جمعه ۲۴ مرداد ۱۳۹۹ | Aug 14, 2020
نخستین کتابخانه دیجیتال نسخ خطی و چاپی  اسلامی در کرالا تاسیس شد

حوزه/ کتابخانه نسخ خطی و چاپی قدیمی به زبان عربی درباره اسلام و تاریخ اسلام در مرکز کالیکونت در ایالت کرالای هندوستان به صورت دیجیتال راه اندازی شد.

به گزارش گروه ترجمه خبرگزاری «حوزه» به نقل از thehindu، نسخه های خطی و چاپی نادر به زبان عربی درباره تاریخ اسلام در کتابخانه اسلامی مرکز کالیکونت، شهری در ایالت کرالای هندوستان به صورت دیجیتالی گردآوری شدند.

این کتابخانه دیجیتال اسلامی با بیش از 30 هزار کتاب و نسخه خطی در خصوص اسلام و تاریخ اسلام از جمله  نوشته های نادر وتیره متعلق به قرن 16 در این کتابخانه نگهداری می شوند.

این کتابخانه با استفاده از آخرین دستاوردهای کتابداری و علوم اطلاعات، مطالب و نوشت های چند قرن علوم اسلامی را گردآوری شده است و  نسخ خطی و محتویات نگارشی آن در 10 گروه جداگانه  از جمله تاریخ اسلام، قرآن و تفسیر، احادیث (فرموده های پیامبر اسلام (ص))، فقه اسلامی، لغات، ادبیات عربی و عرفان اسلامی تقسیم بندی شده اند تا محققان و دانشجویان علوم اسلامی بتوانند به این محتویات دینی دسترسی مناسب داشته باشند.

گفته می شود این نخستین باری است که یک کتابخانه اسلامی بازسازی شده در ایالت کرالا در هندوستان راه اندازی می گردد و این مجموعه وسیع شامل آثار بی نظیری از نسخ خطی اولیه اسلام و چاپی قرن های گذشته می گردد. نسخه خطی چون وتیره به خط محمد ابن ابوبکر روحانی عراقی در قرن 16 ، که ستایش از حضرت محمد(ص) می باشد یکی از آثار نادر این مجموعه می باشد.

اساتید و فارغ التحصیلانی رشته الهیات اسلامی از این مرکز در سال های 1985-1995 و 2009، تامین بودجه این برنامه را به عهده گرفتند.

 

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8