سه‌شنبه ۶ اسفند ۱۳۹۸ |۱ رجب ۱۴۴۱ | Feb 25, 2020
فوعه و کفریا

کارشناس سوری گفت: سوری ها اصرار دارند ایرانی ها در سوریه بمانند؛ چرا که ایران عامل اول شکست تروریست ها در سوریه اند و اگر ایران از سوریه بیرون برود تروریست ها دوباره بر می گردند و فوعه و کفریا وضعیتش بدتر می شود..

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری «حوزه» موفقیت های پی در پی ارتش سوریه و گروه های مقاومت در سوریه موجب شکست های سنگین تروریست ها در مناطق مختلف شده تا آنجا که طرف های سیاسی درگیر در سوریه ناگزیر به حل مشکلات خود از طریق مذاکرات سیاسی هستند.

این در حالی است که استان ادلب و مناطق فوعه و کفریا همچنان در محاصره تروریست ها هستند و هنوز اقدام عملی برای شکست محاصره 4 ساله این مناطق انجام نشده است. از همین رو منابع خبری معارض از خیز گروه‌های تروریستی حاضر در استان ادلب برای آغاز عملیات نظامی خبر دادند. گروه های معارض نقصد دارند علیه نیروهای وابسته به دولت سوریه در شهرک های «فوعه و کفریا» دست به عملیات بزنند.

محمد الشیخ کارشناس اهل فوعه و کفریا در خصوص آخرین تحولات سوریه و شرایط استان ادلب و وضعیت زندگی مردم فوعه و کفریا که 4 سال است که در محاصره گروه های تکفیری و صهیونیستی قرار دارند با خبرنگار بین الملل خبرگزاری حوزه به گفت و گو پرداخت.

 

الشیخ گفت: تحولات عرصه میدانی سوریه بر روی میز مذاکرات چند طرفه میان ترکیه، ایران، سوریه و روسیه برای  مناطق مختلف سوریه در راستای کاهش تنش در این کشور پیگیری می شود.

وی افزود: در بخشی از مناطق سوریه مانند درعا بیش از 80 درصد آن آزاد شده و درعا نقطه مهمی است و مرحله بعدی جنگ که با اهمیت است در قنیطره منطقه مرز با اسرائیل  است. در مذاکرات آتی رئیس جمهور روسیه پوتین و رئیس جمهور آمریکا ترامپ وضعیت جنوب سوریه مشخص می شود که درباره این منطقه و نقش ایران در سوریه مذاکره خواهند کرد و اگر به توافق برسند درباره استان ادلب در  شمال سوریه نیز گفت و گو ها آغاز می شود.

کارشناس سوری ادامه داد: شمال سوریه در دست ترکیه است و نمی شود بدون مذاکره کاری کرد. هر منطقه ای در جنوب سوریه آزاد شده ربطی به شمال سوریه ندارد ما منتظر مذاکرات هستیم و این واقعیت را هنیز باید در نظر داشت که تمام تروریست ها از هر منطقه سوریه که شکست خوردند به ادلب آمدند  و باید وضعیت تروریست ها مشخص شود که تروریست ها قرار است کجا بروند .

الشیخ در خصوص شرایط مردم فوعه و کفریا و امکان مبادله در این منطقه گفت: در حال حاضر تروریست ها  فوعه و کفریا را محاصره کردند. اگر در مذاکرات طرف های سیاسی به توافق نرسند محاصره ادامه دارد و مبادله وجود ندارد مخصوصا مردم فوعه  و کفریا اعلام کردند ما تاکنون صبر کردیم و منتظر آزادی ادلب و شکست محاصره هستند و بدون مذاکره ممکن نیست این حصار بی رحمانه برداشته شود.

وضعیت تاسف بار مردم فوعه کفریا در تابستان داغ سوریه همراه با عملیات قناصه

وی تصریح کرد: وضعیت انسانی و بهداشتی فوعه و کفریا در طول 4 سال محاصره همچنان نا مطلوب است و عملیات قناصه علیه مردم بی دفاع فوعه و کفریا ادامه دارد. اگر چه ترکیه ضامن آرامش برای مناطق  شمالی سوریه است، اما تروریست ها مدام در حال تجاوز و حمله به فوعه و کفریا هستند به طوری که  طی روزهای گذشته 2 نفر از اهالی فوعه توسط افراد مسلح شهید شدند.

