شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹ | Jun 6, 2020
رئیس مرکز مطالعات فلسطین نهاد ریاست جمهوری _ صادق گل افزانی

حوزه/ رئیس مرکز مطالعات فلسطین نهاد ریاست جمهوری گفت: در میان کشور های آفریقایی تونس پیشانی ارتباطات مستمر، منطقی و علمی همه جانبه با جمهوری اسلامی ایران است..

به گزارش خبرگزاری «حوزه»، دکتر صادق رمضانی گل افزانی رئیس مرکز مطالعات فلسطین نهاد ریاست جمهوری و رایزن سابق فرهنگی ایران در تونس بعد از بیداری اسلامی درسال 2011 م در گفت و گو با سرویس بین الملل حوزه به بیان بافت اجتماعی و دینی تونس و چالش های پیش روی ملت تونس پرداخت. متن این گفت‌وگو بدین شرح است:

لطفا در خصوص بافت اجتماعی و دینی تونس و نحوه استقبال تونسی ها از اسلام و روابطشان با ایران در گذشته توضیح بفرمایید؟

تونس در دو حوزه تمدنی تعاریف بسیار خوبی دارد؛ تمدن قبل و بعد از اسلام. باتوجه به اهمیت تمدن اسلامی در این کشور به چند نکته مهم اشاره می کنم. در سده نخست اسلام، تونس دروازه خودش را به روی اسلام گشود و به شکل صلح آمیز مردم تونس به اسلام روی آوردند در ادامه این سده کمتر از  30 سال بعد از پذیرش اسلام توانستند دانشگاه بزرگ زیتونه یا حوزه علمیه زیتونه که در مغرب عربی بی نظیر بود را تاسیس کنند و این حوزه علمیه "الزیتونه" بعدها موسس الازهر مصر شد و چنانچه مطلعید نقش فاطمیون در تقویت بنیه های علمی الزیتونیه بسیار موثر بود. بعد از آنکه فاطمیون به مصر رفتند شعبه دیگر الزیتونیه را در مصر به نام الازهر تاسیس کردند، الازهر مصر مرهون الزیتونه تونس است.

نکته دیگر حضور ایرانی ها و نقش مهم  ایرانی ها در توسعه تمدنی تونس است ،به ویژه اینکه  شهر اسلامی قیروان را ایرانی ها تاسیس کردند. قیروان یا کاروان به زبان فارسی محل تردد قافله سالاران بازرگان ایرانی بود. این منطقه از مفاخر اسلامی به حساب می آید و از سوی دیگر مشترکات فراوانی بین ایران و تونس در گذشته و حال حاضر وجود دارد و در میان کشور های  آفریقایی تونس پیشانی ارتباطات مستمر، منطقی و علمی همه جانبه با جمهوری اسلامی ایران است که  امیدواریم این روابط دو جانبه روز به روز افزایش و گسترش پیدا کند.

تونس

موضع ملت تونس در قبال حمایت از فلسطین چیست ؟

دو ملت مسلمان ایران و تونس به دلایل تاریخی و مختلف نیازمند به کنار یکدیگر بودن هستند. به ویژه با توجه به اینکه شعار های سیاسی ضد استکباری، هم سویی با مقاومت و مسئله دفاع از ملت فلسطین از مبانی اصولی ملت مسلمان تونس بوده و این کشور بیش از ده شهید در سرزمین های اشغالی تقدیم اسلام کرده و جزو مفاخر مقاومت در جهان اسلام و شاید بی نظیر باشد . و من در این راستا مزار شهدای تونسی را که در فلسطین به شهادت رسیده و اجساد آنها توسط حزب الله لبنان تبادل شد و پیکر مطهرشان در تونس به خانواده هایشان باز گردانده شد؛ زیارت کرده ام. این شهدا تاریخ بسیار مهمی در خاطر همه فلسطینی ها و تونسی ها به یادگار گذاشتند.

