سه‌شنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۹ |۶ شعبان ۱۴۴۱ | Mar 31, 2020
تصاویر/ اختتامیه نهمین جشنواره علامه حلی(ره)- ۱

حوزه/ عضو خبرگان رهبری، بر لزوم افزایش مشاوره های علمی و تحصیلی و اخلاقی در حوزه به خصوص در میان طلاب جوان تاکید کرد.

به گزارش خبرنگارخبرگزاری «حوزه»، آیتالله امینی پیش از ظهر امروز در مراسم رونمایی از اثر خویش در اختتامیه نهمین جشنواره علامه حلی که در مجتمع آموزش عالی امام خمینی(ره)قم برگزار شد،گفت: با توجه به مشکلاتی که طلاب در ابتدای ورود به حوزه دارند کتاب «رهنمودهایی به طلاب و دانشجویان» نگاشته شد.

وی افزود: با توجه به اینکه مهمترین اصل در این زمینه، اصل جوانی است، مسایلی مرتبط به جوانی در این کتاب بیان شده است.

این عالم و نویسنده حوزوی با ذکر این مطلب که طلاب از جمله جوانان کشور به شمار میآیند بیان کرد: طلاب را باید در خیل جوانان کشور قلمداد کنیم که نقش عمده ای در جامعه دارند.

وی تصریح کرد: اگر چنین تصویری داشته باشیم، قطعا باید بدانیم که جوانان علی رغم محاسن، دارای سختی ها و مشکلاتی نیز هستند که باید در جای خود به آنها اشاره کرد؛ در حقیقت جوانان نیازمند مشورت و راهنمایی هستند.

آیت الله امینی با ذکر این مطلب که طلاب جوان در بدو ورود به حضور نیازمند مشاوره هستند گفت: متاسفانه در حوزه به شکل فراگیر شاهد چنین مشاوره هایی نیستیم.

وی گفت: از دیگر بخش های این کتاب شامل اولویت بندی در انتخاب رشته است؛ کیفیت و انتخاب هم مباحثه از دیگر نکاتی است که باید به آن توجه کرد زیرا گاهی طلاب برای انتخاب رشته خود دچار مشکل می شوند.

عضو خبرگان رهبری بیان کرد: بیان مباحث اخلاقی در حوزه از دیگر مباحث این کتاب است، زیرا حوزه نیازمند طلاب متخلق است؛ در حوزه یا درس اخلاق گفته نمی شود و یا اگر گفته می شود با حضور گسترده ای مواجه نمیشود که این مساله مشکلزا است و باید رفع شود.

آیتالله امینی اظهارکرد: در این کتاب، اهداف طلبگی بررسی شده و بایستگیهای طلبگی نیز بیان شده است؛ از دیگر بخشهای این کتاب میتوان به معرفی الگوهای موفق در حوزه اشاره کرد؛ همچنین نمونههایی از اساتید اخلاق حوزه که توانستهاند در جامعه موثر باشند نیز بیان شده است.

این استاد حوزه بیان کرد: علامه طباطبایی پس از حضور در حوزه، درس اصول و فقه تدریس می کردند، ولی یک مرتبه همه اینها را رها کرد و فرمود، جامعه امروز نیاز به تفسیر و فلسفه دارد؛ این مساله یک ایثارگری بزرگ بود و در این دو بحث نیز موفق بودند.

خاطرنشان می شود: در پایان نیز با حضور مدیر حوزه های علمیه و آیت الله امینی از کتاب این عالم حوزوی با عنوان رهنمودهایی به طلاب و دانشجویان رونمایی شد.

 

 

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =