شنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۹ | Jul 4, 2020
رئیسی در دیدار قضات

حوزه/ حجت‌الاسلام و المسلمین رئیسی گفت: فردی از در وارد می‌شود و سواد حقوقی، لسان بیان حق خود و پول هم برای اخذ وکیل ندارد، ولی با زبان خودش به قاضی می‌گوید که جای علی (ع) نشسته‌ای و انتظار او از این قلم، قلم امیرالمومنین (ع) است.

به گزارش خبرگزاری حوزه از بندرعباس، حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی، در دیدار با قضات و کارکنان دستگاه قضایی استان هرمزگان، حقیقت قضاوت را کار علوی دانست و تصریح کرد: فردی از در وارد می‌شود و سواد حقوقی، لسان بیان حق خود و پول هم برای اخذ وکیل ندارد، ولی با زبان خودش به قاضی می‌گوید که جای علی (ع) نشسته‌ای و انتظار او از این قلم، قلم امیرالمومنین (ع) است و قاضی هم با عدالت در مورد او قضاوت میکند.

وی با قدردانی از زحمات اعضای شورای حل اختلاف به ویژه در صلح و سازش بین طوایف صورت می‌گیرد، از این اقدام به عنوان اقدامی ارزشمند یاد کرد.

وی با بیان اینکه قلم قاضی باید بر اساس عدالت بچرخد و حکم کند، افزود: حقیقت قضا خلافت الهی است.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به سختی منطقه، مشکل آب و هوایی، کمبود نیروی انسانی که در بیان قضات و کارکنان دستگاه قضایی استان هرمزگان در این جلسه مطرح شده بود، به بیان روایتی پرداخت.

وی خطاب به قضات و کارکنان دستگاه قضایی استان هرمزگان یادآور شد: همه شما که کمک می‌کنید که این عدلیه بتواند اجرای عدالت کند، در این زمینه سهیم هستید.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی در ادامه دیدار با قضات و کارکنان دستگاه قضایی استان هرمزگان گفت: انسان‌ها می‌روند؛ اما خدمتها و گره گشایی از کار مردم، سر به سجده ساییدن در محضر خداوند، جهاد و در سنگر دفاع در آسمان، دریا و سرزمین ایران برای مجاهدان فی سبیل الله می‌ماند و از بین نمی‌رود.

وی بیان کرد: در روح و جان انسان این دلدادگی خدا می‌ماند و علی رغم سختی‌ها از جهت آب و هوا و کمبود نیروی انسانی، ‌ کادر اداری و قضایی نسبت به این خدمات طبق نص بزرگان دین، شما ماجور هستید.

رئیس قوه قضاییه افزود: تلاش شما برای اعتماد سازی و افزایش اعتماد مردم نسبت به کارآمدی نظام، نقش مستقیمی در افزایش امنیت ملی دارد، زیرا مهمترین مؤلفه امنیت ملی در کشور و اعتماد مردم به نظام مردم متدین هستند.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی افزود: علیرغم اینکه گاهی شغل و ورودی پرونده‌ها قاضی را بی حوصله کند، اما با صبر و شکیبایی، احترام به مردم، ‌اصحاب دعوی سعی می‌کند آنها احساس کنند اینجا عدلیه و دادگستری است و مورد احترام هستند.

رئیس قوه قضاییه اظهار کرد: اینها همه مواردی است که انسان را بالا می‌برد که باید از عزیزان تشکر کنیم.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی با اشاره به تلاش برای رفع کمبودها بیان کرد: ما در جنگ اقتصادی، رسانه‌ای و اطلاعاتی با دشمن هستیم و آنها می‌خواهند قدرت نظام جمهوری اسلامی را در منطقه محدودسازی کنند اما نمی‌توانند، چون پیام نظام جمهوری اسلامی ایران جای خود را باز کرده است.

