پنجشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹ | May 28, 2020
حجت الاسلام محمدی گلپایگانی رئیس دفتر رهبری

حوزه/ رئیس دفتر مقام معظم رهبری با اشاره به این که بزرگ ترین عامل اشاعه فحشاء در جامعه قبل از انقلاب، دربار پهلوی بود، گفت: نظام شاهنشاهی و به خصوص حکومت پدر و پسر پهلوی خبیث، کمر به هدم اسلام بسته بودند و واقعا می خواستند ریشه اسلام، تشیع، دین و اعتقاد را از بنیان بکنند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری «حوزه»، حجت الاسلام والمسلمین محمدی گلپایگانی صبح امروز در آئین تودیع و معارفه مدیر جامعه الزهرا(سلام الله علیها) که در تالار بیداری اسلامی این مرکز حوزوی برگزار شد، با اشاره به این که کلمه معارفه معنا ندارد، زیرا افراد ناشناس نیستند که بخواهند شناسایی شوند، اظهار داشت: سنگری با سنگری عوض شده و شخصیتی رفته و مسئولیت دیگری خواهد داشت و شخصیتی جای او را پر خواهد کرد؛ آنچه مسلم است نقش عظیم روحانیت در تبیین معارف اهلبیت(ع) در طول تاریخ است. 

وی بر لزوم شناسایی و معرفی اعاظم و بزرگان حوزه تاکید کرد و گفت: بعد از غیبت صغری، شخصیت های والای روحانی نظیر شیخ مفید، شیخ طوسی، علامه حلی، شهیدین، شیخ انصاری و آخوند خراسانی آثار اهلبیت(ع) را سینه به سینه در کتاب های مختلف نوشتند و گفتند و تدریس کردند.

رئیس دفتر مقام معظم رهبری افزود: علمای شیعه در طول تاریخ نقش بسیار بزرگی در انتقال معارف اهلبیت داشتند و اگر حضرت امام در خرداد 1342، توانستند این انقلاب عظیم و این حرکت بزرگ را به ثمر برسانند و این جنبش عظیمی که جهان را تکان داد به همراهی ملت رهبری کنند، دفعتا رخ نداده است.

*انقلاب اسلامی حاصل زحمات طاقت فرسای دانشمندان بزرگ تشیع است

حجت‌الاسلام‌ والمسلمین گلپایگانی تصریح کرد: انقلاب اسلامی حاصل زحمات طاقت فرسای دانشمندان بزرگ تشیّع در گذشته بوده است و هنر حضرت امام این بود که آن قوه را به فعلیت رساندند.

وی افزود: لازم است کسانی که در حوزه علمیه تحصیل می کنند، بخشی از اوقات خود را در سیر و مطالعه بزرگان و علمای گذشته حوزه سپری کنند.

رئیس دفتر مقام معظم رهبری با بیان اینکه علمای بزرگی در طول تاریخ به شهادت رسیدند، گفت: مرحوم علامه امینی مولف کتاب الغدیر کتابی با عنوان «شهداء الفضیله» دارد و اسامی  400 روحانی بزرگواری که به جرم تشیع و نشر معارف اهل بیت(ع) به شهادت رسیدند را مکتوب کرده است.

*نسبت به شناخت شهدای روحانی وظیفه داریم

حجت‌الاسلام‌ والمسلمین گلپایگانی با اشاره به اینکه در طول دوران انقلاب اسلامی بیش از 2500 طلبه شهید دادیم، گفت: این شهیدان درس و بحث را رها کرده و جبهه ها را نور داده و هم پای رزمندگان دیگر، سنگر به سنگر رزمندگان را هدایت کرده و با خون خود، میدان جنگ را سیراب کردند؛ ما نسبت به این امر وظیفه داریم و امام خمینی(ره) در این زمینه فرمایشات زیادی دارند. 

