جمعه ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰ | May 14, 2021
کاردینال، خشونت های دولت نیجریه علیه جنبش اسلامی شیعیان را محکوم کرد

حوزه/ یک کاردینال کاتولیک در ابوجا در مصاحبه با رادیو واتیکان، طرز برخورد دولت نیجریه علیه شیعیان و  غیرقانونی اعلام کردن جنبش اسلامی نیجریه در این کشور را ناعادلانه خطاب کرده و سرکوب آزادی دینی دانست.

به گزارش گروه ترجمه خبرگزاری «حوزه» به نقل از واتیکان نیوز، کاردینال جان اونایکان، از کاردینال های کاتولیک در شهر ابوجا، پایتخت نیجریه، ضمن مصاحبه با رادیو واتیکان، سرکوب مسلمانان شیعه توسط دولت نظامی نیجریه و قرار دادن حزب شیعیان «جنبش اسلامی نیجریه» در فهرست تروریستی را ناعادلانه خطاب کرده و آن را حرکتی در راستای سرکوب آزادی دینی در این کشور دانست.

کاردینال اونایکان گفت: هیچ کس در امان نیست. امروز شیعیان هستند و فردا  می تواند ما کاتولیک ها باشیم.

وی گفت: اعضای جنبش اسلامی نیجریه اقدام به برگزاری راهپیمایی های مسالمت آمیز در اعتراض به دستگیری رهبرشان ابراهیم زاکزاکی می کنند که در طی چهار سال گذشته در زندان است. دادگاه ها و دیوان های محاکمه متعدد دستور آزادی وی را صادر کرده اند، با این وجود دولت حاضر نیست به امر صادر شده در دادگاه عمل کند.

کاردینال گفت: اهل تسنن در نیجریه نمی خواهند بپذیرندکه شیعیان هم مسلمان هستند و به همین سبب نیز دولت با آن ها با خشونت های جدی برخورد می کند.

او در ادامه خاطرنشان کرد که شیعیان در یک ماه گذشته به خیابان ها می آیند. و آنطور که من می دانم راهپیمایی ها همواره مسالمت آمیز بوده و من ندیده ام که هیچ کدام شان اسلحه ای داشته باشند. با این حال نظامیان و پلیس با سلاح گرم، گلوله های پلاستیکی و گاز اشک آور به آن ها حمله می کند که این طرز برخورد عادلانه نیست.

گفته می شود در یک هفته اخیر حداقل 20 عضو جنبش اسلامی نیجریه در تظاهرات ها به شهادت رسیده و عده زیادی نیز مجروح و دستگیر شده اند. شیعیان در تظاهرات ها خواهان آزادی رهبرشان شیخ ابراهیم زاکزاکی هستند. دولت نیجریه اخیرا طی بیانیه ای این گروه را در فهرست گروه های «تروریستی» قرار داده است.

https://www.vaticannews.va/en/church/news/2019-07/nigeria-cardinal-onaiyekan-shiite-muslim-ban.html

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8