وی تاکید کرد: آمریکایی‌ها تصور کردند اگر اخمی کنند و حرف تندی بزنند در اقتصاد ما تاثیر می گذارد، اما دیدید در قضایای اخیر تاثیر نگذاشت و نشان داد بر اساس تاکیدات مقام معظم رهبری رفع مشکلات و گرفتاری‌ها را باید در درون دید و گره گشایی از مشکلات را به دست توانمندان ایران دانست.

رئیس قوه قضاییه گفت: این نگاه و نگاه عزت مندانه و اقتدار و در یک کلام راهبرد مقاومت می تواند کار را پیش ببرد تا حالا هم پیش رفته‌ایم این مشکلات طبیعتا برای همه بخش‌ها است.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی یادآور شد: ما باید نسبت به مناطق محروم توجه داشته باشیم، البته محروم به این معنا که اینجا برخوردار نیست مدنظر ما قرار ندارد؛ چرا که اینجا معادن، ‌دریا، صنایع سنگین دارد و قطب کشاورزی است و زمینه برای استعداد و ظرفیت در جهت رشد بسیار وجود دارد که باید مسئولان کار بکنند. از جمله کارهایی که برای تولید انجام شد و ما آثار آن را دیدیم.

وی ادامه داد: نسبت به برخی کمبودها اشاره شد و ما نسبت به این استان اولویت قائل هستیم، مثلا در باب وضعیت آب و هوایی که درست است مخصوصا برای غیر بومی‌ها باید شرایطی دیده شود که ماندگاری را در اینجا راحت تر کند.

رئیس قوه قضاییه گفت: نسبت به کمبودها که لیست شده بود 9 هیئت به شهرستان‌ها اعزام کردیم و 5 هیئت در مرکز استان از دیروز مشغول به کار شدند، البته قبل از آمدن ما دو یا سه هفته قبل با اطلاعاتی که در معاونت راهبردی بود و می‌خواستیم به روز شود گروه هایی به استان هرمزگان اعزام شدند.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی بیان کرد: مدتی است که کمبودها بررسی می‌شود آنچه میسور است، امروز در جلسه شورای عالی قوه قضاییه به بخشی از این موارد رسیدگی می‌کنیم و در حد مقدور نسبت به رفع مشکلات تلاش خواهد شد.

وی ادامه داد: آنچه هم که نتوانستیم در جلسه شورای عالی قوه قضاییه امشب به آن برسیم در دستور کار قرار خواهد گرفت و خارج نخواهد شد تا این کمبودها مرتفع شود.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی تاکید کرد: امیدوارم با تلاش قضات و کارکنان این بخش نواقص شناخته شوند و برنامه ریزی‌هایی برای رفع آن صورت گیرد تا مردم نیز احساس کنند وضعیت تغییر کرده است.

وی ادامه داد: گزارش‌های خوبی امروز ارائه شد حال ما امید داریم با همکاری همه همکاران اقدامات به نحوی باشد که در سطح استان هرمزگان شاهد کاهش ورودی پرونده‌ها، کاهش اطاله دادرسی، کاهش جمعیت کیفری، افزایش سرمایه اجتماعی باشیم تا دادگاه‌ها به نوعی برای مردم پناهگاه باشند و مردم بدانند اگر ظلمی به آن‌ها صورت گرفته، از آن‌ها رفع ظلم خواهد شد؛ این همان موضوعی است که مورد انتظار مقام معظم رهبری از دستگاه قضا است که به تبع ما نیز از این استان انتظار داریم.

رئیس قوه قضاییه با تاکید بر ضرورت همکاری با دستگاه‌های اجرایی گفت: البته که این تعامل با دستگاه‌های اجرایی همواره مورد تاکید است و پیشرفت و توسعه یافتگی در استان هرمزگان که ضرورتی اجتناب ناپذیر است در گرو تعامل و همکاری جدی بین دستگاه قضایی و دستگاه اجرایی و همه بخش‌ها است و بدون شک این تعامل می‌تواند گره گشا باشد.