*حکومت پدر و پسر پهلوی کمر به هدم اسلام بسته بود

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه نظام شاهنشاهی و به خصوص حکومت پدر و پسر پهلوی خبیث کمر به هدم اسلام بسته بودند و واقعا می خواستند ریشه اسلام، تشیع، دین و اعتقاد را از بنیان کنند، گفت: همین رضاخان لعنتی، اول کارش خدمت مرحوم آیت الله العظمی شیخ عبدالکریم یزدی می آمد و می گفت من مقلد شما هستم؛ پای برهنه دنبال دسته جات عزاداری می رفت و سینه می زد و هیات ایجاد می کرد، اما وقتی به ترکیه رفت و در آن دوره فشرده چهل روزه شرکت کرد و به ایران برگشت، کمر بست به نابودی هرآنچه که رنگ و بوی دین داشت. 

رئیس دفتر مقام معظم رهبری افزود: حضرت امام نقل می کنند مرحوم آیت الله مصدوقی روضه ای داشتند که قبل از اذان صبح شروع می شد و به اذان صبح ختم پیدا می کرد؛ یعنی حتی نمی توانستند تا طلوع آفتاب صبر کنند تا دیگران متوجه شوند.

*پهلوی به دنبال نابودی نسل زنان با فحشاء و منکرات بود

حجت‌الاسلام‌ والمسلمین گلپایگانی با اشاره به اینکه داستان قتل مسجد گوهرشاد به دلیل حجاب رخ داد، اظهار داشت: رژیم پهلوی می خواست نسل زنان را با ترویج فحشاء و منکرات نابود کنند؛ همین کاری که امروز دنیای استکبار در حال انجام آن است.

*بزرگ ترین عامل اشاعه فحشاء دربار پهلوی بود

وی با بیان اینکه روند نابودی دین در زمان رضاشاه را پسرش با کارهای خود ادامه داد، ابراز داشت: یکی از کارهای پهلوی این بود که مناصب مهم حکومتی را به دست غیر مسلمان سپرد؛ نخست وزیرش، وزیر دربارش و پزشک دربارش بهایی بودند و هرچه رنگ و بوی دینی داشت مخالفت می کرد و بزرگ ترین عامل اشاعه فحشاء دربار پهلوی بود.

*اگر انقلاب نشده بود، اسلام تمام بود

رئیس دفتر مقام معظم رهبری بر لزوم مطالعه اعترافات وابستگان به پهلوی تاکید کرد و گفت: اگر این انقلاب به وجود نمی آمد و پیروز نمی شد و این بساط شیطانی برچیده نمی شد، امروز اسلام تمام شده بود و همه چیز از بین رفته بود.

*رسالت خواهران طلبه

حجت‌الاسلام‌ والمسلمین گلپایگانی در ادامه به تبیین رسالت طلاب جامعه الزهرا پرداخت و گفت: رسالت بزرگ بانوان و خواهران محترم که نیمی از جمعیت کشور را تشکیل می دهند این است که معارف اهلبیت را خوب فرا بگیرند و به دیگران منتقل کنند. 

وی با تاکید بر این که پذیرش، آمادگی و فراهم شدن وسایل تحصیل برای طلاب جامعه الزهرا ارزان تمام نشده، گفت: دانشمندانی و اساتیدی هستند که برای تحصیل طلاب وقت می گذارند؛ امام خمینی(ره) که موسس این تشکیلات بودند در همان ابتدا کسانی که چشم و چراغ حوزه علمیه بودند را به عنوان اعضای هیئت موسس انتخاب کردند؛ خداوند ان شاء الله درجات آیات موسوی اردبیلی، مشکینی و شرعی را متعالی کند.

رئیس دفتر مقام معظم رهبری افزود: امام راحل می دانستند نقش خواهران در تربیت نسل جوان و فرزندان آینده این مملکت تا چه اندازه زیاد است.

*امروز در مقابل دنیا فقط می گوییم اسلام!

حجت‌الاسلام‌ والمسلمین گلپایگانی با تاکید بر اینکه ما امروز در مقابل دنیا فقط یک حرف می زنیم و آن اسلام است، اظهار داشت: امروز می گوییم زن مسلمان می تواند مومن، متدین و پایبند به عقاید باشد و به احکام دینی عمل کند و دانشمند نیز باشد.