 در حال حاضر مهم‌ترین چالش های پیش روی ملت تونس چیست؟

با توجه به موقعیت استراتژیک تونس از لحاظ جغرافیایی و فرهنگی- دینی در این کشور و عدم ثبات حاکمیتی لیبی به عنوان یکی از همسایگان تونس بدیهی است تحت تاثیرات اقدامات مختلف از جمله اقدامات تروریستی غیر قابل کنترل از مرزها واقع شده و خوشبختانه دولت فعلی تونس موفق به مهار جریان های تروریستی شده است. هرچند تونس بعد ازسال 2011 م شهدایی را در راه مبارزه با تروریسم تقدیم کرده و اراده مردم مسلمان تونس و دولت فعلی تونس آقای قائد باجی السبسی حکایت از عزم راسخ مردم و دولت تونس برای مبارزه با جریان های تکفیری تروریستی دارد، ما بعد از بیداری اسلامی شاهد رویش سلسلسله جریان های تکفیری افراط گرایی اسلامی در بخشی از نقاط تونس بودیم با توجه به اینکه بیش از 4 هزار مسجد در تونس وجود دارد، تعداد 400 مسجد خارج از کنترل مقامات دولتی و در اختیار نیروهای تکفیری افراطی قرار داشت که از طریق آن به تربیت نیروهای جهادی مبادرت می کردند  و آنها را به ترکیه و از آنجا به سوریه اعزام می کردند و تعدادی از آنها کشته شدند.

تونس

گروه های تکفیری افراطی جوانان تونسی را فریب دادند

ندامت این جوانان اعزامی در حال حاضر گویای این است که در واقع آنها فریب می خوردند؛ چراکه مردم تونس در طول تاریخ مردمی اهل مسالمت و صلح بودند و حتی در آغازسال 2011 م که بیداری اسلامی شکل گرفت دولت النهضه و کسانی که وابسته این جریان بودند مبتکر و مبدع برگزاری همایش بین المللی معارضین و مخالفین بشار اسد بودند با وجود پیشنهاداتی که به آنها شد که این اقدام برای آینده تونس نمی تواند مفید باشد آنها این کنفرانس را با همکاری آمریکایی ها برگزار کردند، اما در نهایت منجر به شکست دولت های خودشان شد.

شعار اساسی جمهوری اسلامی ایران وحدت اسلامی است

البته ما خوشحال از آن نخواهیم شد که جریان های اسلامی موفق نشوند. پیشنهاد ما همواره این بوده که عقلانیت، درست نگریستن و بهره جستن از تجارب انقلاب اسلامی ایران مورد توجه باشد. جمهوری اسلامی ایران شعارهای مذهبی رویکردهای دینی خاصی را دنبال نمی کند، اساسا ایران در شعارهای اصولی خودش با ایمان و اعتقاد و یقین قلبی مسئله وحدت اسلامی را مطرح می کند، اما متاسفانه جوی که در آن زمان وجود داشت مانع از پذیرش رویکرد عقلانی شد و منجر به کشته شدن تعدادی از جوانان در جبهه های سوریه شد به طوری که امروز همگان متاثر از چنین اقداماتی هستند.

نحوه دخالت آمریکایی ها بعد از بیداری اسلامی در تونس چگونه بود و امروز بعد از گذشت 6 سال از بحران سوریه روابط تونس و سوریه چگونه است؟

قدرت های غربی و آمریکایی از بحرانی که پس ازسال 2011 م در تونس به وجود آمد و موجب سقوط بن علی شد و نابسامانی که در لیبی به وجود آمد و همچنان ادامه دارد موج سواری را ترجیح دادند و تونس را به عنوان یکی از پایگاه های مورد نیاز خودشان برای ترسیم یک نقشه جدید در منطقه مغرب عربی مناسب یافتند.

همسایگان اروپایی تونس مانع از اقتدار گرایی آمریکا خواهند شد

خوشبختانه آمریکایی ها با پاسخ های محکم احزاب و جریان های سیاسی و بیداری هوشمندانه مردم و گروه های مختلف تونسی مواجه شدند و عملا سیاست های آمریکا در تونس موفق نشده و موفق نخواهد بود. شرایط اقلیمی تونس و همسایگان اروپایی تونس نیز مانع از اقتدار گرایی آمریکا خواهند شد. خوشبختانه مردم در این کشور نه تنها نسبت به حضور دیکتاتور مآبانه استکبارانه غرب واکنش جدی از خودشان نشان می دهند، نسبت به اسراییل نیز مواضع مخالف بسیار جدی در میان مردم تونس وجود دارد و به اصل مقاومت نیز اهتمام و علاقه دارند. بازگرداندن رابطه سیاسی تونس با سوریه و اعزام هیئت هایی از جریان های سیاسی، اتحادیه شغل و دیگران به تونس و ملاقات با مقامات ارشد سوریه گویای این حقیقت است که مردم تونس اهل درگیری نیستند و به دنبال صلح هستند .

گفت و گو از وجیهه سادات حسینی

 

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =