنامه های هفته اروپا سهم داشته باشد، نقش وحدت آفرین این مسجد در کثرت فرهنگی منطقه نمایان می گردد و معلوم می شود که این مسجد اعتدالی و عقلانی و معنوی چه جایگاهی در اروپا دارد.

در ادامه برنامه برخی از قدمای مسجد همچون آقایان اقبال، خلیق تهرانی، فرهادیان، حیدرنامی، وِلادی و نیز بانوان محترم سرکار خانم عماری، خانم رضویان و خانم عطارباشی، ضمن ابراز خرسندی از چاپ و تولید این اثر ماندگار، هر یک به نوبه نکاتی را در مورد تاریخ درخشان مرکز اسلامی هامبورگ بیان نمودند.

 

 

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 8 =
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8