*دین و حجاب مانع ترقی زنان نیست

وی تصریح کرد: ؛ یکی از حرف هایی که آنها می زدند و می زنند این است که دین و حجاب با علم و دانش سازگار نیست؛ امروز در کشور ما بعد از 37 سال چه شخصیت های خانمی در رشته های مختلف تربیت شده اند و زنان ما از بهترین پزشکان، جراحان و مهندسان و محصلان هستند و معلوم می شود حجاب و اعتقادات نمی تواند مانع باشد بلکه لازم است حتما باشد.

*در جریان انتخابات آمریکا بخشی از اسرار را فاش کردند

وی با تاکید بر اینکه در دنیای آلوده غرب به زنان به شکل یک ابزار برای هوسرانی نگاه می کنند و چه افتضاحاتی درست کرده اند، ابراز داشت: در همین داستان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا خودشان اسرار یکدیگر را برملا کردند و تازه بخشی از آنها را گفتند.

*امروز اداره دنیا دست اراذل است

وی افزود: امروز دست اداره دنیا در دست اراذل و افراد شهوتران و هوسران است که بخشی از اسرار را در جریان انتخابات برملا کردند و بقیه آنها نیز همین هستند و این مسئله خلاف فلسفه خلقت است.

رئیس دفتر مقام معظم رهبری تصریح کرد: ما الحمدلله در سایه نظام مقدس اسلامی که خدا را به حق محمد و آل محمد قسم می دهیم ان شاء الله به دست صاحب واقعیش برسد و روزی این پرچم در دست توانای امام زمان(عج) قرار بگیرد و ریشه همه مفاسد کنده شود، فضیلت، شرف، سنگینی، آبرو و متانت و همه چیز است.

*چشم و گوش همه باید به دهان رهبر باشد و بس!

وی افزود: نمی خواهم بگویم در این کشور نا به سامانی وجود ندارد چرا که وجود دارد اما امروز باید یک حرف زد و آن این است که چشم و گوش همه ما باید به دهان رهبر ما باشد و بس. 

* زمانی که رهبری داریم، جای نگرانی نیست

حجت‌الاسلام‌ والمسلمین گلپایگانی با اشاره به اینکه دیگران می آیند و می روند و خدمت می کنند، گفت: خداوند مرحوم آیت الله رفسنجانی و دیگران را رحمت کند اما تا زمانی که رهبری و بزرگانی داریم که با هوش بسیار و چشم بیدار، حوادث را قبل از اتفاق می بیند و موضع درست می گیرد، هیچ غمی نداریم.

*خیال همه راحت باشد رهبری در سلامت کامل هستند

وی با تاکید بر اینکه خیال همه راحت باشد که مقام معظم رهبری در سلامت کامل هستند و با نشاط و شادابی وظیفه رهبری خود را با همه سنگینی مسئولیت انجام می دهند، اظهار داشت: بنده گاهی گفته ام رهبری برای اداره امور وقت کم می آورند و کاش 24 ساعت بیشتر می شد.

وی با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری فرماندهی نیروهای مسلح را به طور مستقیم و شخصا انجام می دهند، گفت: از زمانی که ایشان به طور مستقیم این کار را انجام می دهند، نیروهای مسلح ما زمین تا آسمان تفاوت کرده اند و قابل مقایسه نیست.

*امروز دشمنان جرات ندارند به ما نگاه چپ کنند

وی با بیان اینکه اگر نیرومندی ها و توانمندی نیروهای مسلح ما نبود، مگر امروز دشمنان ریز و درشت ما و استکبار می گذاشتند زندگی کنیم، گفت: چرا جرات نمی کنند چپ به ما نگاه کنند به دلیل هیبت، قدرت و اقتدار نیروهای مسلح است.

رئیس دفتر مقام معظم رهبری با اشاره به این که شب گذشته مقام معظم رهبری تاکید کردند سلام بنده را به خواهران و برادران حاضر در این مراسم برسانید، گفت: براساس آمار اعلام شده به بنده حدود 14 هزار نفر در این مرکز تحصیل می کنند که عدد و رقم کمی نیست؛ امام راحل این بنیان را بنا نهادند، زیرا می دانستند در آینده هرکدام از این طلاب یک سرباز فداکار برای امام زمان(عج) خواهند بود.