رئیس قوه قضاییه ادامه داد: اکنون در گام دوم انقلاب اسلامی قرار داریم، لذا باید ضمن آموختن تجربه از گام اول و آن چه در گام اول از موفقیت‌ها داشتیم و شناخت کاستی‌ها، در گام دوم همه این نقش را ایفا کنیم.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی گفت: همه اجزای قوه قضاییه باید ایفای نقش کنند و اگر عضوی غایب بود به همان میزان تحول صورت نمی‌گیرد؛ تحول امر بخشنامه‌ای نیست، بلکه یک امر میدانی و اجرایی است و باید پای کار بود تا اتفاق بیفتد.

وی با بیان اینکه تشخیص حق نکته بسیار مهمی است گفت: باید از خدا بخواهیم به ما توفیق تشخیص حق دهد. در طول تاریخ برخی تشخیص حق از باطل ندادند، برخی تشخیص حق دادند؛ اما هوای نفسانی نگذاشت بر تشخیص حق گرایش پیدا کنند و اما برخی تشخیص حق دادند و گرایش به حق هم پیدا کردند، اما تا آخر پای حق نایستادند و در میانه راه دچار چرخش شدند.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی ادامه داد: دلیل بقای شهدای در تاریخ انقلاب اسلامی همین است که همانند شهدای کربلا حق را شناختند و به آن گرایش پیدا کردند و پای آن نیز ایستادند.

در ابتدای این دیدار، صالحی، رئیس دادگستری استان هرمزگان ضمن عرض مقدم به رئیس قوه قضاییه و هیئت همراه گفت: استان هرمزگان ۶۸ هزار کیلومتر مساحت دارد و دارای ۱۴ جزیره و ۹۰۰ کیلومتر مرز آبی است و یک میلیون و ۷۷۶ هزار نفر جمعیت دارد ۱۷ حوزه قضایی وجود دارد و در دادگستری استان ۱۷۱ قاضی و ۶۳۲ کارمند فعال هستند ضروت تامین منطقه موجب گردید تا شاهد امنیتی پایدار باشیم که نقش دستگاه قضایی در این مورد ارزنده می‌باشد.

وی افزود: در ۴ ماهه اخیر دادگستری هرمزگان نقاط ضعف را شناسایی نموده و کاهش اطاله دادرسی در دستور کار قرار گرفت. در استان هرمزگان هیچ وقت رسیدگی بالای یک ماه وجود ندارد مگر برای افرادی که ساکن خارج هستند یا برای مواردی که باید آگهی منتشر شود.

صالحی افزود: با کاهش پرونده‌های موجود مواجه شده ایم و در میان دادسراهای کشور در سه ماهه اخیر دارای رتبه اول هستیم. در اردیبهشت ماه سال جاری ده هزار و ۶۵ فقره پرونده موجود بود که این آمار در شهریورماه به ۵ هزار و ۷۹۸ فقره کاهش یافته است دستورالعمل رسیدگی به پرونده‌های خاص به سراسر استان ابلاغ گردید و این پرونده‌ها در شعب ویژه در حال رسیدگی است.

وی گفت: سه شنبه‌های هر هفته ملاقات عمومی صورت می‌گیرد که خروجی بسیار خوبی داشته است و در راستای کاهش جمعیت کیفری بازدیدهای منظم را در دستور کار قرار داده‌ایم.

صالحی بیان کرد: در این مدت ده دفتر خدمات قضایی افتتاح شده است و ۹۱ نشست قضایی و ۱۱ دوره آموزشی نیز برگزار گردیده است.  

در ادامه حسینی نژاد نماینده شوراهای حل اختلاف بیان کرد: زحمات آیت الله رئیسی را قدر می‌دانیم که عرصه را بر مفسدان اقتصادی تنگ نمود ۳۵ درصد پرونده‌ها به صلح و سازش ختم شد و بالغ بر ۳۰ فقره قتل عمد نیز به صلح و سازش مختومه گردید.

وی افزود: از ۲۹۸ نفر از روسای شعب حل اختلاف ۱۰۴ نفر از اهل سنت می‌باشند که نشان از نگاه زیبای مسئولین قضایی دارد.

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 0 =
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8