چهارشنبه ۱۳ فروردین ۱۳۹۹ |۷ شعبان ۱۴۴۱ | Apr 1, 2020
تصاویر/ درس خارج آیت الله العظمی سبحانی در سال تحصیلی جدید

حوزه/ حضرت آیت الله سبحانی بر لزوم توجه به مشترکات فریقین تاکید کردند و گفتند: علمای اسلام بدانند رفع مشکلات کشورهای اسلامی جز با کلمه وحدت محقق نمی شود و بر این اساس علمای فریقین گردهم آیند و آیه ۱۰۳ سوره آل عمران را تحقق بخشند.

به گزارش خبرگزاری «حوزه» حضرت آیت الله سبحانی صبح امروز در درس خارج فقه با اشاره به آیه 103 سوره آل عمران «وَاعْتَصِمُواْ بِحَبْلِ اللَّهِ جَمِيعًا وَلاَ تَفَرَّقُواْ وَاذْكُرُواْ نِعْمَةَ اللَّهِ عَلَيْكُمْ إِذْ كُنتُمْ أَعْدَاء فَأَلَّفَ بَيْنَ قُلُوبِكُمْ فَأَصْبَحْتُم بِنِعْمَتِهِ إِخْوَانًا وَكُنتُمْ عَلَىَ شَفَا حُفْرَةٍ مِّنَ النَّارِ فَأَنقَذَكُم مِّنْهَا كَذَلِكَ يُبَيِّنُ اللَّهُ لَكُمْ آيَاتِهِ لَعَلَّكُمْ تَهْتَدُونَ»، اظهار داشتند: امروز نیاز مسلمانان در این آیه جمع است؛ متاسفانه امروز جنگ و خونریزی و آدم کشی و از بین بردن زیرساخت ها فقط در کشورهای اسلامی نظیر سوریه است در حالی که در کشورهای غیراسلامی این گونه نیست.

ایشان با اشاره به اینکه اسلام برای خروج از تفرقه راهکار ارائه کرده است، تصریح کردند: قرآن در تشبیهی خاص می فرماید امت متفرق مانند انسانی است که در درون چاه بیافتد؛ اگر انسانی در درون چاه باشد راه نجاتش این است که ریسمانی را دراز می کند و چنگ می زند و بالا می آید.

معظم له تصریح کردند: از نظر قرآن، مسلمانان متفرق همچون کسانی هستند که در درون چاه افتاده اند و اگر بخواهیم نجات پیدا کنیم باید به حبل وحدت چنگ بزنیم تا تمام مشکلات رفع شود اما این مسئله در گروی گوش شنوا و نگاهی بینا است.

این مرجع تقلید بر لزوم اجتماع علمای فرق مختلف در راستای تقریب مذاهب و وحدت کشورهای اسلامی تاکید کردند و افزودند: در این اجتماع نباید مسائل سیاسی مطرح باشد زیرا امیدی به سیاستمداران دنیا نیست و آنها به دنبال دستیابی به منافع خود هستند.

حضرت آیت الله سبحانی تصریح کردند: علمایی که دل آنها برای اسلام می سوزد باید مشکل را رفع کنند و این گونه نباشد که کناری باشند و علیه یکدیگر سخن بگویند.

ایشان بر لزوم توجه به مشترکات فریقین تاکید کردند و افزودند: علمای اسلام در مصر و کشورهای دیگر اسلامی گردهم آیند و درباره این آتش افروزی ها که روز به روز دامنه آن بیشتر است، چاره اندیشی کنند.

حضرت آیت الله سبحانی تصریح کردند: علمای اسلام بدانند وضعیت امروز کشورهای اسلامی همچون شرایط کسی است که در درون چاه افتاده و نجات جز با کلمه وحدت محقق نمی شود و بر این اساس علمای فریقین گردهم آیند و آیه 103 سوره آل عمران را تحقق بخشند.

ایشان همچنین بر لزوم پرهیز از دوقطبی سازی در کشور تاکید کردند و گفتند: اگر جدال  در میان عقلا، وزرا و نویسندگان باشد موجب دوقطبی کردن جامعه می شوند اما اگر بخواهند نجات پیدا کنند باید بدانند محور واحد ؛ اسلام، قانون اساسی و رهبری است تا همه مسائل رفع  شود.    

انتهای پیام/313/33

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 8 =