حجت الاسلام والمسلمین گلپایگانی افزود: امروز نیز طلاب جامعه الزهرا(س) مورد عنایت خاص رهبری هستند و معظم له در پاسخ به آیت الله مقتدایی، نظر موافق خود را در رابطه با مدیریت جدید جامعه الزهرا(س) اعلام کردند. 

وی با قدردانی از مدیریت قوی و استوار حجت الاسلام والمسلمین طباطبایی در طول سالیان متمادی در جامعه الزهرا(س)، گفت: در ادامه این مسیر، حجت الاسلام والمسلمین هاشمیان در مدت کوتاه مسئولیت خود، منشا خدمات بزرگی بودند و به اصرار خودشان استعفا دادند و مورد پذیرش قرار گرفت.

وی تصریح کرد: از امروز حجت الاسلام والمسلمین مدنی بجستانی که پدر ایشان از علمای زحمت کشیده آن منطقه هستند و خودشان نیز فاضل، دانشمند و مدرس هستند و کمالات زیادی دارند و هفت سال مسئولیت نمایندگی رهبری را در دبی داشتند و به خوبی اداره کردند و دولت امارات نتوانست وجود ایشان را تحمل کند و مجبور به ترک مسئولیت شدند.

رئیس دفتر مقام معظم رهبری با بیان این که انسان های ارزشمند را نمی توان بدون مسئولیت گذاشت، گفت: چنین افرادی خواهان منشاء اثر و خدمات در نظام هستند و حجت الاسلام والمسلمین مدنی برای اداره جامعه الزهرا(س) انتخاب شدند و امیدواریم این مجموعه با درایت و کفایت ایشان در آینده بهتر از گذشته اداره شود.

*لزوم اهتمام طلاب به تهذیب

حجت‌الاسلام‌ والمسلمین گلپایگانی با اشاره به اینکه خواهران طلاب باید در کنار درس و بحث به تهذیب بیشتر بپردازند، گفت: طلبه باید از روزی که وارد حوزه شده تا زمانی که فارغ التحصیل می شود، باید زمین تا آسمان تفاوت کرده باشد.

وی با تاکید بر اینکه امروز زنان نقش مهمی در جامعه دارند، گفت: بنده در بعضی از دیدارهای مقام معظم رهبری با پدران و مادران شهدای سوریه که مدافعان حرم هستند، حضور دارم و مشاهده می کنم کسانی که دو و سه شهید دادند در کلمات خود تاکید می کنند «از ما نگران نباشید و فدای سر شما؛ ما خوشحال هستیم فرزند خود را در راه اسلام دادیم».

*نقش زنان در جنگ تحمیلی کمتر از مردان نبود

رئیس دفتر مقام معظم رهبری با اشاره به نقش زنان در جنگ تحمیلی، اظهار داشت: بانوان در جنگ تحمیلی نقش مهمی داشتند و علاوه بر این که در پشتیبانی از جنگ نقش آفرین بودند، فرزندان خود را از زیر قرآن به جبهه ها اعزام می کردند و اگر این پشتیبانی ها نبود، قطعا در جنگ پیروز نمی شدیم؛ نقش زنان در پیروزی دفاع مقدس اگر بیشتر از مردان نباشد، کمتر نیست.  

حجت‌الاسلام‌ والمسلمین گلپایگانی افزود: بنده بارها از رهبر معظم انقلاب شنیدم که می فرمایند هرچه یک مسئول در خدمت به مردم و انجام مسئولیت ثواب ببرد، نیمی از آن سهم زنان است که برای آنها محیط را فراهم می کنند تا بتوانند خدمت کنند.

وی در پایان بر لزوم استفاده طلاب از دقایق عمر تاکید کرد و اظهار داشت: انسان همیشه جوان نمی ماند و روزی مثل ما پیر خواهید شد؛ امروز که شرایط و وسایل تحصیل فراهم است، هرچه می توانید در امر تعلیم، تعلم، تربیت و فراگیری از معارف عظیم اهلبیت(ع) استفاده کنید و مبلغ خوب، آگاه، آشنا به زمان و پاسخگوی شبهات باشید.

انتهای پیام/313/33

 

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =