سه‌شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۹ | Aug 11, 2020
شیخ زکزاکی

حوزه/ منابع خبری گزارش دادند که مقام‌های نیجریه شیخ «ابراهیم زکزاکی» رهبر شیعیان این کشور را با وجود بیماری به زندان منتقل کرده‌اند.

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری حوزه جنبش اسلامی نیجریه در توئیتی با انتشار خبر حکم دادگاه نیجریه مبنی بر انتقال شخ زکزاکی و همسرش به زندان مرکزی کادونا افزود: شیخ ابراهیم زکزاکی و همسرش با وجود بیماری به زندان مرکزی کادونا منتقل شدند.

دادستانی کادونا با درخواست دولت محلی این ایالت برای انتقال شیخ ابراهیم زکزاکی به زندان موافقت کرد.

بر اساس این گزارش، برگزاری جلسه بعدی دادگاه شیخ ابراهیم زکزاکی به ۶ فوریه ۲۰۲۰ (اول اسفند) موکول شده است.

در آذر سال ۹۴ ارتش و پلیس نیجریه با یورش به "حسینیه بقیه‌الله" (عج) در شهر "زاریا" و منزل شیخ زکزاکی در ایالت "کادونا" در شمال نیجریه، رهبر شیعیان این کشور را به همراه همسرش «زینت ابراهیم» و یکی از پسرانش دستگیر کردند؛ در این یورش که به عملیات نظامی شبیه بود، صدها نفر از شیعیان نیجریه نیز به شهادت رسیدند. برخی رسانه‌ها شمار افراد شهید شده در حمله به خانه شیخ زکزاکی را تا دو هزار نفر ذکر کرده اند.

در این یورش، شیخ زکزاکی بشدت زخمی شد و سه پسر وی نیز به شهادت رسیدند؛ سه پسر دیگر رهبر شیعیان نیجریه نیز یکسال قبل از آن یعنی در روز قدس سال ۱۳۹۳ با شلیک گلوله پلیس این کشور به شهادت رسیده بودند.

دولت نیجریه تاکنون از آزادی زکزاکی به بهانه های مختلف جلوگیری کرده و حتی به وی امکان دسترسی به خدمات درمانی را نداده بود. در ماه‌های اخیر که وضع جسمانی زکزاکی رو به وخامت گذاشته، نهادهای حقوق بشری بارها خواهان آزادی رهبر شیعیان نیجریه شدند.

در ماه های اخیر مردم نیجریه بارها با برگزاری تظاهرات در شهرهای مختلف این کشور خواستار آزادی شیخ زکزاکی شده اند اما نیروهای امنیتی نیجریه هر بار این تجمعات را سرکوب کرده اند.

گفتنی است این حکم دادگاه نیجریه مبنی بر انتقال شیخ زکزاکی و همسرش به زندان مرکزی کادونا در حالی صادر شد که این دادگاه پیش از این حکم به برائت شیخ زکزاکی داده و خواستار آزادی وی شده بود و به همین خاطر برخی ناظران این حکم را مقدمه ای برای اعدام احتمالی شیخ زکزاکی می دانند.

منبع: العالم

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 10 =

نظرات

 • عصر ایران IR ۰۸:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۶
  0 0
  لعنت بر دولت نیجریه
 • مهدی IR ۰۸:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۶
  0 0
  #freezakzaky
 • هادی IR ۰۸:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۶
  0 0
  اینها متاسفانه چون زخم خورده حرکت های انقلابی در ایران و بحرین و جاهای دیگر هستند که توسط روحانیون انجام شد افرادی مثل شیخ زکزاکی و حرکتش را در نطفه خفه میکنند
 • سعید IR ۰۸:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۶
  0 0
  دولت ظلم پابرجا نمیمونه
 • روح و ریحان IR ۰۸:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۶
  0 0
  خدایا خودت کمکش کن
 • علی IR ۰۸:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۶
  0 0
  افسوس که مدعیان حقوق بشر در مقابل چنین اقداماتی چه در داخل و چه در خارج ایران سکوت میکنند، حال آنکه حبس شیخ زکزاکی در زندان با وجود بیماری وی مصداق نقض حقوق بشر حتی با تفسیر غربی آن است
 • ثمین IR ۰۸:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۶
  0 0
  #freezakzakyfortreatment
 • رضوی IR ۰۸:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۶
  0 0
  #free_zakzaky_for_treatment
 • محمد IR ۰۸:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۶
  0 0
  #freezakzaky
 • نیجریه بلاگفا IR ۰۸:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۶
  0 0
  #FreeZakzaky
 • علی IR ۱۶:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۸
  0 0
  #freezakzaky
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8