چهارشنبه ۹ مهر ۱۳۹۹ | Sep 30, 2020
پول

حوزه/ عضو هیئت علمی دانشگاه اصفهان گفت: مشکل اصلی نظام بانکی ما فقط بهره نیست، بلکه خلق پول از هیچ بالاتر و مهمتر است که ربای پنهان نامیده می شود، در حوزه های علمیه موضوع« اکل مال به باطل» رخداده در بانک ها تبیین و مورد بررسی برای جامعه صورت گیرد.

به گزارش خبرگزاری «حوزه» از اصفهان، رسول بخشی دستجردی، صبح امروز درجلسه افتتاح اولین دوره تربیت مبلغ اقتصاد مقاومتی با رویکرد بانکداری بدون ربا که در مدرسه  علمیه دارالحکمه در جمع طلاب برگزار شد، سخنان خود را با مقایسه و بیان دو آمار آغاز کرد.

وی با بیان اینکه میزان تولید ناخالص ملی ایران ازسال 52 تا سال 93 بیش از دو برابر و نزدیک به سه  برابر شده است، گفت: این یعنی اینکه اگر در سال 53 یک جفت کفش  تولید می کردیم در سال 93 تقریبا سه جفت کفش تولید می کنیم. این در حالی است  که مقدار  پول نقدینگی ایران  از سال 52 تا سال 93  بیش از 15 هزار برابر و تا  سال 97چیزی حدود 30 هزار برابر نسبت به سال 52 شده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه اصفهان افزود: در کشور آمریکا  میزان نقدینگی در طول این مدت زمان تنها 13 برابر شده است و این امر خود در ایران مشکل ساز است .

بخشی دستجردی با تاکید بر اینکه در کشورهای بزرگ غربی چون آمریکا رؤسای بانک های مرکزی  عمدتا از اقتصاددان های دانشگاهی بزرگ هستند، خاطرنشان کرد: رئیس فعلی بانک مرکزی آمریکا یک خانمی از اقتصاددان های بزرگ دنیا است که از سال 2014 براین مسند بوده و بیش از این معاون رئیس بانک مرکزی بوده و این شخص در عرصه اقتصاد پولی دارای مقالات علمی سطح بالایی است و شوهر وی برنده جایزه نوبل  اقتصاد است.

بخشی دستجردی افزود: متاسفانه اغلب رؤسای بانک های ایران تحصیلات اقتصادی نداشته و با مباحث علمی اقتصاد نا آشنا هستند و مصداق آن رئیس کل بانک مرکزی ایران است که اصلا تحصیلات اقتصادی ندارد و این یکی از مشکلات است.

وی ابراز کرد: اغلب سران اقتصادی بانک های جهان از  یهودیان هستند و این افراد براساس اصول دینی خود  در یهود و تورات اصول اقتصادی را نگاشته اند و اجرا می کنند همچون این اصل  که ربا با  بهره متفاوت است و یهودیان  معتقدند از برادر خود ربا نگیر و لی از بیگانه ربا بگیر.

وی با تاکید براینکه  نزدیک به یک پنجم آیات شریف قرآن کریم درباره مسائل اقتصادی است و این آمار بسیار بالایی درباره یک موضوع است، عنوان کرد: این نشان از اهمیت موضوع اقتصاد اسلامی دارد، دارا بودن بیش از هزار آیه درباره اقتصاد  گنجینه ای عظیم برای ما بشمار می رود.

عضو هیئت علمی دانشگاه اصفهان ادامه داد: اذعان کرد: علی رغم آنکه هزار آیه از قرآن کریم به این بحث اقتصادی اختصاص یافته است، ولی ما نمودی از این امر در جامعه  نمی بینیم،  و این علتی جز کم کاری و کم همتی ما در این بخش ندارد، این در حالی است که اقتصادان های بزرگ یهودی جهان براساس تورات خود و تشریح برهان علمی برای تبییین آنها، اصول خود را نمونه سازی کرده اند.

وی خاطرنشان کرد: ما باید بتوانیم اقتصاد اسلامی را تبیین و برای سطوح جامعه نمونه سازی و الگو سازی کنیم، هنر ما باید این باشد  که چگونه یک جامعه بدون ربا می توان داشت.

عضو هیئت علمی دانشگاه اصفهان تصریح کرد: دانش اقتصاد پولی در ایران نیامده است، از کل میزان پول نقدینگی  موجود در کشور، تنها 3 در صد آن در جیب و دست اشخاص است و مابقی در نزد بانک ها و عمدتا در سپرده های سوده است.

وی بیان کرد: سودی که امروزه بانک ها به افراد می دهند از خلق پول از هیچ است و این عاملی شده است که  عدد نقدینگی در کشور ایران هر سه سال یکبار دو برابر شود

بخشی دستجردی خاطرنشان کرد: چاپ پول با خلق پول متفاوت است، متاسفانه اغلب پول نقدینگی در کشور توسط خلق پول بوده است، ما باید در حوزه های علمیه تکلیف خود را با خلق پول مشخص کنیم.

عضو هیئت علمی دانشگاه اصفهان در پایان اظهار داشت: مشکل اصل  نظام بانکی ما فقط بهره نیست، بلکه خلق پول از هیچ بالاتر و مهمتر است که ربای پنهان نامیده می شود، در حوزه های علمیه  موضوع « اکل مال به باطل» رخداده در بانک ها تبیین و مورد بررسی برای جامعه صورت گیرد.

انتهای پیام

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 9 =
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8