 

وی گفت:  در هر منطقه از سوریه مثل غوطه و دوما تروریست ها شکست خوردند به ادلب فرستاده شدند و در این منطقه از مردم فوعه انتقام می گیرند و این در حالی است که امنیت مردم فوعه بر عهده ترکیه است، اما وضعیت انسانی روز به روز بدتر می شود گرمای شدیدی در این منطقه وجود دارد و اوضاع وخیم است به طوری که تنها یک درمانگاه با کمترین امکانات خدمات رسانی ضعیف به مردم می کند  و شرایط خیلی نامساعدی برقرار است و مردم  به دنبال راه نجاتی از این محاصره هستند و اگر در مذاکرات سیاسی این مسائل  حل نشود مشکل فوعه و کفریا پا برجاست.

حضور ایران در سوریه به خواست دولت سوریه است

وی با اشاره به مذاکرات سیاسی درباره سوریه و حضور ایران در این کشور گفت: سوری ها اصرار دارند ایرانی ها در سوریه بمانند چرا که ایران عامل اول شکست تروریست ها در سوریه است و اگر ایران از سوریه بیرون برود تروریست ها دوباره بر می گردند و فوعه و کفریا وضعیتش بدتر می شود. نقش ایران در سوریه  بسیار با اهمیت است  و آمریکا به این موضوع  اعتراف کرده و روسیه نیز از نقش ایران در منطقه آگاه است و بدون ایران نمی توان تصمیمی گرفت و نجات مردم فوعه در گرو مذاکرات سیاسی است.

 

شهروند سوریه با اشاره به اینکه جنگ نظامی در سوریه پایان یافته گفت: جنگ نظامی در سوریه تقریبا  تمام شده و آمریکا دیگر به دنبال برکناری بشار اسد نیست و مسئولان آمریکایی به این موضوع اعتراف کرده اند، اما هدف آنها تامین امنیت اسرائیل و حفظ منافع اسرائیل در سوریه است.

آمریکا به دنبال تامین امنیت اسرائیل در سوریه است

الشیخ گفت: همه کشورها از جمله ایران، ترکیه و سوریه به دنبال مذاکره هستند و اخیرا آمریکا هم بعد از شکست های مکرر در عرصه نظامی به دنبال راه حل سیاسی هست آنها در مذاکرات سیاسی به دنبال تحقق اهدافشان روی میز مذاکره هستند. آمریکا و طرف های سیاسی دیگر اعتراف کردند که ایران در سوریه نقش مهمی دارد، اما آنها می خواهند به هدفشان که تامین امنیت اسرائیل است برسند بنابراین این مذاکرات طول می کشد.

بازسازی سوریه با 800 میلیارد دلار خسارت به یک هزار میلیارد دلار کمک نیاز دارد

شهروند سوری با اشاره به موضوع بازسازی سوریه گفت:  بازسازی سوریه یکی دیگر از موضوعات مهم است که سوریه اعلام کرده  ایران و روسیه در اولویت هستند از سوی دیگر کشورهای اروپایی نیز برای بازگشت مجدد به سوریه در قالب بازسازی با یکدیگر رقابت می کنند .طبق بر آورده اعلام شده  بازسازی سوریه با 800 میلیارد دلار خسارت به یک هزار میلیارد دلار کمک نیاز دارد. مسلما ایران و روسیه تنها نمی توانند برای بازسازی اقدام کنند. از این رو اروپایی ها چون به اهدافشان در جنگ نظامی نرسیدند می خواهند با راه جدیدی وارد سوریه شوند.

وی در پایان گفت:  مذاکرات سیاسی احتمالا طولانی خواهد بود و  در سال 2018 تمام نمی شود اما جنگ نظامی تمام شده و داعش شکست خورده از زمانی که داعش شکست خورده اولین هدف آنها که جنگ نظامی بود محقق نشده است، اما شکست دادن سوریه تمام شده آنچه در درعا در مرز اسراییل اتفاق افتاد نشان از تسلیم آنها بود. بنابراین ما منتظریم طی مذاکرات و نشست های سیاسی پوتین و ترامپ از یک سو ورایزنی های ایران و کشورهای دیگر آینده سیاسی سوریه و به تبع آن وضعیت مناطق محاصره شده فوعه و کفریا مشخص شود.

گفت و گو از وجیهه سادات حسینی

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 8 =