پنجشنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۹ | Jun 4, 2020
 آیت الله اعرافی

حوزه/ مدیر حوزه های علمیه گفت: ۲۰ مرکز در قم ۲۰۰ رشته علوم انسانی اسلامی را به طلبه ها آموزش می دهند که وصل به نظام دانشگاهی اند و ۱۰ هزار طلبه ما در دانشگاه تحصیل می کنندریم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری«حوزه» آیت الله اعرافی شامگاه یکشنبه در دیدار اعضای شورای مرکزی تشکل فراگیر تبلیغ گروهی طلاب، ضمن تسلیت  ایام شهادت امام جعفر صادق(ع)  بابیان حدیثی از امام باقر(ع) گفت: آن امام همام در اواخر عمر شریف خود سفارش اصحابشان را به امام صادق(ع) می کند و این امام بزرگ بیان می دارند، به خدا قسم اصحاب را به جایی می رسانم که وقتی از آن ها جدا شوم به هیچ کس در علم و معرفت نیازی نداشته باشند.

وی در ادامه گفت: تلاش مدیریت این است که حرکت ها بر پایه مجموعه اسناد معتبر و ریشه ای صورت بگیرد که بر این اساس در جامعه المصطفی حدود ده سال است این اقدام انجام گرفته است.

مدیر حوزه های علمیه افزود: در عین اینکه بودجه حوزه های علمیه نصف شده است و حتی بودجه های عمرانی ما حذف شده است با دست خالی صد ها نفر را پای کار نگه داشته ایم و در یک سال گذشته تا حدودی از این عبور کرده ایم و اکنون حوزه از منشور و سند چشم انداز برخوردار است و برای اولین بار برنامه 5 ساله حوزه تدوین و آماده گردیده است.

وی با بیان اینکه نظام جامعه و آینده نگری داریم و اسناد ما نیز 1414 را هدف گیری می کند، تصریح کرد: طرح هایی نیز بر این اساس برنامه ربزی شده، مانند کارویژه های روحانیت که در عصر حاضر 240 کارویژه و مأموریت متناسب در حوزه در 4 گروه ارتباط با درون حوزه، نظام اسلامی، جامعه و بین الملل تدوین شده است.

آیت الله اعرافی به طرح آمایش حوزه اشاره کرد و آن را بسیار مهم دانست و گفت: ادعا نمی کنیم این طرح کامل است، اما گام اول برداشته شده و بر مبنای 1414 حدود 40 مأموریت اصلی روحانیت تحلیل شده و شاخص هایی برای آن تعیین شده است مانند مسجد که باید تا 1414 کشور به 90 هزار مسجد با آن شاخص ها برسد.

وی تدوین نظام جامعه رشته ای حوزه را طرح دیگری دانست و ادامه داد: اکنون 90 هزار دانشجو در 45 هزار رشته علوم اسلامی که مرتبط به حوزه است در دانشگاه  تحصیل می کنند و 20 مرکز در قم 200 رشته علوم انسانی اسلامی را به طلبه ها آموزش می دهند که وصل به نظام دانشگاهی اند و 10  هزار طلبه ما در دانشگاه تحصیل می کنند که این ها هم ضعف است و قوت و یک عاملش برای این بوده است که نظام جامع رشته ای درختواره ای نداشتیم  که تا دو ماه دیگر این نیز انجام خواهد گرفت.

مدیر حوزه  های علمیه به طرح نظام آموزش های کاربردی و مهارتی پرداخت و افزود: در اصلاح این نظام برنامه ای کار هایی انجام خواهدگرفت و بیشتر به سمت تنوع داشتن پیش خواهد رفت و متون ما اکنون بر مبنای بدیل سازی است.

وی ابراز داشت: هدایت علمی، تحصیلی و تربیتی از دیگر طرح ها است و ما در سطوح عالی محکم ایستاده ایم که مدرسه ای نشود و همان آزادی انتخاب وجود داشته باشد.

آیت الله اعرافی با بیان اینکه در حوزه های تبلیغی هم طرح های متنوعی داریم، گفت: در حال فراهم سازی زیر ساخت ها هستیم و به عنوان مثال کانون دانش آموختگان را  راه اندازی نمودیم.

وی با بیان اینکه  کار های عملیاتی ما زیر نظر شورای هماهنگی نها های عالی حوزه است که این شورا همگرایی درون حوزه ای را می تواند افزایش دهد، افزود: با دست خالی مرکز مطالعات راهبردی حوزه راه اندازی شد و امسال  در 20 پروژه راهبردی دارد کار می شود.

مدیر حوزه های علمیه  راه اندازی درس های خارج  و اعزام اساتید و واگذاری اختیارات بیشتر به مدارس استان ها و شهر ها را از  دیگر برنامه ها وطرح ها برشمرد و عنوان کرد: مدیریت معتقد است، ظرفیت و پتانسیل خوب و متراکمی وجود دارد که باید حمایت شود و کار ما آزاد سازی این ظرفیت و ساماندهی و بهره گرفتن از آن است.

وی با تأکید بر این که رویکرد ما اعتبار و ارزش قائل شدن، آزاد سازی نیرو ها و جهت دادن و بهره گیری و نقش دادن به آن ها است، گفت:  در حرکت های تبلیغی و ترویجی باید به ابزار ها از فضای مجازی تا منبر و ابزار های سنتی توجه داشته باشیم.

آیت الله اعرافی به توانمندی رشته ها اشاره کرد و گفت: رشته های ما باید متنوع تر باشد و علاوه بر مهارتی و کاربردی بودن که بسیار مهم است به محور آمایش و آینده نگری نیز توجه شود.

وی افزود: عنصر مهم مطالعات پایه و داشتن تحلیل درست از ریشه های کار است؛ ممکن است در شهری برویم که ابزار، دانش محتوایی و نیرو را داریم، اما نبض جامعه در دست ما نیست و علتش این است که شناخت درستی از محیط و جریانات عمیق جامعه نداریم.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 8 =